Bullgaria humbi nga Gjermania në Kampionatin Evropian të Volejbollit

Kombëtarja bullgare luajti shumë mirë në ndeshjen e saj të tretë të Kampionatit Evropian të Volejbollit në Plovdiv, por humbi në mënyrë dramatike nga Gjermania me 3:2. Kështu, vendi ynë ka dy fitore (ndaj Greqisë dhe Spanjës) dhe një..

botuar më 21-08-23 9.16.PD

Gjashtë vjeçari Velisllav Zahariev është nënkampioni i ri evropian i shahut për fëmijë

Gjashtë vjeçari Velisllav Zahariev nga Berkovica para disa ditësh u bë nënkampion evropian në Kampionatin e BE të Shahut për Fëmijë. Edicioni i 18 i turneut u zhvillua në qytetin Mjurek të Austrisë. Pjesëmarrësit ishin të ndarë në katër grupe..

botuar më 21-08-21 2.25.MD
Valentin Andreev

Valentin Andreev shkon në finalen e hedhjes së çekiçit në Nairobi

Valentin Andreev u kualifikua, megjithëse me vështirësi, për finalen e hedhjes së çekiçit në Kampionatin Botëror për të rinj dhe të reja nën 20 vjeç në Nairobi, Kenia. Andreev, i cili ka një rekord personal prej 78.90 m me një normë..

botuar më 21-08-18 4.35.MD
Daniell Popov (djathtas) dhe Angell Bashkehajov

Ekuipazhi bullgar fitoi bindshëm në një rally në Serbi

Ekuipazhi bullgar - Daniell Popov dhe Angell Bashkehajov me Peugeot 208 Rally 4, fituan rally-në serbe Borsko -Branichevski. Dyshja fitoi bindshëm, duke u paraqitur si ekuipazhi më i shpejtë në 12 fazat. Në finale, të dy përfunduan me..

botuar më 21-08-16 4.23.MD

Dy varka bullgare vazhdojnë në gjysmëfinalet e Kampionatit Botëror të Kanotazhit në Plovdiv

Dy varka bullgare – katërshe skull dhe çifti pa timonier, vazhdojnë në gjysmëfinalen e Kampionatit Botëror të Kanotazhit për djem dhe vajza që zhvillohet në Plovdiv nga 11 deri më 15 gusht. Çifti pa timonier Ivan Jankullov dhe Cvetomir..

botuar më 21-08-12 5.09.MD
Izabella Jankova

Vajza 17 vjeçe Izabella Jankova i solli Bullgarisë titullin e parë evropian në çiklizëm

Një sukses i madh për Bullgarin në çiklizëm u arrit nga 17-vjeçarja Izabella Jankova, e cila triumfoi me medaljen e artë në kampionatin e vajzave të Kontinentit të Vjetër në biçikletë malore në disiplinën zbritje në Maribor (Slloveni), njoftoi..

botuar më 21-08-09 8.13.MD

Sportistët bullgarë u nisën nga Tokioja me 6 medalje

Vajzat e shkëlqyera bullgare, të cilat luftuan me guxim në betejat e tyre dhe fituan medalje olimpike, i dhanë një mësim të hapur kombit tonë. Përpara më pak se një muaj vendi ynë dërgoi për në lojërat olimpike në Tokio delegacionin e vet më..

botuar më 21-08-09 3.41.MD

Ansambli i Gjimnastikës Ritmike fitoi një medalje të artë në Olimpiadën në Tokio

Ansambli i Gjimnastikës Ritmike fitoi një medalje të artë në Olimpiadën në Tokio. Pas një loje të saktë dhe të përzemërt, Simona Djankova, Stefani Kirjakova, Madelen Radukanova, Laura Traats dhe Erika Zafirova shkelën në shkallën e nderit në kryeqytetin..

botuar më 21-08-08 6.54.MD
Stojka Krësteva

Akoma një medalje e artë për Bullgarinë në Lojërat Olimpike në Tokio

Stojka Krësteva i solli Bullgarisë medaljen e dytë të artë olimpike në Lojërat Olimpike në Tokio! Bullgarja fitoi titullin në boks, në kategorinë deri në 51 kg. Kampionia evropiane nga Sofja 2018 dhe nënkampione e dyfishtë botërore Stojka Krësteva..

botuar më 21-08-07 1.55.MD

Paraqitje e mirë e skuadrave bullgare në Ligën e Konferencave

Skuadra e futbollit CSKA-Sofja mundi Osijekun e Kroacisë me 4:2 në ndeshjen e parë të raundit të tretë kualifikues të Ligës së Konferencave, të luajtur në Sofje. “Të kuqit” luajtën një ndeshje të shkëlqyeshme dhe duhet të pendohen se nuk do të shkojnë..

botuar më 21-08-06 9.57.PD