Programi i ditës

Grigor Dimitrov

Fillim i shkëlqyer për tenistët bullgarët në “Wimbledon”

Grigor Dimitrov dhe Viktorija Tomova e nisën me fitore pjesëmarrjen në Kampionatin e Hapur Britanik të Tenisit. Tenisti më i mirë bullgar mundi kualifikuesin japonez Sho Shimabukuru me 6:1, 6:2, 6:1, duke regjistruar fitoren e tij të 80-të në..

botuar më 23-07-06 10.21.PD
Foto: Facebook / L’Etape Bulgaria by Tour de France

Një etapë e turneut Tour de France organizohet për herë të parë në Bullgari

Një etapë e Turneut të Çiklizmit Tour de France organizohet për herë të parë në Bullgari. Ajo do të mbahet më 30 korrik në rajonin e qytetit Velingrad , duke kaluar nëpër Rodopet piktoreske. Itinerari përfshin dy trase - të gjata (102 km) dhe të..

botuar më 23-07-05 4.04.MD

Boksierët bullgarë me një paraqitje të shkëlqyer në Lojërat Evropiane në Poloni

Federata Bullgare e Boksit raportoi për një paraqitje të shkëlqyer të vendit tonë në Lojërat Evropiane në Poloni që përfunduan të dielën. Atletët bullgarë fituan 12 medalje në lojëra, me një të tretën e tyre për boksierët. Titujt u fituan nga..

botuar më 23-07-04 2.07.MD

Bullgaria mbështeti një deklaratë bojkoti sportiv kundër Rusisë dhe Bjellorusisë

Bullgaria iu bashkua vendeve që bojkotojnë sportin rus për shkak të luftës së Rusisë në Ukrainë. Kjo ndodhi në Konferencën e VII Ndërkombëtare të Ministrave dhe Zyrtarëve të Lartë Përgjegjës për Edukimin Fizik dhe Sportet (MINEPS VII) në Baku. Një..

botuar më 23-06-30 1.32.MD
Antëni Ivanov

Gjykata në Lozanë konfirmoi dënimin e notarit Antëni Ivanov

Gjykata e Arbitrazhit Sportiv në Lozanë (CAS) konfirmoi dënimin me dy vjet të notarit Antëni Ivanov për shkak të testeve të pakryera për doping, njoftoi Komiteti Olimpik Bullgar. Sanksioni hyn në fuqi në mënyrë retroaktive, por notari ynë me siguri nuk..

botuar më 23-06-28 6.17.MD

Boksierja Stanimira Petrova fitoi kuotën për Lojërat Olimpike në Paris

Kampionia e trefishtë evropiane e boksit Stanimira Petrova fitoi një kuotë për Lojërat Olimpike në Paris vitin e ardhshëm. Bullgarja mposhti Jennifer Lean (Irlandë) në një ndeshje çerekfinale në kategorinë 54 kg në Lojërat Evropiane në Krakov, Poloni...

botuar më 23-06-28 6.07.MD
Foto: Ministria e Rinisë dhe Sportit

Sportistët bullgarë me 19 medalje në Olimpiadën Speciale në Berlin-2023

Sportistët bullgarë, pjesëmarrës në Lojërat Verore Botërore Speciale Olimpike në Berlin (17-25 qershor), fituan 19 medalje, nga të cilat 5 të arta dhe 5 të argjendta. Në ngjarjen sportive në shkallë të gjerë për personat me aftësi të kufizuara..

botuar më 23-06-27 4.08.MD
Antoaneta Kostadinova

Argjendi në qitje për bullgaren Antoaneta Kostadinova nga Lojërat Evropiane

Antoaneta Kostadinova fitoi një medalje argjendi në Lojërat Evropiane që po zhvillohen në Poloni. Në qitjen sportive të 25 m me pistoletë, bullgarja në finale grumbulloi 26 pikë. Vetëm me një pikë më shumë, medaljen e artë e mori grekja Ana..

botuar më 23-06-26 5.17.MD

Hristo Stoiçkov është përjetësuar me një monument në Harmanli

Bullgari më i njohur në botë, legjenda jonë e futbollit Hristo Stoiçkov , e ka monumentin e tij në qytetin Harmanli (Bullgari Jugore). Pikërisht pas ndeshjeve të mira të Kamata, siç është i njohur Stoiçkov, për skuadrën vendase të futbollit..

botuar më 23-06-24 10.05.PD

Bullgaria humbi fitoren ndaj Serbisë në sekondat e fundit për "Euro - 2024"

Në qytetin Razgrad (Bullgari Verilindore), kombëtarja bullgare e futbollit luajti një ndeshje të papritur të fortë në shtëpi kundër skuadrës serbe. Mysafirët u cilësuan si favorit në ndeshje. Bullgarët e humbën fitoren në sekondën e fundit duke..

botuar më 23-06-21 9.34.PD