Programi i ditës

Ndeshjet "Levski" - "Eintracht" dhe "Lludogorec" - "Ajax" nuk përfunduan me fitore të nikoqirëve

Ndeshja e parë e play-off-it për hyrjen në fazën e grupeve të Ligës së Konferencës mes Levskit dhe Eintracht Frankfurt përfundoi 1:1. Në minutën e 6-të, mysafirët kaluan në avantazh me një gjuajtje solide të Randal Kolo Muani. Nikoqirët bullgarë..

botuar më 23-08-25 10.14.PD

"Levski" ndeshet me "Eintracht" dhe "Lludogorec" - me "Ajax"

Rreth 2500 tifozë të "Eintracht" (Frankfurt) priten sot në Sofje për ndeshjen e radhës mes “Levskit” dhe skuadrës gjermane. Ndeshja është një nga më të rëndësishmet për skuadrën bullgare në vitet e fundit - nga play-off-et deri në fazën e..

botuar më 23-08-24 5.05.MD
Stiljana Nikollova

Medalje e bronztë për Stilijana Nikollovën në top në Kampionatin Botëror të Valencias

Stilijana Nikollova fitoi medaljen e bronztë në finalen e topit dhe solli medaljen e parë për Bullgarinë nga Kampionati Botëror i Gjimnastikës Ritmike në Valencia. Medalistja e bronztë në kampionatin e gjithanshëm të planetit në Sofje në vitin..

botuar më 23-08-24 3.05.MD
Joana Georgieva

Ioana Georgieva u kualifikua në gjysmëfinalet e Kampionatit Botëror të Kanoe-Kajak në Gjermani

Sportistja bullgare Ioana Georgieva kaloi në gjysmëfinalen e dytë të Kampionatit Botëror të Kanoe Kajak në Duisburg të Gjermanisë, i cili filloi të mërkurën dhe do të zgjasë deri më 27 gusht. Joana është kampione e botës në kajak 200 metra me një vend në..

botuar më 23-08-24 1.55.MD

Bullgaria do të mbrojë pozitën e saj si kampione botërore në gjimnastikë ritmike

Nga data 23 deri më 27 gusht në qytetin spanjoll të Valencias do të mbahet Kampionati Botëror i Gjimnastikës Ritmike. Bullgaria do të përfaqësohet nga Borjana Kalejn, Stilijana Nikollova, Eva Brezalieva dhe një ansambël i grave i përbërë nga Zhenina..

botuar më 23-08-23 10.13.PD
Viktoria Tomova

Viktoria Tomova shkon në raundin e dytë në Çikago

Raketa e parë bullgare për femra Viktoria Tomova u kualifikua në raundin e dytë të turneut të serisë WTA 125 në Çikago të SHBA-ve, me një fond të garantuar prej 115 mijë dollarësh. Fillimisht, Tomova ishte planifikuar të luante kundër belgjes Marina..

botuar më 23-08-22 12.21.MD

Kitesurfing në Gjirin e Burgas gjatë fundjavës

Kampionati Shtetëror i Kitesurfing do të mbahet në Gjirin e Burgasit në datat 26 dhe 27 gusht, njoftuan organizatorët e tij nga klubi i jahteve “Çernomorec Burgas”. Në zonën e qiftit në plazhin verior do të performojnë më të mirët e këtij sporti në..

botuar më 23-08-22 6.50.PD

Nurgyul Salimova doli e dyta në Kupën Botërore të Shahut

Vajza bullgare Nurgyul Salimova humbi nga rusja Aleksandra Gorjaçkina në ndeshjen e dytë të tajbrekut të përshpejtuar të shahut në finalen e Kupës Botërore të Shahut në Baku. Kështu, 20-vjeçarja bullgare me 1.5:2.5 pikë zuri vendin e dytë në turne,..

botuar më 23-08-21 5.18.MD
Grigor Dimitrov dhe Viktoria Tomova

Grigor Dimitrov dhe Viktoria Tomova përparojnë në renditje botërore të tenisit

Në renditjen botërore të tenisit të publikuar sot, tenistët bullgarë më të mirë Grigor Dimitrov dhe Viktoria Tomova shënuan përparim. Te meshkujtë, Dimitrov u ngjit me një pozicion dhe është në vendin e 19-të. Karlos Alkaras mbetet në krye me 9395..

botuar më 23-08-21 11.23.PD

Dy skuadra bullgare arritën fitore në turnetë evropiane të futbollit

Kampioni bullgar i futbollit "Lludogorec" i siguroi vetes një ndeshje me “madhështinë” evropiane "Ajax" të Amsterdamit pasi eliminoi "Astana" në Razgrad dhe do të luajë në raundin e playoff-it në "Ligën e Evropës". Pjesa e parë u mbyll 1:1. Pas..

botuar më 23-08-18 11.54.PD