Programi i ditës

Canko Cankov

Canko Cankov notoi mbi 36 km në ujërat e ftohta të Oqeanit Paqësor

Bashkatdhetari ynë Canko Cankov u bë kampion i botës në garën e vështirë në Oqeanin Paqësor, e cila zgjati 10 orë, 33 minuta e 29 sekonda. Ai është gjithashtu bullgari i parë që notoi me sukses 36 kilometra nga ishulli Santa Catalina deri në Los..

botuar më 23-08-29 11.50.PD

Volejbollistet tona shkojnë në çerekfinale

Kombëtarja e volejbollit për femra e Bullgarisë mposhti ekipin e Sllovakisë me rezultat 3:2 (16:25, 17:25, 25:19, 25:20, 15:9) në fazën e 16-të të kampionatit në Firence të Italisë. Vajzat u kualifikuan në mesin e tetë skuadrave më të mira të..

botuar më 23-08-28 1.10.MD
Llora Hristova

Llora Hristova me tre medalje të arta në Kampionatin Botëror Veror të Biatlonit

Ditën e diel bullgarja Llora Hristova fitoi medaljen e artë në startin e saj të tretë në Kampionatin Botëror Veror të Biatlonit në Oserble(Sllovaki) - në ndjekjen për vajza, ku përfundoi me rezultat 28:24.3 minuta dhe me 5 humbje në gjuajtje. Në..

botuar më 23-08-28 10.08.PD
Borjana Kalejn

Bullgaret janë sërish kampione në garën ekipore të gjimnastikës ritmike

Pas një pauze tridhjetë vjeçare, gjimnastet bullgare triumfuan sërish. Zhenina Trashlieva, Sofia Ivanova, Kamelia Petrova, Rachel Stojanov dhe Radina Tomova u bënë kampione në garën ekipore në Kampionatin e 40-të Botëror të Gjimnastikës Ritmike në..

botuar më 23-08-26 12.10.MD
Borjana Kalejn

Medalje të argjendta për Borjana Kalejn në Kampionatin Botëror të Gjimnastikës Ritmike

Kampionia evropiane në shumëgarësh në Baku 2023 Borjana Kalejn fitoi medalje argjendi në finalet e kombinimeve me shkopinj dhe shirita në Kampionatin e 40-të Botëror të Gjimnastikës Ritmike në qytetin spanjoll të Valencias. Kështu, Bullgaria ka deri tani..

botuar më 23-08-25 1.55.MD

Ndeshjet "Levski" - "Eintracht" dhe "Lludogorec" - "Ajax" nuk përfunduan me fitore të nikoqirëve

Ndeshja e parë e play-off-it për hyrjen në fazën e grupeve të Ligës së Konferencës mes Levskit dhe Eintracht Frankfurt përfundoi 1:1. Në minutën e 6-të, mysafirët kaluan në avantazh me një gjuajtje solide të Randal Kolo Muani. Nikoqirët bullgarë..

botuar më 23-08-25 10.14.PD

"Levski" ndeshet me "Eintracht" dhe "Lludogorec" - me "Ajax"

Rreth 2500 tifozë të "Eintracht" (Frankfurt) priten sot në Sofje për ndeshjen e radhës mes “Levskit” dhe skuadrës gjermane. Ndeshja është një nga më të rëndësishmet për skuadrën bullgare në vitet e fundit - nga play-off-et deri në fazën e..

botuar më 23-08-24 5.05.MD
Stiljana Nikollova

Medalje e bronztë për Stilijana Nikollovën në top në Kampionatin Botëror të Valencias

Stilijana Nikollova fitoi medaljen e bronztë në finalen e topit dhe solli medaljen e parë për Bullgarinë nga Kampionati Botëror i Gjimnastikës Ritmike në Valencia. Medalistja e bronztë në kampionatin e gjithanshëm të planetit në Sofje në vitin..

botuar më 23-08-24 3.05.MD
Joana Georgieva

Ioana Georgieva u kualifikua në gjysmëfinalet e Kampionatit Botëror të Kanoe-Kajak në Gjermani

Sportistja bullgare Ioana Georgieva kaloi në gjysmëfinalen e dytë të Kampionatit Botëror të Kanoe Kajak në Duisburg të Gjermanisë, i cili filloi të mërkurën dhe do të zgjasë deri më 27 gusht. Joana është kampione e botës në kajak 200 metra me një vend në..

botuar më 23-08-24 1.55.MD

Bullgaria do të mbrojë pozitën e saj si kampione botërore në gjimnastikë ritmike

Nga data 23 deri më 27 gusht në qytetin spanjoll të Valencias do të mbahet Kampionati Botëror i Gjimnastikës Ritmike. Bullgaria do të përfaqësohet nga Borjana Kalejn, Stilijana Nikollova, Eva Brezalieva dhe një ansambël i grave i përbërë nga Zhenina..

botuar më 23-08-23 10.13.PD