Резултати : Autor Diana Cankova

Mara Noninska

Mara Noninska ishte kritikuar ashpër për pjesëmarrjen e saj në filmin e parë bullgar

Më 16 maj 1910 nga “Teatri Modern” i kryeqytetit niset me pajton një ekuipazh i veshur dhe i stolisur mirë si për në cirk. Kompania e larmishme zbret përpara shtëpisë së tregtarit të respektuar Dimitër Sësellov në rrugën “Sllavjanska”. Aty - në trotuar..

18.01.21 07:15 |

Situata në Bullgari në lidhje me Covid-19 po përmirësohet në mënyrë të qëndrueshme

Masat kundra epidemike kanë sjellë rezultate jashtëzakonisht të mira, shpalli në brifingun e sotëm ministri i shëndetësisë profesori Kostadin Angjellov. Në 15 rrethe të vendit sëmundshmëria është ulur në 150 veta nga 100 mijë, derisa numri i të shëruarve..

14.01.21 14:37 |

Suxhuku nga Gorna Orjahovica tërheq adhuruesit e turizmit kulinar

Njohësit e ushqimit nga të gjitha krahinat e botës mund të ndiejnë me qiellzën e vet  frymën e kuzhinës bullgare përmes një ushqimi tjetër tërheqës. Në udhëzuesin e kuzhinës “ Sensacion! Të gatuajmë me produkte mjaft të mira evropiane ” Komisioni..

13.01.21 07:15 |

Bozhana Tatarska bën fotografi për revistat më prestigjioze të modës nëpër botë

Bozhana Tatarska beson në fat dhe ndjek ato gurrëza të vogla, të cilat e çojnë në rrugën e saj. Dhe pavarësisht se sot ajo renditet mes fotografëve më të afirmuar të modës në botë, nuk e shkëput lidhjen me vajzën me atlete, me çantë shpine, me..

11.01.21 07:15 |

Anna Kamenova – një shkrimtare me një shprehje të rafinuar dhe pasion për udhëtime

Shkrimtarja Anna Kamenova ka jetuar vetëm gjashtë vjet nga shekulli i 19 revolucionar, por ato kanë qenë të mjaftueshme, që ta përmbushin me patriotizëm, atdhedashuri dhe mundje, cilësi këto të cilat ajo do t’i mbajë deri në çastin e vet të fundit...

09.01.21 09:05 |

Masat antiepidemike japin "rezultate jashtëzakonisht pozitive"

Kryeministri Bojko Borisov  e ndërpreu brifingun e rregullt të Ministrisë së Shëndetësisë për situatën e pandemisë në vend lidhur me koronavirusin, që të shprehet sa u përket deklaratave të presidentit Rumen Radev dhe konsultimeve të thirrura prej..

07.01.21 14:54 |

Bullgarë me arritje të jashtëzakonshme në vitin e Covid-19

Gjatë vitit i cili kaloi nën shenjen e pandemisë së koronavirusit kishte bullgarë me suksese të mëdha për të cilët mund të lexoni në këtë botim. Në mbrëmjen e ditës së shtunë më 22 gusht Canko Cankov del nga pishina e kompleksit..

02.01.21 08:15 |

Natyra e vaksinimit me Covid-19 është ngjitëse

Ministri i Shëndetësisë Profesori Kostadin Angelov raportoi një tendencë të qëndrueshme për një rritje të numrit të njerëzve të kuruar nga koronavirus në krahasim me numrin e të sapo infektuarve në brifingun e rregullt të radhës të Shtabit Operativ..

31.12.20 15:08 |

Po ulet numri i të infektuarve dhe i të vdekurve nga koronavirusi

Masat anti-epidemike japin rezultat dhe tashmë nuk ka krahina në zonën e kuqe. Kjo u bë e qartë në mbledhjen e punës tek Kryeministri Bojko Borisov me përfaqësues të Shtabit Operativ Kombëtar dhe të Shtabit të Vaksinimit. Po ulet numri si i të..

24.12.20 12:11 |

Donka Paprikova e cila ia përkushtoi jetën bamirësisë

E mësuar që në një moshë të njomë të shikojë botën përmes syve të dhembshur, Donka Paprikova deri në fund të ditëve të saj u jep një qetësi të sëmurëve, të vetmuarve dhe të dëshpëruarve. Kurse pas rënies së komunizmit ajo ringjall traditën e..

24.12.20 11:45 |