Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

BNR promovoi një version të ri të këngës së njohur folklorike bullgare "U përmbys mali"

Foto: Ani Petrova

50 vjet pas regjistrimit të parë të "U përmbys mali", Radioja Kombëtare Bullgare /BNR/ promovoi një version të ri të këngës së njohur popullore bullgare. Shfaqja është me pjesëmarrjen e Korit të Radios për Fëmijë, Orkestrës Simfonike dhe Orkestrës së Muzikës Popullore të BNR-sëAkademiku i ndjerë maestro Hristo Nedjallkov, e futi këngën në repertorin e korit, duke e ftuar kompozitorin Julian Sllabakov të bënte një aranzhim të këngës së Stefka Sëbotinovës.  

Sot “U përmbys mali” interpretohet nga formacionet korale të BNR-së.

Dirigjentja e regjistrimit është drejtuesja e tanishme e Korit të Radios për Fëmijë, Venecia Karamanova. Regjisori i klipit është Ljubo Marinov, ndërsa kameramani është Bojan Karamfillov.

BNR do të vazhdojë të jetë producent i shfaqjeve të Korit të Radios për Fëmijë, Orkestrës Simfonike dhe Orkestrës së Muzikës Popullore. Është duke u përgatitur një incizim i ri. 


Më shumë nga rubrika

Fillon Panairi Jubilar Ndërkombëtar i Librit në Sofje

“Ne krijojmë histori. Ne po krijojmë një histori”, është motoja e Panairit të 50-të Ndërkombëtar të Librit në Sofje, i cili do të mbahet nga data 5 deri më 10 dhjetor në Pallatin Kombëtar të Kulturës. Në forumin e organizuar nga Shoqata “Libri..

botuar më 23-12-05 6.05.PD
Foto: predizvikatelstva.com

Rikthehet në kryeqytet festivali “Ditët e Sfidave”

Banorët dhe mysafirët e kryeqytetit do të mund të shikojnë një sërë filmash emocionues kushtuar aventurës, sporteve në natyrë, artit dhe muzikës. Në periudhën 5-7 dhjetor, kinemaja Lumiere pret edicionin e 18-të të festivalit të kryeqytetit për kinemanë..

botuar më 23-12-03 9.30.PD
Foto: Bashkia Kjustendill - arkiva

Qyteti Kjustendill ringjall një traditë vendase të Krishtlindjes

Krishtlindja përrallore e Kjustendillit nis më 2 dhjetor me ndezjen e dritave të pemës së Krishtlindjes në sheshin e qytetit “Vellbëzhd”. Zbukurimet festive do të ndriçojnë edhe në disa vende të tjera më të gjallëruara në pjesën qendrore të qytetit.  Një..

botuar më 23-12-02 8.05.PD