Programi i ditës

Boksi bullgar me 3 kupa, 2 medalje ari dhe 3 argjendi në Budva

Boksierët bullgarë u paraqitën shkëlqyeshëm në Kupën Evropiane në Budva të Malit të Zi, duke fituar dy medalje të arta dhe tre të argjendta. Si rezultat i paraqitjeve të forta të boksierëve tanë, skuadra bullgare zuri vendin e dytë në renditjen..

botuar më 23-10-16 12.21.MD

Sot fillon një garë e ngjitjes së shpejtë në malin e Vitoshës në kujtim të alpinistit Bojan Petrov

Për të pestin vit radhazi, sot do të zhvillohet ngjitja me shpejtësi të lartë në rajonin Kopitoto të malit Vitosha. Këtë vit, kalimi përgjatë rrugës së preferuar malore në Vitosha të alpinistit më të suksesshëm bullgar, Bojan Petrov, i kushtohet..

botuar më 23-10-14 5.35.PD
Grigor Dimitrov

Grigor Dimitrov shkon në gjysmëfinale të Masters në Shangai

Tenisti bullgar nga elita botërore e tenisit Grigor Dimitrov po vazhdon serinë e tij mbresëlënëse të fitoreve në Shangai dhe për të nëntën herë në karrierën e tij u kualifikua në gjysmëfinalet e Masters, njofton uebfaqja "Sportal". Tenisti ynë më..

botuar më 23-10-13 2.03.MD

Federata Bullgare e Tenisit refuzoi turneun e serisë ATP 250 për shkak të zgjedhjeve

Federata Bullgare e Tenisit refuzoi të jetë organizatore e turneut ATP 250 Sofia Open për shkak të “rrethanave jashtë kontrollit të saj”. Shkak është balotazhi i mundshëm i zgjedhjeve vendore, i cili nuk lejon që salla “Arena Armeec” e kryeqytetit të..

botuar më 23-10-13 9.42.PD

Për shkak të luftës në Izrael, Sofja përsëri pret një turne tenisi ATP

Në më pak se një muaj, Sofja do të presë sërish një turne nga seria ATP 250. Për shkak të luftës në Izrael, Bullgaria do të jetë mikpritëse e garës, e cila ishte menduar të mbahej në Tel Aviv nga 5-11 nëntor. Sipas burimeve në Spanjë, Sofja dhe..

rinovuar më 23-10-12 1.17.MD
Grigor Dimitrov

Grigor Dimitrov eliminoi Carlos Alcaraz dhe shkon në 1/4-finale në Shangai

Tenisti më i suksesshëm bullgar në histori, Grigor Dimitrov, luajti një ndeshje të shkëlqyer dhe shumë të kontestuar duke mundur numrin 2 në botë Carlos Alcaraz me 5-7, 6-2, 6-4 në 1/8 finalet e turneut Masters 1000 në Shangai. Kundërshtari i..

botuar më 23-10-11 4.29.MD
Grigor Dimitrov

Grigor Dimitrov do të luajë në fazën e 16-të në Shangai

Grigor Dimitrov u kualifikua në fazën e 16-të të turneut Masters në Shangai. Bullgari i renditur nën numrin e 18 eliminoi të renditurin e 13-të Karen Haçanov nga Rusia me 7:6(6) dhe 6:4 pas një orë e 57 minuta lojë.  Tenisti bullgar ishte më..

botuar më 23-10-09 12.17.MD
Petër Stojçev

Petër Stojçev fitoi notin e parë historik të një milje në Hjovsgjoll, Mongoli

Notari bullgar Petër Stojçev fitoi garën e parë historike në liqenin Hjovsgjol në Mongoli nën egjidën e Organizatës Ndërkombëtare të Notit në Akull, njoftoi BTA. Bullgari, i njohur si notari më i suksesshëm i maratonës në botë, triumfoi në notin e..

botuar më 23-10-06 4.54.MD

Volejbollistet tanë me një shans minimal për një kuotë olimpike

Kombëtarja bullgare e volejbollit humbi tre ndeshje me zerosete (25:21, 25:17, 25:18) kundër Kanadasë në grupin C të turneut kualifikues olimpik në Xi'an. Humbja për volejbollistët tanë dhe trajnerin Pllamen Konstantinov në Kinë pothuajse me..

botuar më 23-10-06 12.26.MD
Bellosllava Krësteva

Bellosllava Krësteva preku kurorën botërore të shahut

Belloslava Krësteva nuk arriti të fitojë Kampionatin Botëror të Shahut për femra nën 20 vjeç të luajtur në Mexico City. Në ndeshjen e fundit të 11-të ajo humbi me figurat e bardha nga argjentinasja Candela Gekamburu. Bullgarja 19-vjeçare nga Sofja,..

botuar më 23-10-02 9.38.PD