Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

(Foto) pamje nga bota e përkthyeses Zhasmina Panajotova në Suedi

16
Foto: Zhasmina Panajotova

Zhasmina Panajotova është një bullgare që jeton prej 35 vitesh në Suedi. Ajo është përkthyesja e parë e betuar nga suedishtja në bullgarisht dhe punon në sferën sociale, në gjykatë, në polici, në spital...

Megjithatë, në kohën e lirë, kamera e telefonit të saj e kthen atë në një fotografe amatore me një ndjenjë të mprehtë ndaj bukurisë së botës përreth nesh dhe, mbi të gjitha, të natyrës. Fotografitë e saj zgjojnë ëndrrat dhe na bëjnë të soditim.

Pamjet, që kap ajo me kamerën e telefonit janë më të ndryshmet - perëndimet nostalgjike, agimet e heshtura plotë shpresë, detin me nuancat e tij të ndryshme të pafundësisë magjepsëse, natyrën e egër që është një hap larg nesh - pemët, lulet, lejlekët, çafkat, pilivesat, drerët...

“Përkthimet e mia lidhen me situata mjaft traumatike, dhe fotografia për mua është një lloj ikje nga ky realitet, që më ofron profesioni”, pranon bashkëbiseduesja jonë.

Më 1 nëntor, ajo hapë ekspozitën e vet të dytë personale në Suedi, e cila do të zgjasë gati një muaj - deri më 26 nëntor.

“Ekspozita ime me moton “Shikoni botën” u rregullua në Varberg, në qendrën kulturore të këtij qyteti të vogël suedez, popullsia e të cilit është 36 mijë njerëz - thotë Zhasmina Panajotova. – Ekspozita është e vendosur në sallën hyrëse të bibliotekës. Në të prezantoj 26 nga fotot e mia, duke shpresuar që me to të sjell pak dritë dhe ngrohtësi në muajin më të errët të vitit këtu - nëntorin."

Pamjet përfaqësojnë kryesisht natyrën suedeze - pyje, lule, mjellma, flutura, por gjithashtu - me një hark ndaj qytetit që priti ekspozitën - ka edhe pamje nga Varberg. “Ne jemi të lidhur me të. Kemi një vilë verore jo shumë larg qytetit dhe jemi shpesh aty”, shpjegon Zhasmina dhe shton:

"Ka një surprizë të vogël në këtë ekspozitë. Në të vendosa të përfshij tri tablo bojëra uji të krijuara nga një bullgare - Ani Dojkina. Ajo është shoqja ime në Facebook, e cila i ndjek prej kohësh fotot e mia. Me sa duket, ajo mori frymëzim prej tyre dhe krijoi këto tablo. Në përgjithësi, ne të dy krijojmë dhe rikrijojmë bukurinë rreth nesh, secila në mënyrën e vet. Meqenëse Ani më preku kaq shumë me këtë ide të saj për të rikrijuar fotot e mia, dua t'ia kthej gjestin. Vendosa spontanisht se ishte e drejtë që publiku suedez të prekte talentin e saj.”

Zhasmina Panajotova dhe Ani Dojkina në takimin e tyre të parë në Sofje

Në prezantimin e ekspozitës, organizatorët theksojnë se veprat e Zhasmina Panajotovës janë një lloj kërkimi për harmoninë, ekuilibrin dhe horizonte të reja. Prandaj e pyes, a është e lehtë për një shpirt bullgar të gjejë ekuilibrin në tokën suedeze. Ajo qesh si përgjigje dhe me shkathtësi e hedh topin në fushën e natyrës:

"Për mendimin tim është e lehtë. Mendoj se natyra nuk ka kombësi. Është universalisht e bukur kudo që është dhe i përket të gjithëve."

Natyra është ajo që e tërheq në mënyrë të papërmbajtshme edhe gjatë kthimeve të saj të shpeshta në Bullgari. Prandaj nuk habitem kur pyetjes sime, ku në vendin tonë ndihet më shumë si në shtëpinë e vet, ajo iu përgjigj:

"Ka vende ku ndihem rehat - kur ngjitem në mal, në Pirin, në Vitosha. Aty ndihem si në shtëpi".


Përgatiti në shqip dhe publikoi: Svetllana Dimitrova 

Foto: Zhasmina Panajotova

Më shumë nga rubrika

Nënkryetari i një bashkie shqiptare kërkon një jetë më të mirë për bullgarët në Shqipëri

Agron Nuredinaj prej disa muajsh është pjesë e administratës së re bashkiake të qytetit të Kukësit në veri të Shqipërisë. Qendra bashkiake është përgjegjëse edhe për fshatrat në rajonin e Gorës, ku një popullsi me origjinë bullgare dhe me vetëdije..

botuar më 24-02-03 7.30.PD
Çavdar Arnaudov

Çavdar Arnaudov: Në Radio Bullgaria, pata fatin të punoja me përkthyesit më të mirë nga dhe në frëngjisht

Radio Bullgaria në formën e saj origjinale u shfaq një vit e një muaj pas krijimit të Radios Bullgare, në atë kohë Radio Sofja. Radio Bullgaria që në fillimet e saj paraqet një imazh të ndryshëm dhe autentik të vendit tonë dhe në këtë rol të rëndësishëm..

botuar më 24-01-25 7.30.PD

Ellzhana Popova: "Në kinemanë italiane ekziston ende një imazh klishe i grave të Evropës Lindore"

Ajo është një nga aktoret bullgare më të fotografuara në vitet 80 të shekullit të 20-të. Ajo ishte gjithashtu pjesë e trupës së Teatrit Kombëtar në Sofje me një prani të dukshme skenike. Ellzhana Popova është një legjendë për një brez të tërë bullgarësh...

botuar më 24-01-22 7.25.PD