Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Në muajin maj, klima e biznesit shënoi një përmirësim prej 0.6 pikësh

Foto: arkiv

Në muajin maj, situata ekonomike në vend është përmirësuar për të dytin muaj radhazi. Përmirësim ka pasur në tregtinë me pakicë, ndërtim dhe shërbime, por ka pasur rënie në industri. Në ndërtim, industri dhe në sektorin e shërbimeve nuk pritet ndryshim i çmimeve për 3 muajt e ardhshëm, ndërsa shitësit me pakicë parashikojnë një rritje të lehtë, sipas Institutit Kombëtar të Statistikave. Treguesi i përgjithshëm i klimës së biznesit në muajin maj është rritur me 0.6 pikë krahasuar me muajin prill, kur është rritur gjithashtu me 1.8 pikë. Klima e biznesit për të pestin muaj radhazi që nga fillimi i vitit 2024 mbetet mbi mesataren afatgjatë dhe tashmë është 25.4%. Kompanitë industriale kanë probleme me sigurimin e porosive, kompanitë e ndërtimit po ankohen për rritjen e çmimeve të materialeve dhe klientët – për probleme lidhur me pagesat. Ndërkohë, shitësit me pakicë janë optimistë për shitjet, sipas një sondazhi të zhvilluar ndër menaxherët.Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

927 persona kanë deklaruar të ardhura mbi 1 milion leva

Të ardhurat më të larta të deklaruara për vitin e kaluar janë 70 milionë leva (35 785 000euro), sipas të dhënave të Agjencisë Kombëtare të të Ardhurave pas përfundimit të fushatës tatimore dhe deklarimit të të ardhurave të personave fizikë. Mjetet..

botuar më 24-06-04 10.29.PD
Godina e BNB

Banka Kombëtare Bullgare kujtoi pse nuk duhet të mbinxehet tregu me hipotekat e pasurive të paluajtshme

Banka Kombëtare Bullgare (BNB) publikoi "Rishikimin e masave të vendosura për rreziqet me të cilat përballet sistemi bankar", nga kreditë e siguruara me hipotekë për banesat dhe pasuritë e paluajtshme. “Shqetësime të tilla kanë arsye serioze duke..

botuar më 24-05-27 12.18.MD

Standard&Poor's konfirmoi vlerësimin e Bullgarisë dhe perspektivën pozitive

Agjencia ndërkombëtare e vlerësimit Standard&Poor's (S&P Global Ratings) konfirmoi vlerësimin afatgjatë dhe afatshkurtër të kreditit të Bullgarisë në monedhë të huaj dhe vendase 'BBB/A-2'. Perspektiva për vlerësimin mbetet pozitive...

botuar më 24-05-26 7.10.PD