Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Presidenti bëri thirrje për aktivizimin e politikës së Shengenit ndaj Austrisë

Rumen Radev
Foto: BTA

Për të hyrë në Shengen, duhet të sigurojmë opinionin shoqëror në Austri, dhe jo vetëm politikanët, se Bullgaria është një anëtare e besueshme e BE-së, i ruan mirë kufijtë e saj dhe e meriton të jetë pjesë e kësaj hapësire, tha presidenti Rumen Radev në selinë e OKB-së. Para kësaj, në margjinat e Asamblesë së Përgjithshme, Radev bisedoi me kolegun e tij austriak Aleksandër Van der Belen.

Presidenti kujtoi se brenda gjysmë viti ai vizitoi Austrinë dy herë me ftesë të kancelarit Karl Nehamer dhe presidentit Van der Belen, për të prezantuar qëndrimet e tij, përveç para politikanëve, edhe para shoqërisë, medias, diplomatëve dhe përfaqësuesve të akademisë. “Prandaj, e inkurajoj kryeministrin Denkov që sa më parë të vizitojë Austrinë dhe ta ftojë kancelarin Karl Nehamer, ashtu siç e ftova unë dhe shkuam së bashku në kufi”, tha Radev.


Më shumë nga rubrika

Një tjetër bullgar u arrestua në Britaninë e Madhe për spiunazh për Rusinë

Një bullgar i gjashtë është arrestuar në Mbretërinë e Bashkuar me akuzën për spiunazh të dyshuar për Rusinë, raportoi korrespondenti i BNR në Londër Veselin Paunov. 38-vjeçari Tihomir Ivanov Ivançev u arrestua më 7 shkurt. Ai do të paraqitet..

botuar më 24-02-28 9.03.PD

Parashikimi i motit për 28 shkurtin 2024

Ditën e mërkurë temperaturat minimale në Bullgari do të lëvizin nga 2 deri në 7°, në Sofje 6°. Gjatë ditës do të mbajë mot me diell me vranësira mesatare dhe të larta, më të theksuara në Bullgarinë Jugperëndimore, por nuk do të ketë reshje. Para..

botuar më 24-02-27 7.30.MD
Kryeministri Nikollaj Denkov

Nuk do të dërgohen ushtri bullgare në Ukrainë, premtoi kryeministri

“Në asnjë mënyrë askush nuk e ka ngritur çështjen e dërgimit të trupave në Ukrainë. Zelenski nuk e ka ngritur një pyetje të tillë”. Kështu deklaroi kryeministri Nikollai Denkov me rastin e një kërkese të paraqitur nga Partia Socialiste Bullgare (BSP) në..

botuar më 24-02-27 6.17.MD