Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Novak Djokovic fitoi sondazhin jubilar të BTA për "Sportisti i Ballkanit"

Novak Djokovic

Tenisti serb Novak Djokovic është fituesi i edicionit të 50-të jubilar të sondazhit të Agjencisë Telegrafike Bullgare /BTA/ "Sportisiti i Ballkanit" për vitin 2023. Ai shënoi 103 pikë për të kryesuar renditjen për të tetën herë. Treshja u plotësua nga basketbollistët Nikola Jokic (Serbi) me 72 pikë dhe Aleksandër Vezenkov (Bullgari) me 38 pikë. Agjencitë kombëtare të vendeve të rajonit morën pjesë në sondazhin tradicional.

I katërti me 36 pikë është kampioni i botës në të hapur dhe kampioni europian i kërcimit së gjati në sallë të mbyllur, Miltiadis Tentoglou (Greqi). E pesta me një pikë më pak është kampionia e botës në kërcim së gjati, Ivana Shpanovic (Serbi). I gjashti me 32 pikë është motoçiklisti italian Francesco Bagnaia, i cili fitoi titullin e botës në klasën Royal MotoGP. Një pikë pas tij është volejbollistja Melissa Vargas, e cila ndihmoi Turqinë të fitonte titullin evropian dhe u zgjodh si lojtarja më e vlefshme e kampionatit të Kontinentit të Vjetër.

Magdalena Hristova

Magdalena Hristova me titullin e tretë botëror në kërcim së gjati

Magdalena Hristova fitoi titullin e tretë botëror në atletikë për veteranë. Bullgarja triumfoi në kërcimin së gjati në grupmoshën +45 në kampionatin e planetit në Goteborg (Suedi), duke arritur 5.63 m (me erë të kundërt 1.4 m).

botuar më 24-08-21 7.12.MD
Petër Stojçev

Petër Stojçev notoi 7 ngushtica oqeanike, tani dëshiron të vendosë një rekord kohor

Një orë përpara se Petër Stojçev të mbërrinte në Japoni për maratonën përfundimtare të notit në ngushticën Cugaru të serisë Oceans Seven, pati një tërmet me magnitudë 7.1 dhe një tajfun. Pritej gjithashtu një cunami. “Japonia ishte një udhëtim shumë..

botuar më 24-08-19 3.31.MD

Volejbollistet tanë nën 20 vjeç triumfuan në Ballkaniadën në Serbi

Kombëtarja bullgare fitoi titullin e Kampionatit Ballkanik të Volejbollit për meshkuj nën 20 vjeç, i cili u mbajt në Varniaçka Banja të Serbisë. Në finale volejbollistët bullgarë mundën vendasit me rezultat 3:1 (25:17, 22:25, 25:23, 25:21). Të..