Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për fundjavën

Mot i ngrohtë me kod të verdhë për erë të fortë në Bullgarinë Lindore

Foto: BTA

Të shtunën do të mbajë mot me vranësira dhe mjegull në pjesën perëndimore të vendit. Era mesatare jugperëndimore do të vijojë të sjellë ajër të ngrohtë. Në Bullgarinë Lindore dhe në malet do të fryjë erë e furishme dhe e fortë. Temperaturat minimale do të jenë nga 0° në perëndim deri në 14° në juglindje, 4° në Sofje. Temperaturat maksimale do të lëvizin nga 5 - 7° në veriperëndim deri në 20° në juglindje, në kryeqytet deri në 15°.

Në Detin e Zi do të mbajë mot me diell dhe me erë. Temperaturat e ajrit do të arrijnë deri në 18-21°. Uji i detit është 10°.

Mbi malet do të fryjë erë e fortë dhe e stuhishme jugperëndimore. Temperatura në 1200 m mbi nivelin e detit do të jetë deri në 17°, në 2000 m deri në 9°.

Të dielën do të fillojë të bjerë shiu nga veriperëndimi. Deri në fund të ditës reshjet e shiut do të përfshijnë të gjithë vendin. Do të jetë ende e ngrohtë për këtë sezon.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 28 shkurtin

Të enjten temperaturat minimale në Bullgari do të lëvizin ndërmjet 2 dhe 7°, në Sofje - 4°. Gjatë ditës do të fryjë erë e lehtë deri mesatare. Vranësirat do të rriten në mbrëmje nga jugperëndimi dhe në Bullgarinë Perëndimore do të ketë reshje të..

botuar më 24-02-28 7.25.MD
Todor Tagarev

Është prestigjioze t’i jepet ndihma Ukrainës, sipas ministrit të mbrojtjes

Ministri i mbrojtjes Todor Tagarev u dëgjua në parlament nga komisioni i mbrojtjes në lidhje me ndihmën ushtarake për Ukrainën. Në sfondin e kërkesave për dorëheqjen e tij nga GERB dhe DPS, ministri u tha gazetarëve se nuk ka ndërmend të japë..

botuar më 24-02-28 5.12.MD
Godina e Ministrisë së Mbrojtjes

Ministri i Mbrojtjes tha se Bullgaria do të rrisë ndihmën për Ukrainën

Ne kategorikisht nuk do të dërgojmë trupa në Ukrainë dhe kjo çështje nuk është në diskutim. Kabineti ynë ka ofruar ndihmë për Ukrainën për 47 milionë euro, tha për bTV ministri i mbrojtjes Todor Tagarev. Do të ketë ndihmë të re dhe ajo do të jetë..

botuar më 24-02-28 9.42.PD