Programi i ditës

Yjet e futbollit do të luajnë në “Ndeshjen e Shpresës” në Sofje

Sot, më 6 shtator, në Ditën e Bashkimit të Bullgarisë , në orën 17:00 në Stadiumin Kombëtar “Vasill Levski” do të mbahet ndeshja bamirëse “Ndeshja e Shpresës”. Organizatori i saj është ish-kapiteni i kombëtares Stilijan Petrov. Mjetet e..

botuar më 23-09-06 7.05.PD

Një titull historik botëror në not për Petër Micin

Petër Micin fitoi titullin në 400 metra stil i lirë në Kampionatin Botëror të Notit për të rinj dhe vajza në qytetin izraelit të Netanja. Sportisti18-vjeçar i Vihren - Sandanski, i cili është rekordmen botëror në këtë disiplinë, përfundoi me kohën..

botuar më 23-09-05 10.48.PD

150 çiklistë nga e gjithë bota marrin pjesë në edicionin e 10-të të “Danubit Ultra”

Edicioni i 10 jubilar i ecjes me biçikletë "Danubi Ultra" , e cila është një ngjarje kryesore sportive dhe turistike në Bullgari, do të fillojë më 5 shtator nga qyteti danubian Vidin. Në këtë iniciativë do të marrin pjesë më shumë se 150 çiklistë..

botuar më 23-09-04 5.10.MD
Nurgyul Salimova

Nurgyul Salimova me një prezantim rekord në renditjen botërore të FIDE

Medalistja e argjendtë e Kupës Botërore të Shahut Nurgyul Salimova është ngjitur tetë vende në renditjen botërore të Federatës Ndërkombëtare FIDE. Falë suksesit të madh në Baku, bullgarja regjistroi renditjen e saj më të lartë dhe tashmë është e..

botuar më 23-09-04 3.27.MD
Rosica Dençeva

Rosica Dençeva e nisi me fitore pjesëmarrjen në US Open

Shpresa bullgare e tenisit Rosica Dençeva u kualifikua në raundin e dytë të US Open për vajza. Ajo mundi në dy sete (6:4, 6:1) amerikanen Ariana Anazagasty-Pursoo, e cila renditet e 49-ta në botë. Rosica Dençeva do të luajë sonte me të katërten në..

botuar më 23-09-04 9.41.PD
Grigor Dimitrov

Grigor Dimitrov me fitore vendimtare ndaj Andy Murray në SHBA

Tenisti më i mirë bullgar Grigor Dimitrov mundi veteranin skocez dhe ish-numrin një të botës Andy Murray dhe me një fitore kategorike në tre sete (6:3, 6:4, 6:1) u kualifikua në raundin e tretë të Kampionatit të Hapur të Shteteve të Bashkuara...

botuar më 23-09-01 11.24.PD

Një çiklist çek fitoi Turneun e Çiklizmit të Bullgarisë

Çeku Michal Schuran është kampion në edicionin e 70-të të Turit të Çiklizmit të Bullgarisë. Në fazën e fundit, të pestë, - 128.4 kilometra nga Sliveni deri në Shumen, ai përfundoi në mes të grupit kryesor, gjë që i mjaftoi atij për suksesin..

botuar më 23-08-31 6.12.MD
Petër Micin

Notari Petër Micin u njoh zyrtarisht si mbajtësi i rekordit botëror

Federata Bullgare "Sportet e Notit" mori një certifikatë zyrtare nga Federata Ndërkombëtare e Sporteve Ujore (World Aquatics) për rekordin botëror në 400 metra stil i lirë për juniorë, të vendosur nga Petër Micin. Arritja e re më e mirë prej..

botuar më 23-08-31 4.34.MD
Canko Cankov

Canko Cankov notoi mbi 36 km në ujërat e ftohta të Oqeanit Paqësor

Bashkatdhetari ynë Canko Cankov u bë kampion i botës në garën e vështirë në Oqeanin Paqësor, e cila zgjati 10 orë, 33 minuta e 29 sekonda. Ai është gjithashtu bullgari i parë që notoi me sukses 36 kilometra nga ishulli Santa Catalina deri në Los..

botuar më 23-08-29 11.50.PD

Volejbollistet tona shkojnë në çerekfinale

Kombëtarja e volejbollit për femra e Bullgarisë mposhti ekipin e Sllovakisë me rezultat 3:2 (16:25, 17:25, 25:19, 25:20, 15:9) në fazën e 16-të të kampionatit në Firence të Italisë. Vajzat u kualifikuan në mesin e tetë skuadrave më të mira të..

botuar më 23-08-28 1.10.MD