Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parlamenti po shqyrton ndryshimet në ligjet tatimore

Foto: Ani Petrova

Deputetët filluan diskutimin e një pako ligjesh tatimore - për akcizën dhe magazinat tatimore, Kodin e Procedurës së Taksave dhe Sigurimeve, TVSH-në, tatimin mbi të ardhurat e korporatave, të ardhurat e individëve, taksat dhe tarifat vendore. Ndryshimet duhet të miratohen përpara se buxheti i vitit 2024 të paraqitet në parlament. Ndër ndryshimet e propozuara janë vendosja e taksës së “bakshishit”, “denoncimi – bonus” i diskutueshëm, sipas të cilit kushdo që jep informacion për abuzimet tatimore do të marrë një bonus 10%, rritje të taksave vendore, shumën e TVSH-së për restorantet dhe hotelet.


Më shumë nga rubrika

Ngjyrat e flamurit të Ukrainës do të ndriçojnë ndërtesën e Këshillit të Ministrave

Më 24 shkurt, nga ora 18:00 deri në orën 24:00, me rastin e dyvjetorit të luftës së Rusisë kundër Ukrainës dhe dhjetëvjetorit të aneksimit të Gadishullit të Krimesë, ndërtesa e Këshillit të Ministrave do të ndriçohet me ngjyrë blu dhe të verdhë -..

botuar më 24-02-24 6.05.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat minimale në Bullgari do të lëvizin ndërmjet 4 dhe 9°, në Sofje dhe në lugina 3°. Para mesditës do të mbajë mot me diell mbi Bullgarinë Perëndimore, por vranësirat nga perëndimi do të rriten deri në të konsiderueshme,..

botuar më 24-02-23 6.15.MD
Kryeministri Nikollaj Denkov

Koalicioni jo-qeverisës filloi të flasë për negociata

Pasi ministrja e jashtme Maria Gabriel dhe kryeministri Nikollaj Denkov i diskutojnë raportet për aktivitetet e qeverisë në muajt e fundit, PP-DB dhe GERB-SDS do të ulen në tryezën e bisedimeve. Para gazetarëve në parlament, kryeministri Nikollaj..

botuar më 24-02-23 4.26.MD