Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Presidenti bëri thirrje për aktivizimin e politikës së Shengenit ndaj Austrisë

Rumen Radev
Foto: BTA

Për të hyrë në Shengen, duhet të sigurojmë opinionin shoqëror në Austri, dhe jo vetëm politikanët, se Bullgaria është një anëtare e besueshme e BE-së, i ruan mirë kufijtë e saj dhe e meriton të jetë pjesë e kësaj hapësire, tha presidenti Rumen Radev në selinë e OKB-së. Para kësaj, në margjinat e Asamblesë së Përgjithshme, Radev bisedoi me kolegun e tij austriak Aleksandër Van der Belen.

Presidenti kujtoi se brenda gjysmë viti ai vizitoi Austrinë dy herë me ftesë të kancelarit Karl Nehamer dhe presidentit Van der Belen, për të prezantuar qëndrimet e tij, përveç para politikanëve, edhe para shoqërisë, medias, diplomatëve dhe përfaqësuesve të akademisë. “Prandaj, e inkurajoj kryeministrin Denkov që sa më parë të vizitojë Austrinë dhe ta ftojë kancelarin Karl Nehamer, ashtu siç e ftova unë dhe shkuam së bashku në kufi”, tha Radev.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 1 dhjetorin 2023

Ditën e premte do të mbajë mot me vranësira dhe mjegull në rajonet më të ulëta. Përmirësim i përkohshëm i dukshmërisë do të ketë rreth mesditës, kur do të shfaqet edhe dielli. Do të jetë e ngrohtë për muajin dhjetor. Në Bullgarinë Lindore dhe në..

botuar më 23-11-30 7.15.MD

Nga 1 dhjetori pa makina të vjetra në qendër të Sofjes

Nga 1 dhjetori 2023, në qendër të Sofjes do të hyjë në fuqi një zonë me emetim të ulët, e cila do të jetë në fuqi deri më 28 shkurt 2024, në të ashtuquajturën "unazë e vogël", transmetoi BNR - Radio Sofja. Në kryqëzimet ku hyhet në “unazën e vogël”..

botuar më 23-11-30 6.28.MD

Bullgarët nga Târgoviște e Rumanisë festuan 172 vjetorin e vendosjes së tyre në këto troje

Bullgarët nga “Matei Voivoda” – lagja e bullgarëve etnikë në qytetin rumun Târgoviște, sot festojnë 172 vjetorin e vendosjes së tyre atje, transmeton BTA. Mysafirë specialë në këtë aktivitet ishin ambasadori i Bullgarisë në Rumani Radko Vllajkov,..

botuar më 23-11-30 5.23.MD