Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Figurat nga monumenti i Ushtrisë Sovjetike në Sofje do të çmontohen

Foto: BTA

Figurat nga monumenti i Ushtrisë Sovjetike do të çmontohen brenda 30 ditëve, tha për BNT kryetari i rajonit "Sredec", Trajço Trajkov. "Struktura është në gjendje shumë të keqe. Plani i sigurisë kërkon çmontimin e skulpturave dhe zhvendosjen e tyre në një vend ruajtjeje dhe përfundimisht restaurimin derisa të vijë koha për t'i ekspozuar diku tjetër", shpjegoi kryebashkiaku. Çfarë do të ketë në vendin e monumentit është një pyetje e hapur, tha ai. Administrata rajonale e Sofjes njoftoi se monumenti ka nevojë për restaurim urgjent, i cili kërkon çmontimin dhe zhvendosjen. Monumenti nuk u mirëmbajt gjatë 70 viteve të fundit, për pasojë ka çarje në kallëpe dhe rrezik real të rënies së elementeve nga figurat, thuhet në analizë. Për shkak të rrezikut, monumenti është mbyllur me gardh.

Më shumë nga rubrika

Rreth gjysma e bullgarëve nuk presin që lufta në Ukrainë të përfundojë së shpejti

Dy vjet pas fillimit të luftës në Ukrainë, 30.7% e bashkatdhetarëve tanë presin që lufta të përfundojë deri në fund të vitit dhe 49.9% nuk ​​presin që ajo të përfundojë. Këtë e tregojnë të dhënat e një sondazhi të “Gallup International” për..

botuar më 24-02-24 12.35.MD

Ngjyrat e flamurit të Ukrainës do të ndriçojnë ndërtesën e Këshillit të Ministrave

Më 24 shkurt, nga ora 18:00 deri në orën 24:00, me rastin e dyvjetorit të luftës së Rusisë kundër Ukrainës dhe dhjetëvjetorit të aneksimit të Gadishullit të Krimesë, ndërtesa e Këshillit të Ministrave do të ndriçohet me ngjyrë blu dhe të verdhë -..

botuar më 24-02-24 6.05.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat minimale në Bullgari do të lëvizin ndërmjet 4 dhe 9°, në Sofje dhe në lugina 3°. Para mesditës do të mbajë mot me diell mbi Bullgarinë Perëndimore, por vranësirat nga perëndimi do të rriten deri në të konsiderueshme,..

botuar më 24-02-23 6.15.MD