Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Fillon muaji i Gjyshes Marta

Parashikimi i motit për 1 marsin 2024

Mot me re dhe shi

Foto: arkiv

Të premten temperaturat minimale në Bullgari do të lëvizin ndërmjet 5 dhe 10°. në Sofje 6°. Në shumë rajone të Bullgarisë Perëndimore dhe Qendrore do të ketë reshje shiu, në malet mbi 1800 metra borë. Në shumicën e zonave reshjet do të jenë të dobëta, më të theksuara do të jenë në skajet jugperëndimore. Temperaturat maksimale do të lëvizin ndërmjet 12 dhe 17°, në kryeqytet 12°.

Përgjatë bregdetit të Detit të Zi do të mbajë mot me vranësira dhe mjegull me erë juglindore. Temperaturat e ajrit do të lëvizin deri në 8-10°. Temperatura e ujit të detit është 8°.

Mbi malet do të mbajë mot me vranësira në kreshta, me mjegull dhe me reshje. Temperatura në 1200 m mbi nivelin e detit do të jetë deri në 7°, në 2000 m deri në 0°.

Të shtunën do të jetë me vranësira. Në Bullgarinë Perëndimore dhe Qendrore do të ketë reshje të dobëta shiu, në malet mbi 2000 m reshjet do të jenë me borë të dobët. Temperaturat minimale do të lëvizin nga 3 deri në 8 gradë, ndërsa ato maksimale nga 8 deri në 13 gradë.
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

40% e pulave vezore janë të prekura nga gripi i shpendëve

Nga tetori i vitit 2023 e deri më tani, më shumë se 2 milionë zogj - pula vezore - janë shkatërruar për shkak të shpërthimeve të gripit të shpendëve në Bullgari. Mbi 40% prej tyre janë prekur nga kjo sëmundje. Ivajllo Gëllëbov, kryetar i Unionit të..

botuar më 24-04-19 5.15.MD

Ngarkesa e parë e karburantit bërthamor amerikan mbërriti në Bullgari

Ngarkesa e parë e karburantit të freskët bërthamor për centralin atomik “Kozlloduj” mbërriti në Portin Varna - Perëndim. Ajo na është dorëzuar nga anija me flamur holandez "Adamas", raportoi BNT. Karburanti i prodhuar nga kompania amerikane..

botuar më 24-04-19 4.19.MD

Komisionerja e BE-së Johansson kontrolloi regjimin e Shengenit në Aeroportin e Sofjes

Komisionerja Evropiane për Punët e Brendshme Ylva Johansson vizitoi pikën kufitare të Aeroportit të Sofjes. Ministri në detyrë Kalin Stojanov i tregoi Johanssonit organizimin e ri të punës pas hyrjes ajrore të Bullgarisë në Shengen. U theksua se gjëja..

botuar më 24-04-19 3.36.MD