Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Big Bеndi i Radios Kombëtare Bullgare surprizon me muzikën filmike të Millço Leviev në një aranzhim të ri

Foto: BNR

Big Bendi i Radios Kombëtare Bullgare(BNR) me dirigjent Antoni Donçev do të nderojë me një koncert special sonte më 23 shkurt një nga muzikantët më të rëndësishëm të xhazit bullgar - Millço Leviev. Ngjarja kushtuar 85 vjetorit të lindjes së Millço Leviev do të mbahet në Studion e Parë të Radios, nga ku filloi karriera e tij yjore. Në periudhën e viteve 1962 - 1966, ai ishte dirigjent i Big Bend-it të BNR-së.

I lindur në vitin 1937 në Plovdiv, Millço Leviev vlerësohet shumë si kompozitor, aranzhues, ekzekutues (pianist dhe dirigjent), pedagog i muzikës klasike dhe xhaz. Ai punoi me disa nga emrat më të mëdhenj botërorë të xhazit, më aktivisht me Don Ellis në periudhën e viteve 1970 - 1977. Biografia e Millço Leviev është plot suksese, çmime dhe mirënjohje për aktivitetet e tij muzikore brenda dhe jashtë vendit.

Një vend të shquar në krijimtarinë e Millço Leviev zënë kompozimet e tij në fushën e muzikës filmike. Sonte në studion e parë të BNR-së do të ekzekutohet muzika e Millço Leviev, e shkruar në vitet 60-të të shekullit të kaluar për filma emblematikë bullgarë. Aranzhimet e reja u krijuan posaçërisht për këtë koncert nga Vasill Spasov - një përfaqësues domethënës i gjeneratës së re në skenën bashkëkohore bullgare të xhazit, i cili u specializua në muzikën e pianos dhe filmit në Kolegjin e Muzikës Berklee në Boston. Programi përfshin vepra të pa publikuara deri më tani si “I vetmuar”, temë nga filmi “Mesdita e nxehtë”), “Dielli i vjeshtës” nga filmi me të njëjtin titull, “Devijim” nga filmi me të njëjtin titull.

E ftuara speciale në koncert është këngëtarja e xhazit Viki Almazidu - partnere krijuese dhe jetësore e Millço Leviev.

Redaktor: Diljana Traçeva

Përgatiti në shqip: Svetllana DimitrovaMë shumë nga rubrika

Diço përcjell një mesazh të fortë me këngën “Dhe pas ëndrrës”

“Dhe pas ëndrrës” është kënga e parë e Diços për vitin 2023. Është gjithçka që presim nga këngëtari me një zë prej kadifeje: një melodi magjepsëse, tekst i fortë, një video me ndikim dhe një interpretim mjeshtëror. “Mesnata” – kënga e re e..

botuar më 23-06-05 1.23.MD

Me këngën Redwall, grupi Flying Nomads përqafon kauzën e mbrojtjes së mjedisit

Dyshja bullgare e neofolkut botëror Flying Nomads është rikthyer me këngën Redwall. Në projektin e tyre të fundit, Kristina Angellova (dafne, perkusion) dhe Daniel Angelov (dajre, vokal) shprehin shqetësimin e tyre për kërcënimin e drejtpërdrejtë që..

botuar më 23-06-04 10.05.PD

“Kafal Sviri” është projekti i fundit i Gabit të talentuar nga Dublini

Gabriela Ivanova është një këngëtare adoleshente 13-vjeçare që jeton në Dublin. Vajza e talentuar ka disa projekte të suksesshme muzikore me artistë të njohur bullgarë. Së fundmi përfundoi projekti i saj i fundit, i cili tregon të gjithë paletën e..

botuar më 23-06-01 7.15.PD