Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për fundjavën

Mot me re dhe me reshje

Foto: BTA

Gjatë 24 orëve të ardhshme do të mbajë mot i vranët me reshje shiu në pjesën lindore të vendit. Vende-vende reshjet do të jenë intensive dhe të konsiderueshme në sasi. Në gjysmën perëndimore vranësitë do të çahen dhe do të zvogëlohen, gjatë ditës do të jetë kryesisht me diell. Temperaturat minimale do të lëvizin nga 2 deri në 7°. Temperaturat maksimale do të lëvizin nga 13 deri në 18°. Në Sofje, minimumi do të jetë rreth 2°, maksimumi - rreth 14°.

Vranësirat do të jenë të konsiderueshme në zonat malore. Në shumë rajone do të ketë reshje nga shiu, mbi 1700 m - nga bora. Do të fryjë erë mesatare nga lindja-verilindja, e cila përgjatë kreshtave deri në mbrëmje do të orientohet nga veriperëndimi. Temperatura maksimale në lartësi 1200 m do të jetë rreth 4°, në 2000 m - rreth 0°.

Në Detin e Zi do të mbajë mot i vranët dhe me reshje shiu vende-vende me sasi të konsiderueshme. Do të fryjë erë mesatare verilindore e cila do të zhvendoset nga veriperëndimi deri në mbrëmje. Temperaturat maksimale do të jenë 12°-13°. Temperatura e ujit të detit është nga 11°-12° në bregdetin verior deri në 15° në atë jugor.

Ditën e diel moti mbetet i vranët dhe i ftohtë me reshje shiu sërish pas drekës.
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 21 majin 2024

Të martën temperaturat minimale në vend do të lëvizin ndërmjet 11 dhe 16°, në Sofje 12°. Gjatë ditës do të jetë me diell. Pas mesditës, vranësirat nga perëndimi do të zgjerohen dhe kryesisht në zonat malore do të ketë reshje shiu afatshkurtra...

botuar më 24-05-20 7.35.MD
Dimitër Gllavçev

Kryeministri paralajmëroi se ka spekulime për ushtarë bullgarë në Ukrainë

Kabineti ynë ka një horizont të shkurtër, ne nuk kemi të drejtë t'u kërkojmë njerëzve që të lënë jetën në pritje derisa të zgjidhet një kabinet i rregullt. Prandaj ne e bëjmë punën tonë në mënyrën më të mirë të mundshme, deklaroi në një intervistë për..

botuar më 24-05-20 11.17.PD
Nikollaj Mlladenov

Nikollaj Mlladenov u bëri thirrje vendeve arabe që të thërrasin një konferencë paqeje

Vendet arabe mund të luajnë një rol vendimtar në gjetjen e një rrugëdaljeje nga konflikti izraelito-palestinez dhe arritjen e një paqeje të drejtë dhe të qëndrueshme, shkroi ish-ministri i jashtëm bullgar Nikollaj Mlladenov në botimin e Emirateve të..

botuar më 24-05-20 11.07.PD