Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Май- месецът на абитуриентските балове

Дойде ли месец май и баловете започват. Определението за абитуриентски бал е "празненство, което се организира по повод завършването на даден гимназиален випуск". Понякога той е предшестван от изпращане в училището, което учениците напускат. Същинската част започва в началото на вечерта, когато абитуриентите от всички класове на випуска се събират, обикновено в голям ресторант. Завършващите момичета са облечени с официални бални рокли, а момчетата- с костюм и вратовръзка. През последните години облеклото става все по- освободено и... все по- оскъдно за някои момичета.

Дали днешните абитуриенти разбират, че балът е "праг", който те трябва да прекрачат- от ученическата скамейка към истинския неподправен живот? Психолози твърдят, че крещенето до прегракване на завършващите ученици било израз на радостта от края на тягостния живот в училището...
 
Много видинчани са на мнение, че няма нищо лошо в това, завършващите да се порадват от сърце, но все пак, балът не означава да отидеш и да се напиеш до козирката. Или да се надвесиш от прозореца на колата, за да те види всеки. Това показа анкетата на РАДИО ВИДИН.

Само преди седмица 50- ина абитуриенти, основно младежи от Враца, се разминаха с актове от КАТ, когато бяха доведени след шумно автошествие по улиците на града. След кратък престой, униформените служители освободиха веселите водачи на МПС-та, но ги предупредиха, че при следващата подобна проява, ще им съставят актове от по 50 лева.

Няма как да разберем и тези родители, които теглят големи кредити, за да осигурят на абитуриентите костюм за 1500 лева, обувки за 700 лева, златни накити или силиконови гърди. Наскоро една телевизия направи сметка, че разходките за бала- само за една единствена нощ, са достатъчни да покрият обучението в средно добър немски университет. Ето тук е абсурдът!
По публикацията работи: Екип на "Посоките на делника"


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Как се постига качествена жизнена среда- опитът на Германия, Унгария и Словения

Утвърдени експерти от България, Германия, Унгария и Словения представиха предизвикателствата пред архитекти и инженери в строителството по пътя към хармонична среда на живот. Международната конференция, която се проведе в София, бе организирана от сдружение "Алианс за висока строителна култура" (АВСК).  Какво разбираме под хармонична жизнена..

публикувано на 20.05.24 в 16:48

Във Воднянци искат програми за безработни

Екипът на радио Видин гостува в село Воднянци, община Димово. Времето е дъждовно и следобедно и по това време по улиците не се срещат хора.  Селото е на около 60 км от Видин в посока Монтана и на 180 км от София. До него лесно може да се стигне с автомобил или с влак по линията София-Видин.  В землището на селото е изграден язовир Дреновец...

публикувано на 17.05.24 в 12:30
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Политиците загубиха спечелен мач с Еврозоната

България няма да успее да изпълни критериите за влизане в Eврозоната до юни.  На конференция, посветена на следващите стъпки към еврото, бяха обсъдени политическите и социалните последици, както и икономическите и финансовите перспективи преди и след присъединяването, бяха анализирани и успешни примери на европейски държави, вече въвели единната..

публикувано на 16.05.24 в 10:00

Имат ли интерес ресторантьорите към чужди служители?

Заради липсата на кадри летният сезон е пред провал за ресторантьорския бранш, заявиха преди дни от сектора. Причината е приета промяна в Закона за чужденците, която по никакъв начин не помага на бизнеса за това лято. Преди началото на туристическия сезон има предприемачи, които обявиха, че ще фалират, защото нямат работници. Хотелите отварят, а..

публикувано на 15.05.24 в 11:21
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Българската данъчна система се нуждае от модификация и модернизация

Висок остава делът на българите, застрашени от бедност и социално изключване.  Неравенствата в доходите са значителни, показва работен документ на Европейската комисия след втория етап на анализ на социалната конвергенция на страните членки от Европейския съюз.  Свива се обаче ножицата между най-богатите и най-бедните.  Ще се покачи ли стандартът на..

публикувано на 13.05.24 в 10:00
Стоян Панчев

Стоян Панчев: Нашата бедност се дължи на закъснелия и грешно направен преход

Висок остава делът на българите, застрашени от бедност и социално изключване.  Неравенствата в доходите са значителни, показва работен документ на Европейската комисия след втория етап на анализ на социалната конвергенция на страните членки от Европейския съюз.  Свива се обаче ножицата между най-богатите и най-бедните.  Ще се покачи ли стандартът на..

публикувано на 13.05.24 в 10:00

Село Динково - в очакване на по-добър живот

Динково е най-малкото село в община Ружинци по брой жители. Около 65 са хората, които живеят тук, лятото стигат и до 100. Населеното място се намира в близост до река Лом, Белоградчик е на 40 км. Земята е плодородна, вода има в изобилие, дворовете на имотите са големи и просторни, къщите са едноетажни. Като цяло Динково има прекрасни..

публикувано на 10.05.24 в 12:05