Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

"Kur të takova" - kitaristi Mirosllav Ivanov me një këngë solo

Foto: Facebook /Mirosllav Ivanov

Mirosllav Ivanov është një kitarist, aranzhues dhe autor i muzikës, i cili është i pranishëm në shumicën e grupeve dhe projekteve më interesante të muzikës bashkëkohore bullgare.

Ai gjithashtu ka tre albume solo me muzikë instrumentale - "Directions" (2013), "Circus" (2016) dhe "Little Alien" (2019). Por vetëm për shkak se është një nga kitaristët më të kërkuar nuk do të thotë se ai nuk mundet dhe nuk i pëlqen të këndojë. E dëgjojmë si në grupin e tij “Safo”, ashtu edhe në këngën e tij të parë solo “Cëk”, nga viti i largët 2013. Tani, 11 vite më vonë, Miro është gati me këngën e tij të dytë solo – “Kur të takova”.


"Të kënduarit është diçka që ka qenë gjithmonë në zemrën time dhe unë e dua shumë. Por nuk e kam pasur tekstin e duhur. Nuk jam nga ata këngëtarë që mund të këndoj gjithçka. Dua që teksti të më prekë shumë, dhe pastaj mund ta këndoj mirë, me diksion të mirë, pastaj respektoj çdo shkronjë, çdo tingull. Thjesht e prisja momentin e duhur me një tekst të mirë”, thotë Miro.

Për këngët e tij Mirosllav Ivanov gjithmonë krijon së pari muzikën, sepse nëse e krijon muzikën në bazë të tekstit, duhet të përputhet me ritmin e tekstit. Siç thotë ai në pjesën "Melofobia", ku merr pjesë - që të ketë muzikë, së pari duhet të ketë heshtje, sepse në heshtje artisti mund të dëgjojë shpirtin e tij dhe vetëm atëherë do të shfaqet muzika. Dhe tekstshkruesi e vesh këtë muzikë me fjalë.


Heshtjen në "Kur të takova" Mirosllav Ivanov e dëgjoi akoma gjatë pandemisë, kur ai kishte shumë kohë të lirë, ishte ende beqar, pa fëmijë - atëherë u shfaq muzika. Por që pasi vëllai i Miros - Svetlin Ivanov - shkroi tekstin erdhi momenti i realizimit. Për të, Miro iu drejtua Borisllav Bojaxhievit - Borçe në bateri, ndërsa për basin u ftua Aleksandër Obretenov.

Kënga është shumë personale për Miron, sepse teksti i "Kur të takova" rezulton të jetë profetik - në të Svetlin përshkruan një histori, dhe më vonë Miro takohet në mënyrë të ngjashme me gruan e tij Maria Koceva, e cila mori pjesë në videon e xhiruar nga Vasill Stefanov dhe Stefka Nikollova.

Dëshira e Mirosllav Ivanov është që të bëjë një album të tërë me këngët e tij në bazë të teksteve të vëllait të tij Svetlin dhe tashmë është duke punuar për këngën e radhës.


Foto: Facebook /Mirosllav Ivanov, Radio Sofja
Përgatiti në shqip dhe publikoi: Vesella Mançeva


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Jazz and Art Festival në Oreshak mbledh interpretues nga disa kontinente

Nga 11 deri më 14 korrik edicioni i dytë i Jazz and Art Festival në Oreshak, mbledh së bashku interpretues nga Kuba, Argjentina, Kina, Brazili, Serbia, Franca dhe Bullgaria, njoftoi Ivanka Xhabraillova, menaxhere e Ekspozitës Kombëtare të..

botuar më 24-07-11 6.30.PD
Lili Ivanova

"Tërfilat"

Lili Ivanova është prima e padiskutueshme e muzikës bullgare. Përveç talentit, disiplinës dhe përkushtimit, pas dekadave në krye qëndron edhe zgjedhja e saj e muzikantëve më të mirë me të cilët këngëtarja ka punuar ndër vite. Para pak..

botuar më 24-07-09 6.30.PD

“Dashuri dhe këngë" - koncerte verore me këngë të përjetshme bullgare

Projekti "Dashuri dhe këngë" takon në skenë breza artistësh të dashur bullgarë, të cilët ndër vite krijuan hite në stile të ndryshme muzikore. Grupi “Diana Ekspres” , i cili feston 50 vjetorin në skenë, vëllezërit Argirovi , legjenda e..

botuar më 24-07-08 6.15.PD