Programi i ditës

Për shkak të luftës në Izrael, Sofja përsëri pret një turne tenisi ATP

Në më pak se një muaj, Sofja do të presë sërish një turne nga seria ATP 250. Për shkak të luftës në Izrael, Bullgaria do të jetë mikpritëse e garës, e cila ishte menduar të mbahej në Tel Aviv nga 5-11 nëntor. Sipas burimeve në Spanjë, Sofja dhe..

rinovuar më 23-10-12 1.17.MD
Grigor Dimitrov

Grigor Dimitrov eliminoi Carlos Alcaraz dhe shkon në 1/4-finale në Shangai

Tenisti më i suksesshëm bullgar në histori, Grigor Dimitrov, luajti një ndeshje të shkëlqyer dhe shumë të kontestuar duke mundur numrin 2 në botë Carlos Alcaraz me 5-7, 6-2, 6-4 në 1/8 finalet e turneut Masters 1000 në Shangai. Kundërshtari i..

botuar më 23-10-11 4.29.MD
Grigor Dimitrov

Grigor Dimitrov do të luajë në fazën e 16-të në Shangai

Grigor Dimitrov u kualifikua në fazën e 16-të të turneut Masters në Shangai. Bullgari i renditur nën numrin e 18 eliminoi të renditurin e 13-të Karen Haçanov nga Rusia me 7:6(6) dhe 6:4 pas një orë e 57 minuta lojë.  Tenisti bullgar ishte më..

botuar më 23-10-09 12.17.MD
Petër Stojçev

Petër Stojçev fitoi notin e parë historik të një milje në Hjovsgjoll, Mongoli

Notari bullgar Petër Stojçev fitoi garën e parë historike në liqenin Hjovsgjol në Mongoli nën egjidën e Organizatës Ndërkombëtare të Notit në Akull, njoftoi BTA. Bullgari, i njohur si notari më i suksesshëm i maratonës në botë, triumfoi në notin e..

botuar më 23-10-06 4.54.MD

Volejbollistet tanë me një shans minimal për një kuotë olimpike

Kombëtarja bullgare e volejbollit humbi tre ndeshje me zerosete (25:21, 25:17, 25:18) kundër Kanadasë në grupin C të turneut kualifikues olimpik në Xi'an. Humbja për volejbollistët tanë dhe trajnerin Pllamen Konstantinov në Kinë pothuajse me..

botuar më 23-10-06 12.26.MD
Bellosllava Krësteva

Bellosllava Krësteva preku kurorën botërore të shahut

Belloslava Krësteva nuk arriti të fitojë Kampionatin Botëror të Shahut për femra nën 20 vjeç të luajtur në Mexico City. Në ndeshjen e fundit të 11-të ajo humbi me figurat e bardha nga argjentinasja Candela Gekamburu. Bullgarja 19-vjeçare nga Sofja,..

botuar më 23-10-02 9.38.PD

Java Evropiane e Sportit #BeActive bashkon qytetarë aktivë në një sërë qytetesh

Nën moton “Të gjithë së bashku për sportin”, Ministria e Rinisë dhe Sportit organizon Javën Evropiane të Sportit #BeActive nga 23 deri më 30 shtator. Programi i veprimtarisë përfshin nisma të shumta për promovimin e sporteve aktive, përmirësimin e..

botuar më 23-09-23 12.45.MD

8 medalje për Bullgarinë në Kampionatin Evropian të Sumos

Një medalje ari, 4 argjendi dhe 3 bronzi – ky është bilanci i pjesëmarrjes së Bullgarisë në Kampionatin Evropian të Sumos në Poloni më 16 dhe 17 shtator. Në garë morën pjesë 8 garues bullgarë. Ari i takoi Presijan Mihovit në kategorinë deri në 77 kg...

botuar më 23-09-18 5.36.MD

Vozitësja Desisllava Angellova u kualifikua në finalen e Beogradit

Në Kampionatin Botëror të Kanotazhit në Beograd, Desisllava Angellova u kualifikua në finalen "A" të skifit për femra. Bashkatdhetaria jonë përfundoi e treta në gjysmëfinalen e parë, duke e kaluar distancën 2000 metra për 7:42.45 minuta, gjë që i..

botuar më 23-09-08 5.25.MD

Në Kupën e Botës Parkour në Sofje marrin pjesë garues nga 29 shtete

Rreth 100 garues nga 29 shtete do të marrin pjesë në Kupën e Botës Parkour, që nis sot për herë të tretë në Sofje. Gara do të mbahet në hyrjen qendrore të sallës “Arena Sofja” në ditët deri më 10 shtator nga ora 09:00 deri në orën 17:00. Bullgaria do..

botuar më 23-09-08 6.30.PD