Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Të krijojmë një agjendë pozitive, bëri thirrje Maria Gabriel në Shkup

Maria Gabriel
Foto: BGNES

Vazhdoj të përsëris se Bullgaria dhe Maqedonia e Veriut nuk kanë problem dypalësh, tha ministrja e jashtme Maria Gabriel, e cila ndodhet në Shkup për takimin e Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë. “Bullgaria, si anëtare e BE-së, mbron parimet dhe vlerat themelore. Kur Maqedonia e Veriut dëshiron që një ditë të bëhet anëtare e Bashkimit Evropian, duhet të tregojë se anëtarësimi do të thotë obligime dhe premtime të përmbushura”, theksoi Gabriel dhe bëri thirrje për krijimin e një “agjende pozitive” mes Shkupit dhe Sofjes. Gabriel u takua në Qendrën Kulturore Bullgare me përfaqësues të bullgarëve të Maqedonisë, të cilët e njohën atë me problemet dhe pritjet e tyre për gjetjen e zgjidhjeve. Ministri hapi ekspozitën "Plovdiv - Qyteti i Mozaikëve" dhe deklaroi se beson në fuqinë e diplomacisë kulturore, transmeton BTA.

"Historia ka kuptimin e saj dhe duhet të jetë objekt diskutimi i historianëve, sepse sa herë ka mundësi për ta keqpërdorur, ajo politizohet dhe radikalizohet. Kështu ecim në një rreth vicioz", tha Gabriel. Para bullgarëve vendas, ajo vuri në dukje edhe dy nga ndryshimet e rëndësishme që parashikohen në Ligjin për Shtetësinë Bullgare të fituar me natyralizim - një ceremoni e veçantë për marrjen dhe heqjen e shtetësisë bullgare, nëse personi që e ka fituar ia lejon vetes gjuhën e urrejtjes dhe sjelljen e pahijshme ndaj Bullgarisë.


Më shumë nga rubrika

Maria Gabriel

Zëvendëskryeministrja Maria Gabriel hodhi poshtë kategorikisht propozimin e PP-DB për memorandumin e qeverisjes

Pas një takimi me ambasadorët e BE-së dhe SHBA-së, zëvendëskryeministrja dhe ministrja e punëve të jashtme, Maria Gabriel, deklaroi në një konferencë në Ministrinë e Punëve të Jashtme se nuk do të nënshkruajë të ashtuquajturën “memorandum..

botuar më 24-02-21 8.42.MD

Parashikimi i motit për 22 shkurtin

Të enjten temperaturat minimale në Bullgari do të lëvizin nga minus 2 deri në 3°, minus 1° në Sofje. Gjatë ditës do të mbajë mot kryesisht me diell me vranësira të përkohshme. Temperaturat maksimale do të lëvizin ndërmjet 12 dhe 17°, në..

botuar më 24-02-21 6.10.MD

Termocentrali më i madh ndërpreu punën për shkak të kostos së lartë të energjisë elektrike të prodhuar

Termocentrali "KonturGlobal Marica Iztok 3" - një nga dy të ashtuquajturat “centrale të SHBA-së”, pushuan së punuari. Shkaku është bërë skadimi i kontratës afatgjatë me Kompaninë Kombëtare Elektrike për blerjen e energjisë elektrike me çmime fikse...

botuar më 24-02-21 3.10.MD