Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një seri e re dokumentare për luftën në Ukrainë me premierë në Sofje

Skenaristja dhe regjisorja është bullgarja besarabe Tetjana Staneva

Foto: Facebook /Tetiana Staneva

Lufta në Ukrainë, e cila filloi me pushtimin rus më 24 shkurt 2022, po vazhdon prej dy vitesh. Sipas të dhënave nga Komisariati i Lartë i Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut, në fund të vitit 2023, numri i civilëve të vrarë në Ukrainë tejkaloi 10 000, mbi 18 680janë të plagosurit, dhe gati gjysma e viktimave janë shumë prapa vijës së frontit. Mbi 4 milionë njerëz nga popullsia e vendit kanë kërkuar shpëtim dhe mbrojtje në vendet e BE-së, sipas statistikave të Eurostat.

"Nuk mund të qëndroni mënjanë dhe të shikoni se çfarë po ndodh në Ukrainë si një lloj shfaqjeje pas xhamit. Njerëzit duhet të kuptojnë se kjo i prek ata drejtpërdrejt," thotë Tetjana Staneva, bullgare besarabe, skenariste dhe regjisore. Për të na treguar se ajo që po ndodh në vendlindjen e saj nuk është thjesht një statistikë, por ngjarjet në Ukrainë ndikojnë drejtpërdrejt në jetën tonë si evropianë, Tetjana filloi punën mbi serialin dokumentar “Letra nga lufta”. Episodi i parë - "Pulsi i Ukrainës" do të shfaqet për herë të parë sonte (23.02) në një event special në orën 18:00 në Klubin Ushtarak në Sofje.

Tetjana Staneva na tregoi në një intervistë të Radio Bullgarisë për personazhet e filmit, për jetën në Ukrainë dy vjet pas fillimit të tmerrit dhe për serinë filmike që e tregon këtë. Ju ftojmë ta lexoni tërë intervistën në artikullin tonë: Letra nga lufta” drejtuar Bullgarisë".

Përpiloi: Joan Kolev

Përgatiti në shqip dhe publikoi: Vesella MançevaПоследвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Pijet probiotike dhe menuja kozmike - Shkencëtarët bullgarë zhvillojnë me sukses ushqimet e së ardhmes

Në vitin 1979, Bullgaria u bë vendi i tretë në botë, pas Bashkimit Sovjetik dhe SHBA-së, që krijon ushqime kozmike. "Ne kishim gjithçka në dispozicion - fruta, perime, supa dhe të gjitha llojet e shijshme. Një person atje lart nuk e ndjen se është i..

botuar më 24-04-18 7.15.PD
Kallojan Geshev

Një nxënës bullgar i klasës së shtatë është tre herë kampion në llogaritjen e shpejtësisë

Nxënësi i klasës së shtatë Kallojan Geshev nga shkolla e 125 e kryeqytetit "Bojan Penev" u bë tre herë kampion në llogaritjen e shpejtësisë. Ai fitoi vendin e parë në Olimpiadën e Llogaritjes Mendore, e cila u mbajt online. Kallojan shënoi 243..

botuar më 24-04-17 9.29.MD

Parlamenti Evropian i dha një “po” përfundimtare Paktit për Migracionin dhe Azilin

Pas vitesh debatesh dhe mosmarrëveshjesh, Parlamenti Evropian më në fund miratoi javën e kaluar Paktin për Migracionin dhe Azilin. Ai prezanton solidaritetin e detyrueshëm midis shteteve anëtare në rast të fluksit të migrantëve dhe trajtim të barabartë..

botuar më 24-04-17 5.45.MD