Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Роди ме, мамо, с късмет...

 
Къща без врати, с разбити прозорци и изпочупена ограда. Вътре- напълно празни стаи, в които върху купища стъкла и всякакви отпадъци пищят неизвестен брой малки мърляви котета. На земята върху проснат стар юрган е събрано цялото имущество на собствениците на дома, които явно не се притесняват, че съседната стая е обор.

 
 
 
 
Така изглежда домът, в който преди два месеца 27- годишната Албена Маринова от Брегово обеща да доведе новороденото си дете. Жената стана известна, след като роди живо момиченце при уникална- по думите на лекарите- извънматочна бременност. Бебето живяло 7 месеца между вътрешните органи на майката, която не ходила на консултации. След като получила силни болки, обаче, най-после отишла на лекар. Видинските медици били шокирани- пред тях стояла жена в напреднала бременност, без да знае точно в кой месец е. При прегледа лекарите определили, че родилката е в 29-30-та седмица, но се усъмнили, че става дума за извънматочна бременност. Така Албена попада при лекарите от столичния "Майчин дом".
Там е установено, че бебето се е развило в коремната кухина, извън матката- между червата и черния дроб. Това разказа тогава д-р Божидар Славчев, шеф на екипа, водил раждането. Подобно нещо лекарят виждал за първи път. И не случайно- такава бременност се случва веднъж на 10 000 родилки, като много често в такива случаи бебето умира при раждането.
И така- роденото момиченце тежало - 1,300 кг, а състоянието му било относително добро. Заради дългия престой сред вътрешните органи на майка си обаче, имало леки деформации, които, според лекарите, с времето щели да се оправят. Още докато беше в клиниката, Албена пред цяла България обеща да прибере детето си, въпреки че първоначално не възнамерявала това.
 
 
Два месеца по-късно, съседите в Брегово не знаят къде се намира Албена със семейството си, не са виждали и бебето. Убедени са, обаче, че живеят в пълна мизерия- ден за ден.
Не са наясно какво става с бебето и от Отдел "Закрила на детето" в Брегово. Те обаче твърдо са решени да приложат цялата тежест на Закона, ако семейството не промени начина си на живот.
По публикацията работи: Катя Борисова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

На какво се дължи бърнаутът сред българските учители?

За никого не е тайна, че учителската професия има висока обществена стойност. Работещите в сферата прекарват много часове в преподаване, носят отговорност за ученици и често са натоварени с административна дейност. Бързата промяна в начина на работа заради пандемията допълнително доведе до натоварване при тях. Ако учителите не получават подходяща..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00

Звуци в тишината: Изчезващата роля на предмета "Музика" в училище

Спокойно можем да кажем, че музиката е една от основите на човешката култура. Още откакто хората са блъскали с кости по земята и по камъните, създавайки ритъм, тя е била олицетворение на общността и чувството за споделеност. Още оттогава човечеството е било наясно с това какво е музиката и какво носи тя, но в днешни дни изглежда, че това разбиране..

публикувано на 17.04.24 в 11:00