Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 25 qershorin 2024

Moti i nxehtë vazhdon

Foto: Radio Shumen

Ditën e martë para mesditës do të mbajë mot kryesisht me diell, ndërsa pasdite do të zhvillohen vranësira. Në vende të izoluara, kryesisht në Bullgarinë Perëndimore dhe Qendrore do të ketë reshje afatshkurtra të shoqëruara me bubullima. Do të fryjë erë e dobët, në Bullgarinë Lindore erë mesatare nga lindja-verilindja. Temperaturat maksimale do të lëvizin ndërmjet 31° dhe 36°, në Sofje rreth 31°.

Paradite do të jetë me diell në zonat malore. Më vonë, kryesisht mbi masivet në Bullgarinë Perëndimore dhe Qendrore do të zhvillohen vranësira dhe vende-vende do të ketë reshje shiu dhe bubullima. Do të fryjë erë e lehtë deri mesatare nga drejtimi verilindor. Temperatura maksimale në një lartësi prej 1200 m do të jetë rreth 25°, në 2000 m - rreth 18°.

Përgjatë bregdetit të Detit të Zi do të mbajë mot kryesisht me diell. Do të vazhdojë të fryjë erë e lehtë deri mesatare nga lindja-verilindja. Temperaturat maksimale do të jenë 26°-29°, kurse uji i detit është 23°-25°.
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

PP-DB e ktheu mandatin e dytë menjëherë pas dorëzimit të tij

Presidenti Rumen Radev ia dorëzoi mandatin e dytë eksplorues për formimin e qeverisë grupit të dytë më të madh parlamentar në Legjislaturën e 50-të  të Kuvendit Popullor - "Po e vazhdojmë ndryshimin - Bullgaria Demokratike". Në dorëzimin e mandatit..

botuar më 24-07-22 12.32.MD

Qeveria e përkohshme nënshkroi një kontratë për të eksploruar një korridor energjitik Lindje-Perëndim

Në Këshillin e Ministrave u nënshkrua kontrata mes Agjencisë Amerikane të Tregtisë dhe Zhvillimit dhe Operatorit të Sistemit Elektroenergjetik për studimin e fizibilitetit për ndërtimin e korridorit energjetik Lindje-Perëndim. Financimi në përmasë 1.2..

botuar më 24-07-22 11.37.PD

Situata në Stranxha vazhdon të jetë dinamike

Shuarja e zjarrit në zonën e komunës kufitare Boljarovo vazhdon për të shtatën ditë. Nuk ka asnjë rrezik për zonat e populluara, por shpërthimet mbeten aktive midis fshatrave Voden dhe Goljam Dervent. "Për momentin ka tri shpërthime midis fshatrave..

botuar më 24-07-22 9.44.PD