Dy varka bullgare vazhdojnë në gjysmëfinalet e Kampionatit Botëror të Kanotazhit në Plovdiv

Dy varka bullgare – katërshe skull dhe çifti pa timonier, vazhdojnë në gjysmëfinalen e Kampionatit Botëror të Kanotazhit për djem dhe vajza që zhvillohet në Plovdiv nga 11 deri më 15 gusht. Çifti pa timonier Ivan Jankullov dhe Cvetomir..

botuar më 21-08-12 5.09.MD
Izabella Jankova

Vajza 17 vjeçe Izabella Jankova i solli Bullgarisë titullin e parë evropian në çiklizëm

Një sukses i madh për Bullgarin në çiklizëm u arrit nga 17-vjeçarja Izabella Jankova, e cila triumfoi me medaljen e artë në kampionatin e vajzave të Kontinentit të Vjetër në biçikletë malore në disiplinën zbritje në Maribor (Slloveni), njoftoi..

botuar më 21-08-09 8.13.MD

Sportistët bullgarë u nisën nga Tokioja me 6 medalje

Vajzat e shkëlqyera bullgare, të cilat luftuan me guxim në betejat e tyre dhe fituan medalje olimpike, i dhanë një mësim të hapur kombit tonë. Përpara më pak se një muaj vendi ynë dërgoi për në lojërat olimpike në Tokio delegacionin e vet më..

botuar më 21-08-09 3.41.MD

Ansambli i Gjimnastikës Ritmike fitoi një medalje të artë në Olimpiadën në Tokio

Ansambli i Gjimnastikës Ritmike fitoi një medalje të artë në Olimpiadën në Tokio. Pas një loje të saktë dhe të përzemërt, Simona Djankova, Stefani Kirjakova, Madelen Radukanova, Laura Traats dhe Erika Zafirova shkelën në shkallën e nderit në kryeqytetin..

botuar më 21-08-08 6.54.MD
Stojka Krësteva

Akoma një medalje e artë për Bullgarinë në Lojërat Olimpike në Tokio

Stojka Krësteva i solli Bullgarisë medaljen e dytë të artë olimpike në Lojërat Olimpike në Tokio! Bullgarja fitoi titullin në boks, në kategorinë deri në 51 kg. Kampionia evropiane nga Sofja 2018 dhe nënkampione e dyfishtë botërore Stojka Krësteva..

botuar më 21-08-07 1.55.MD

Paraqitje e mirë e skuadrave bullgare në Ligën e Konferencave

Skuadra e futbollit CSKA-Sofja mundi Osijekun e Kroacisë me 4:2 në ndeshjen e parë të raundit të tretë kualifikues të Ligës së Konferencave, të luajtur në Sofje. “Të kuqit” luajtën një ndeshje të shkëlqyeshme dhe duhet të pendohen se nuk do të shkojnë..

botuar më 21-08-06 9.57.PD
Evelina Nikollova

Evelina Nikollova fitoi bronzin në mundjen olimpike

Mundësja bullgare Evelina Nikolova fitoi medaljen e bronzit në kategorinë 57 kg në Olimpiadën e Tokios. Në finalen e vogël debutuesja jone u imponua mbi Valeria Kobllova nga ekipi i Komitetit Olimpik Rus. Kështu, Evelina Nikolova solli medaljen e..

botuar më 21-08-05 6.42.MD
Ivet Goranova

Ivet Goranova solli arin e parë për Bullgarinë nga Olimpiada në Tokio

Sportistja e karatesë Ivet Goranova fitoi titullin olimpik të Tokios në kategorinë 55 kg. Në ndeshjen e fundit ajo fitoi me 5:1 pikë ndaj ukrainases Anxhelika Terljuga. Ivet Goranova solli medaljen e katërt për vendin tonë nga Tokio.

botuar më 21-08-05 4.21.MD

Mirella Demireva u klasifikua në finalen e kërcimit së larti në Tokio

Mirella Demireva u kualifikua për finalen e kërcimit së larti në Lojërat Olimpike të Tokios. Edhe pse me disa vështirësi, mbajtësja e medaljes së argjendtë në Rio 2016 kapërceu normën e kualifikimit prej 195 cm në përpjekjen e tretë. Finalja në..

botuar më 21-08-05 9.54.PD
Tajbe Jusein

Tajbe Jusein fitoi bronzin në mundje në Olimpiadën në Tokio

Mundësja Tajbe Jusein fitoi një medalje bronzi në kategorinë deri në 62 kg në Olimpiadën në Tokio, duke mposhtur Lyubov Ovcharova nga Komiteti Olimpik Rus. Bullgarja 30 vjeçare fitoi vetëm për 56 sekonda. Përfaqësuesja jonë tjetër në këtë..

botuar më 21-08-04 3.59.MD