Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Mandati i parë për kabinetin nuk është dorëzuar, por “Vëzrazhdane” kërkon të tretin

Foto: BTA

Partia “Vëzrazhdane” do të insistojë në konsultimet me presidentin Rumen Radev të martën më 25 qershor për të marrë mandatin e tretë për formimin e qeverisë. Sipas partisë, këtë qeveri mund ta formojnë të gjitha formacionet politike të përfaqësuara në parlament pa GERB-SDS dhe Lëvizjen për të Drejta dhe Liri (DPS).

"Sot si GERB, ashtu edhe DPS deklaruan se nëse mandati i parë është i pasuksesshëm, do të jetë i pasuksesshëm edhe i dyti. Në fakt, mandati i tretë, nëse e merr “Vëzrazhdane” do të propozonte diçka ndryshe, pa GERB dhe DPS.”, komentoi në Veliko Tërnovo eurodeputeti nga “Vëzrazhdane” Stanisllav Stojanov.

Ndërkohë, u bë e ditur se partia gjermane e ekstremit të djathtë "Alternativa për Gjermaninë" do të kërkojë një bashkim të ri me partitë e ekstremit të djathtë në Parlamentin Evropian, duke përfshirë edhe atë bullgare "Vëzrazhdane", njoftoi korrespondentja e BNR Kapka Todorova nga Gjermania.Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 23 korrikun 2023

Gjatë natës , kryesisht në Bullgarinë Verilindore do të ketë rritje të përkohshme të vranësisë dhe në disa rajone reshje të shkurtra shiu me bubullima. Në pjesën tjetër të vendit do të jetë kryesisht i kthjellët. Do të fryjë erë e lehtë nga..

botuar më 24-07-22 7.25.MD
Atanas Zaprjanov

Bullgaria është gati me një paketë të re ndihme ushtarake për Ukrainën

Formimi i paketës së radhës të ndihmës për Ukrainën është në fazën përfundimtare dhe ajo mund t'i paraqitet Këshillit të Ministrave sot. Këtë e bëri të ditur ministri në detyrë i mbrojtjes Atanas Zaprjanov, i cili mori pjesë në konferencën me rastin e..

botuar më 24-07-22 5.33.MD
Kristian Vigenin

Nëse BSP merr mandatin e tretë, do të përpiqet të formojë një kabinet ekspertësh

Rikthimi i mandatit të dytë nuk ishte i papritur, komentoi nënkryetari i BSP-së Kristian Vigenin. Sipas tij, formimi i një qeverie në kuadër të Legjislaturës së 50-të të Kuvendit Popullor është gjithnjë e më i vështirë për t'u arritur. Gjithsesi,..

rinovuar më 24-07-22 5.23.MD