Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Badmintonistja Petja Nedellçeva hyri në rekordet botërore të Guinness

Petja Nedellçeva
Foto: Komiteti Olimpik Bullgar

Badmintonistja më e dekoruar bullgare, Petja Nedellçeva, hyri në Librin e Rekordeve Guinness, raporton “Sportal”. Nedellçeva u shpërblye për lojën më të gjatë në një ndeshje zyrtare - 154 goditje. Kjo ndodhi në një ndeshje dyshe për femra më 18 mars 2010 midis Nedellçeva dhe Anastasia Ruskih (Rusi) kundër femrave japoneze Shizuka Matsuo dhe Mami Naito në turneun "Swiss Open" në Bazel (Zvicër).

Petja Nedellçeva përfundoi karrierën e saj sportive para disa vitesh dhe aktualisht është kryetrajnere e kombëtares bullgare. Ajo mori pjesë në tre Olimpiadë verore - në Athinë 2004, në Pekin 2008 dhe në Londër 2012. Petja Nedellçeva fitoi Kupën Evropiane gjashtë herë.

Më shumë nga rubrika

Motrat Stoevi do të luajnë në çerekfinalet në Mülheim

Stefani Stoeva dhe Gabriella Stoeva u kualifikuan në çerekfinalet e turneut të fortë të badmintonit të serisë "World Tour Super 300" në Mülheim (Gjermani). Gara, me një fond çmimesh prej 210 000 dollarësh, është gjithashtu një kualifikim për Lojërat..

botuar më 24-03-01 12.24.MD
Emma Nejkova

Emma Nejkova u bë kampione evropiane në skermë, pavarësisht një dëmtimi

18-vjeçarja Emma Nejkova fitoi medaljen e artë në skermë në Kampionatin Evropian të Skermës për të rinj dhe vajza në Napoli pak ditë më parë. Në garë morën pjesë 70 garuese nga 21 vende. Vajza tregoi për gazetën “Telegraf” se e ka fituar medaljen e..

botuar më 24-02-28 6.18.MD
Stanimir Bellomëzhev

Medalje argjendi për Bullgarinë nga Kupa Botërore e Orientimit të Skive

Bullgari Stanimir Bellomëzhev fitoi një medalje argjendi në vrapimin e Kupës Botërore të Orientimit të Skive në Haanja (Estoni). Bellomëzhev, i cili është dy herë kampion bote në këtë garë, ishte 9 sekonda pas fituesit Niklas Ekstrom (Finlandë),..

botuar më 24-02-23 7.01.MD