Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Eshtrat mortore të Mbretit Ferdinand I u shtruan për adhurim në Pallatin “Vrana”

Foto: BTA

Arkivoli me eshtrat mortore të Mbretit Ferdinand I (lindur më 1861 - vdiq më 1948) u shtrua për adhurim në sallën qendrore të Pallatit Mbretëror "Vrana" në Sofje. Më pas ata do të transferohen në kriptën e familjes në pallat. Ata u transportuan me avion ushtarak nga qyteti gjerman Koburg, ku mbreti jetonte në mërgim. Kortezhi funeral u prit para Pallatit "Vrana" nga nipi i tij Simeoni Sakskoburggotski dhe familja e tij.

Ferdinandi Sakskoburggotski lindi në Perandorinë Austriake në 1861. Ai ishte Princi bullgar  në periudhën 25 qershor 1887 - 22 shtator 1908 dhe pas kësaj edhe mbret i Bullgarisë në periudhën 22 shtator 1908 - 3 tetor 1918.

Kthimi i eshtrave mortore të mbretit Ferdinand vjen 76 vjet pas vdekjes së monarkut. Deri më tani, eshtrat preheshin në kriptën e Kishës “Shën Avgustin” në qytetin bavarez Koburg.

Lexoni më shumë:Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Kanë kaluar 33 vjet nga miratimi i Kushtetutës së re të Bullgarisë

Më 12 korrik 1991, Asambleja e Shtatë e Kuvendit të Madh Popullor miratoi Kushtetutën e re të Bullgarisë dhe u shpërnda, kujton BTA. Kjo është kushtetuta e parë e re në ish-kampin socialist, e cila hyri në fuqi që të nesërmen, më 13 korrik...

botuar më 24-07-12 9.04.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Ditën e shtunë do të jetë me diell dhe e nxehtë. Pas mesditës do të ketë vranësira, por vetëm në disa vende të veçanta në lindje do të ketë reshje shiu për pak kohë. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 18 dhe 23°, në Sofje 18°...

botuar më 24-07-12 7.30.MD

Po diskutojnë për krijimin e një shoqate ndërkombëtare të bullgarëve

Kryetarët e rajonit të Taraklisë në Moldavi dhe të Unionit të Bullgarëve të Banatit dhe deputeti i parlamentit rumun Georgi Nakov diskutuan për bashkëpunimin dhe mbështetjen në projektet ndërkombëtare që synojnë ruajtjen e trashëgimisë kulturore..

botuar më 24-07-12 1.10.MD