Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Në muajin maj, klima e biznesit shënoi një përmirësim prej 0.6 pikësh

Foto: arkiv

Në muajin maj, situata ekonomike në vend është përmirësuar për të dytin muaj radhazi. Përmirësim ka pasur në tregtinë me pakicë, ndërtim dhe shërbime, por ka pasur rënie në industri. Në ndërtim, industri dhe në sektorin e shërbimeve nuk pritet ndryshim i çmimeve për 3 muajt e ardhshëm, ndërsa shitësit me pakicë parashikojnë një rritje të lehtë, sipas Institutit Kombëtar të Statistikave. Treguesi i përgjithshëm i klimës së biznesit në muajin maj është rritur me 0.6 pikë krahasuar me muajin prill, kur është rritur gjithashtu me 1.8 pikë. Klima e biznesit për të pestin muaj radhazi që nga fillimi i vitit 2024 mbetet mbi mesataren afatgjatë dhe tashmë është 25.4%. Kompanitë industriale kanë probleme me sigurimin e porosive, kompanitë e ndërtimit po ankohen për rritjen e çmimeve të materialeve dhe klientët – për probleme lidhur me pagesat. Ndërkohë, shitësit me pakicë janë optimistë për shitjet, sipas një sondazhi të zhvilluar ndër menaxherët.Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Banka Botërore ul parashikimin e saj për rritjen e Produktit të Brendshëm Bruto bullgar me 0.3%.

Banka Botërore parashikon një përmirësim më të përmbajtur të rritjes ekonomike të Bullgarisë këtë vit dhe në vitin 2025. Në raportin e fundit “Perspektiva Ekonomike Globale”, institucioni pret një përshpejtim të lehtë të rritjes së PBB bullgar nga..

botuar më 24-06-12 10.27.PD

Në fillim të vitit 2024, ekonomia raporton rritje të dobët me rënie të importeve dhe eksporteve

Në tremujorin e parë të vitit 2024, produkti i brendshëm bruto (PBB) u rrit me 1.8% krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2023. Parashikimet e para ishin për një rritje prej 1.7%, sipas të dhënave të Institutit Kombëtar të Statistikave. PBB e..

botuar më 24-06-07 11.56.PD
Metodi Metodiev

Bullgaria mund të kërkojë një raport të jashtëzakonshëm për anëtarësimin në Eurozonë

Nga mesi i vitit 2025, Bullgaria do të jetë gati për Eurozonën, parashikoi zëvendësministri në detyrë i financave Metodi Metodiev, para forumit financiar në Sofje "Zhurma e parave". Sipas tij, deri në fund të vitit 2024 do të mbulohet i vetmi kriter..

botuar më 24-06-04 4.18.MD