Pushime në Bullgari

Bullgaria është tërheqëse në çdo stinë të vitit. Si vërtetim i kësaj ju propozojmë një informacion të pasur për pushimet tuaja të paharrueshme dhe emocionale në Bullgari.

Ju prezantojmë destinacione atraktive, pushime në qytet dhe në fshat, shëtitje malore, eko-itinerare, vende për ushtrimin e sporteve të ndryshme dhe aktivitete të tjera në ambiente të hapura. Ju tregojmë edhe për objekte unikale të turizmit kulturor, për zakone, tubime folklorike, koncerte, festivale...

Na ndiqni! 


Kalaja mesjetare Neutzikon rreth fshatit Mezek

Qyteti Svilengrad - një qytet i mëndafshit me kala, kisha të lashta dhe një natyrë të egër

Qyteti Svilengrad ndodhet në vet kufirin me Turqinë. Këtu gjendet pika kufitare më e ngarkuar me fqinjën tonë jugore. Dhe në qoftë se deri vonë qyteti qe i njohur si “Las Vegasi “ bullgar për shkak të kazinove të veta të shumta dhe të sallave të lojërave..

botuar më 20-09-12 8.10.PD

Magjia e folklorit bullgar gjallëron në qytetin Burgas

Më 12 shtator, në hapësirën midis Qendrës Kulturore “Kazino Detare” dhe skenën “Kërmilli” në qytetin Burgas, do të gjallërojë spektakli “Shtatë çudirat e Bullgarisë”. Publiku do të mund të shijojë interpretimet e këngëtarëve popullorë dhe të..

botuar më 20-09-12 6.05.PD

“Ndiq rrjedhën e lumit 2020” - aventurë mbi dy rrota

Mbi 100 çiklistë dhe ekipet mbështetëse nga Bullgaria dhe Rumania u mblodhën në qytetin Vidin në pritje të sinjalit për fillim të itinerarit më të gjatë çiklistik turistik në Bullgari. Fillimi i udhëtimit të tyre nëpër trasenë 732 kilometrashe në..

botuar më 20-09-01 3.42.MD

Një atraksion i gjatë ajror pret miqtë e Çepellares gjatë kësaj vere

Një atraksion i ri interesant i tërheq turistët në rajonin e qytetit Çepellare - një nga vendet më të bukura në Rodopet. Çdo një kërkues i emocioneve të bukura mund të fluturojë me rreth 100 kilometra në orë mbi peizazhe nga të cilat të pushon zemra...

botuar më 20-08-30 7.05.PD

Shpella Rodopëse ”Perla Dobrostan” – një vend i njohur mes turistëve

Një interes mjaft të fortë nga ana e vizitorëve gjatë kësaj vere gëzon shpella rodopëse “Perla Dobrostan” rreth qytetit Asenovgrad. Turistët radhiten në radhë që të mund të hyjnë në mbretërinë nëntokësore të saj, të përmbushur  me formime të bukura..

botuar më 20-08-30 6.05.PD

Kalaja Cari Mali Grad – nën tingujt e muzikës së operës dhe të dritave të shumta

Opera dhe Baleti i Sofjes po bëhen gati për festivalin e vet më të ri “Portali i dy botëve” i cili do të zhvillohet në kalanë nga periudha e antikitetit të vonë Cari Mali Grad. Kalaja është e vendosur në kodrën Shës Spas mbi fshatin Bellçin, në 15..

botuar më 20-08-29 7.00.PD

125 vjet lëvizja e organizuar turistike në Bullgari

Më 27 gusht të vitit 1895 në majën Çerni Vrëh të malit Vitosha u krijua klubi i parë i turistëve bullgarë. Ideja i përkiste shkrimtarit dhe aktivist shoqëror bullgar Aleko Konstantinov . Sipas traditës ky akt shënohet të dielën e fundit të gushtit...

botuar më 20-08-27 12.12.MD

Sonya Yoncheva me kthim të shumëpritur në qytetin e saj të lindjes Plovdiv

Lajmet e mira, të lidhura me shfaqjet e ndryshme të muzikantëve elitar bullgarë tek ne po vazhdojnë të mbërrijnë pavarësisht nga pandemia dhe nga protestat politike. Le të rikujtojmë dy prej tyre. Koncerti emocionues i Krasimira Stojanovës, me të..

botuar më 20-08-25 11.56.PD
Pamje nga plazhi në Primorsko

Një shëtitje me varkë kundrejt një shisheje me bishte cigaresh në Primorsko

Argëtim dhe dobi për mjedisin – kjo është në thelbin e fushatës “Bishte cigaresh kundrejt një shëtitjeje me varkë” në qytezën bregdetare pranë Detit të Zi Primorsko. Ideja për një shëtitje falas me jaht kundrejt një shisheje plot bishte..

botuar më 20-08-23 3.37.MD

Kësmetet jo tradicionale - një pjesë nga fushata e re e Bashkisë Burgas

Kësmetet për kafe janë një pjesë nga fushata e Bashkisë së qytetit Burgas për të promovuar markën e saj të re të turizmit. Fushata e promovimit përfshin dhe lojë me çmime, e cila është e drejtuar drejt adhuruesve të kësaj pijeje tradicionale..

botuar më 20-08-23 7.00.PD