Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Shkrimtari shqiptar Grigor Banushi do të takohet me publikun bullgar

Foto: FB / Grigor Banushi

Shkrimtari shqiptar Grigor Banushi mbërrin në Bullgari për premierën e romanit të tij të ri "Simfonia e pambaruar”, në përkthim të doc. Ekaterina Tërpomanova, ish-kolege nga Redaksia e Gjuhës Shqipe.  Ngjarja do të mbahet në Universitetin e Sofjes “Shën Klementi i Ohrit” më 18 prill, nga ora 16:00, me hyrje falas.

“Simfonia e pambaruar” është një thriller psikologjik dhe një simfoni e fateve njerëzore të ndërthurura tragjikisht. Disidenti Adrian Mara, kompozitor dhe dirigjent, i cili është arratisur nga regjimi diktatorial në Shqipëri dhe është vendosur në Francë, është rrahur nga një i panjohur dhe e ka humbur përkohësisht kujtesën.

Grigor Banushi lindi në Tiranë në vitin 1948. Ai u diplomua për gjuhësi dhe letërsi në Universitetin e Tiranës dhe punoi si mësues në bashkinë Pukë. Ka qenë edhe gazetar në “Radio Tirana”. Në vitin 1997, Grigor Banushi botoi romanin e tij debutues, “Vdekja e Narcisit”, i ndjekur nga “Fytyra e Djallit” (2009). Romani i tretë i Grigor Banushit, “Mëria e zanave”, u botua në vitin 2015 dhe u nominua për Çmimin Europian për Letërsinë. Është botuar edhe në vendin tonë nga shtëpia botuese “Persej”, përkthyer nga doc. Ekaterina Tërpomanova.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Sofja mirëpret mysafirë në Shtëpinë e Letërsisë dhe Përkthimit

Përkthyesit Jan Mahei (Republika Çeke), Elvira Bormann (Gjermani), Hanna Sandborg (Suedi), Hanna Karpinska (Poloni) dhe Livia-Maria Nistor (Rumani) do të jenë rezidentë deri në tetor në Shtëpinë e Letërsisë dhe Përkthimit. Shtëpia është një projekt..

botuar më 24-05-29 11.07.PD
Presidenti Rumen Radev

Presidenti u bëri thirrje bizneseve të mbështesin kulturën dhe unitetin e kombit

Detyrë e rëndësishme e shtetit është të mbështesë kulturën, të sigurojë kushte që artistët të krijojnë art me ndihmën e iniciativës private, tha presidenti Rumen Radev në mbrëmjen gala “Horizonte”, organizuar nga revista “Menaxheri”. Forumi është..

botuar më 24-05-29 9.14.PD

Fotografi Valerij Poshtarov flet për fuqinë e të kapurit dorën njëri-tjetrit

"Në një botë që është gjithnjë e më e përçarë, që të kapemi dorë për dore po kthehet në një lutje të heshtur - një mënyrë për t'u bashkuar përsëri." Kështu fillon përshkrimi i projektit "Baba dhe Bir" i fotografit Valerij Poshtarov në faqen e..

botuar më 24-05-27 7.30.PD