Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Legjendat e sportit bullgar janë duke bërë një vizitë në Parlamentin Evropian

Foto: ecrgroup.eu

Fituesi i Topit të Artë në vitin 1994 Hristo Stoiçkov, atletja jonë më e suksesshme e të gjitha kohërave Maria Grozdeva (qitje), kampionia jonë e vetme olimpike e notit Tanja Bogomillova-Dangallakova, legjenda e gjimnastikës sportive Jordan Jovçev, ish-kampionia botërore e shahut Antoaneta Stefanova, presidenti i Federatës së Volejbollit Lubo Ganev dhe medalistja olimpike në basketboll, Girgina Skerllatova, sot vizitojnë Parlamentin Evropian. Ata janë atje për konferencën "Rinia dhe sporti në BE: Premtimet e mëdha përplasen me realitetin", organizuar nga eurodeputetët Andrej Sllabakov dhe Pietro Fioki të grupit të Konservatorëve dhe Reformistëve Evropianë. Synimi i yjeve të sportit është t'i njohë eurodeputetët me problemet me të cilat ballafaqohet sporti bullgar në vitet e fundit.

Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Kryeministri i Nepalit dekoroi alpinisten bullgare Sillvja Azdreeva, e cila u ngjit në Everest

Bullgarja Sillvja Azdreeva , e cila u ngjit në Everest më 15 maj 2022, mori një njohje të madhe për arritjen e saj, duke u dekoruar personalisht nga Kryeministri i Nepalit. "Në një ceremoni solemne, pata mundësinë e rrallë të merrja personalisht..

botuar më 24-05-29 6.24.MD

Presidenti diskutoi në Komitetin Olimpik Ndërkombëtar për kandidaturën e Sofjes për organizimin e Olimpiadës për të rinj

Ne e vlerësojmë shumë gatishmërinë e Komitetit Olimpik Ndërkombëtar për të mbështetur përpjekjet dhe ambicien e Bullgarisë për të pritur Olimpiadën Dimërore të të Rinjve. Kështu deklaroi presidenti Rumen Radev në një takim me presidentin e Komitetit..

botuar më 24-05-28 8.26.PD
Stilijana Nikollova,
foto: Federata Bullgare e Gjimnastikës Ritmike - Anna Nedkova

Medalje e artë për Stilijana Nikollovën dhe ansamblin bullgar të gjimnastikës ritmike në Kampionatin Evropian

Stilijana Nikollova u bë kampione e Evropës në gjimnastikë ritmike pas një paraqitjeje të shkëlqyer në Kampionatin e Budapestit. Ajo luajti pa gabime kombinimet e saj me rreth, shkopinj, shirit dhe top. Ansambli i Bullgarisë mbrojti titullin..

botuar më 24-05-27 9.27.PD