Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ало, Кула? Добро утро, кмете!

 
 
"Заставам на чело на една община, която е от малкото общини в България, които нямат задължения. Към ноември 2011 година по бюджетната сметка на Общината има около 230 000 лева наличност. Заварил съм и преизпълнение на собствените приходи"- каза в първото си интервю за "Посоките на делника" на РАДИО ВИДИН новоизбраният кмет на Кула д-р Владимир Владимиров.
 
В разговор с Ваня Минева в рубриката "Добро утро, кмете!" новият градоначалник сподели, че една от първите му задачи е подписването на договори с концесионери за снегопочистването през настъпилата вече зима. И се похвали, че в ход са няколко проекта по Оперативна програма "Регионално развитие" и ОП "Административен капацитет", както и програми към министерството на труда и социалната политика за личен асистент. Приоритетна тревога на д-р Владимиров е здравното обслужване на населението, след като болницата в общинския център бе закрита.
 
"Трябва да запазим сега съществуващите Центрове за спешна медицинска помощ в региона и да настояваме за втори, че и трети екипи към Центровете в Кула, Макреш и Брегово"- убеден е кметът, който е и уважаван лекар.
 
Как живеят хората в малкия северозападен град? - Снимка на един ден в Кула, на сътрудника на РАДИО ВИДИН Христела Александрова: Студено е и малкият град се е сгушил в оскрежената рамка на ноемврийския ден. Улиците са пусти, въпреки делничния и работен ден. И това е нормално, защото те пустеят вече и през най-хубавите и топли летни дни. Малко останаха живеещите тук, заради безработицата и ниските възможности, които предлага Кула на младите и амбициозни хора. Но все пак шепата останали да живеят и работят тук посрещат делници и празници и както казва големият американски писател-фантаст Рей Бредбъри, "разменят даровете си от мрак и светлина, хубави и грозни мечти, простичка радост и не толкова проста болка"...
 
А радостта в малкото градче често наистина се крие в съвсем дребни и прости неща - в чаша кафе, изпита с приятел, в 100 грама гръцки сладки от магазина на Краси Богданов или нова дрешка от модния ни бутик, известен като "Мола" в Кула. Шопингът е обичан от кулчани начин за релаксация, въпреки че няма голямо разнообразие от магазини и стоки. А и за ниските доходи на местните хора и наличните такива са предостатъчни... Дрехи и обувки могат да се купят в два-три магазина, съсредоточени в централната част на града. Цените са както в големия град, разликата е, че няма промоции. Затова съботният ден е традиционен ден в Кула за ходене на пазар във Видин. И все пак, безспорно най-атрактивното събитие в Кула си остава неделният пазар, който е любимо място не само за покупко-продажби, а и за раздумка с близки, с приятели и познати, които използват неделната суетня, за да се видят, а защо не и да пийнат по едно в неделния ден. Не е задължително дори да си купиш нещо- може само да гледаш и се разговориш с познати и приятели. 
 
Традиция е да се посети неделната служба в храма "Св. Св. Петър и Павел" и да се запали свещица за здраве. За повечето от по-младите кулчани пазарният ден е повод за излизане и пиене на кафе с приятна компания. Заведенията в неделния дообед се пълнят с хора, което не може да се каже за делничните дни. Така тече животът в Кула- между дома и нивата, или работата, който я има, и неделния пазар- зима и лято, пролет и есен, година след година, поколение след поколение- докато го има градът...
По публикацията работи: Ваня Минева и Христела Александрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Необходима е всеобща реформа във всички области от безопасността на движението

По-малко ранени и загинали по пътищата на страната през настоящата година, но повече катастрофи, отчита статистиката. Намалява пътният травматизъм в област Видин, но тежките пътни инциденти в Монтана се увеличават.  МВР обяви засилване на контроа и административнонаказателната дейност.  Мисия възможна ли е пътната безопасност в България?  Качествена..

публикувано на 03.10.24 в 10:00

Българите избират да живеят самостоятелно, когато са на 30, сочи проучване

Българите напускат дома на родителите си средно на 30 години, сочат данните на Евростат за миналата година. С редната възраст, на която младите хора избират да живеят самостоятелно, за страните от Евросъюза, е 26,3 години. Според психолога Николай Нетов , изследването дава един по-широк поглед, при който важните детайли често се губят...

публикувано на 02.10.24 в 15:48

На добра воля

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" само 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности. Това е близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. На фона на..

публикувано на 01.10.24 в 11:53

За съживяване на региона във Видин възлагат надежди на бизнеса

Общо 18% от българите през миналата година са били изправени пред тежки материални и социални лишения, сочат данните на Евростат. По този показател България е на второ място в дъното на класацията, след Румъния. У нас делът на хората, живеещи в лишения, е почти три пъти по-голям от средния за страните от Европейския съюз, който е 6,8%. В..

публикувано на 30.09.24 в 15:07
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изборите се превърнаха в битовизъм

Избори.  След изборите – отново избори.  Изречение, което обрисува живота в България през последните четири години.  Ще бъде ли 27 октомври първата стъпка към излизането от кризата?  Ще сложат ли изборите край на политическата нестабилност?  Патовото положение, породено от изхабяването на партийно-политическата система, трудните и непопулярни..

публикувано на 26.09.24 в 10:00

Нови промени при минималната работна заплата - ще бъде ли увеличена?

Нови промени, свързани с размера на минималната заплата трябва да направи социалното министерство, за да приложи правилно европейската директива за адекватните най-малки възнаграждения . Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС е необходимо в Кодекса..

публикувано на 25.09.24 в 10:45

Какво целят новите изисквания в кредитирането за покупка на жилище

Управителният съвет на БНБ прие изисквания за показателите за кредитни стандарти при отпускане и при предоговаряне на кредити. Изискванията обхващат сектор "Домакинства" и се прилагат спрямо кредитите, обезпечени с жилищни недвижими имоти. Влизат в сила от 1 октомври 2024 година, като банките и клоновете на чуждестранни банки следва да..

публикувано на 23.09.24 в 11:43