Programi i ditës

Pushime në Bullgari

Bullgaria është tërheqëse në çdo stinë të vitit. Si vërtetim i kësaj ju propozojmë një informacion të pasur për pushimet tuaja të paharrueshme dhe emocionale në Bullgari.

Ju prezantojmë destinacione atraktive, pushime në qytet dhe në fshat, shëtitje malore, eko-itinerare, vende për ushtrimin e sporteve të ndryshme dhe aktivitete të tjera në ambiente të hapura. Ju tregojmë edhe për objekte unikale të turizmit kulturor, për zakone, tubime folklorike, koncerte, festivale...

Na ndiqni! 


Kisha „Shën Gjon Pararendësi“

Kujtime nga qyteti Bracigovo

Qyteti Bracigovo nuk është ndër atraksionet tona të famshme turistike, prandaj kur njeriu e viziton për herë të parë, mbetet e befasuar nga shtëpitë e bukura dhe nga atmosfera e ruajtur e Rilindjes. Qyteti struket në rrezet e malit Rodopa mes..

botuar më 22-04-26 7.15.PD

Vezë të mëdha dekoruan pjesën qendrore të Plovdivit

Histori të bukura të Pashkëve shkëlqejnë mbi vezë të mëdha, të cilat këtë vit dekoruan zonën e gjelbëruar para Bashkisë së Plovdivit. Me shumë talent dhe frymëzim, modelet me përmasa nga 70 cm deri në 1.20 m janë pikturuar nga maturantët e Shkollës..

botuar më 22-04-21 10.47.PD

Ishulli Shën Anastasija dhe Çengene Skele hapin sezonin në prag të Pashkëve

Shëtitjet detare deri në ishullin e bukur Shën Anastasija dhe deri në Kompleksin Kulturor Historik Çengene Skele në afërsi të qytetit Burgas do të organizohen prapë ditët në vijim, njofton Bgtourism.bg. Ishulli, i cili do të mirëpresë turistët e..

botuar më 22-04-14 7.15.PD

Si u bë kërmilli një atraksion turistik i Detit të Zi

Zakonisht e vërejmë atë që pasi gjendet nën këmbët tona, por ai meriton shumë më tepër vëmendje dhe respekt! Sepse është një shërues i madh, dhe është gjithashtu shumë i shijshëm! Njihuni me Helix Aspersa Maxima - një lloj molusku, dhe më saktë..

botuar më 22-04-11 10.43.PD

Shëtitje pranverore në dy manastire më pak të njohura pranë Sofjes

Ka shumë manastire të vogla përreth kryeqytetit bullgar, të njohura që nga mesjeta si “ Mali i Shenjtë i Sofjes ”. Ata janë rreth 40, por vetëm disa prej tyre kanë ruajtur ndërtesat që nga koha e themelimit të tyre. Shumica e manastireve janë..

botuar më 22-04-04 1.21.MD

Parku natyror “Persina”, ku zotërinjtë janë zogjtë

Një arkipelag jashtëzakonisht i bukur shtrihet në mesë të ujërave të vrullshëm të lumit Danub, midis qyteteve Nikopoll dhe Belene. Ndër këto copa toke lundruese spikat Persin – ishulli më i madh bullgar dhe i katërti për nga madhësia përgjatë..

botuar më 22-04-01 7.05.PD
Kulla e Sahatit në Botevgrad

Një udhëtim nga "qytetarja e parë" e Botevgradit deri në manastirin më të vjetër të krahinës

Gjatë vitit 1865  guvernatori i vilajetit osman të Danubit e shpall fshatin Samunxhievo qytet dhe i vë emrin e Sulltanit Orhan. Fillon ndërtimi i shpejt i qytetit të ri, i cili lulëzon në rrugën nga Sofja për në Vidin. Nga Orhanieja e dikurshme,..

botuar më 22-03-31 7.15.PD

Një park paleontologjik krejt i ri kënaq të rinjtë dhe të moshuarit në qytetin turistik Vërshec

Hapi dyer atraksioni më i ri në qytetin piktoresk në malin Stara Pllanina-Vërshec. I vetmi park paleontologjik  i këtij lloji në Ballkan shtrihet mbi një sipërfaqe prej një hektari në Parkun e Pishave të qytetit dhe tanimë po mirëpret mysafirët e..

botuar më 22-03-21 12.50.MD

Udhërrëfyesit bullgare dhe rumunë do të njohin turistët me trashëgiminë kulturore të Dobruxhës

Njëzet udhërrëfyes bullgarë dhe rumunë do t'i çojnë turistët në katër itinerare të reja në rajonin ndërkufitar Dobriç-Konstancë. Para kësaj, ata do marrin pjesë në trajnime profesionale në kuadër të një projekti të përbashkët të komunave Dobriç dhe..

botuar më 22-03-20 9.35.PD

Qyteti Veliko Tërnovo përsëri është mikpritës i “Trabant Fest”

Pas dy vitesh vonesë për shkak të situatës së jashtëzakonshme epidemike, më 19 mars në Veliko Tërnovo rikthehet aktiviteti tradicional “Trabant Fest”. Organizatorët presin që qindra fansa të makinës së njohur gjermane të shëtitin me veturën e tyre..

botuar më 22-03-19 11.15.PD