Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Учителското портфолио- има ли смисъл от него?

Поредното новаторство предстои да бъде въведено за учителското съсловие. Това е изготвянето на портфолио, което да даде възможност за по-пълна и точна информация за всички постижения (дипломи, сертификати, грамоти) на преподавателя. Учениците също ще могат да оценяват труда на учителите си, като попълват анонимни анкети. Допитването сред младежите и резултатите от него ще бъдат част от портфолиото на преподавателя. То ще послужи, когато се обсъжда кариерното му развитие, при определянето на допълнително стимулиране или кандидатстване за нова работа. Портфолиото ще стане задължително след приемането на новия закон за предучилищно и училищно образование. В едно от видинските училища- Професионалната гимназия "Проф. д-р Асен Златаров" вече от 5 години се изготвя портофилио на преподавателите.

© Снимка: РАДИО ВИДИН

"Акцентът в портфолиото не е върху оценката на учителския труд. То всъщност е съвкупност от всички постижения на преподавателя, неговата квалификация и творчески път. То съществува в редица учебни заведения от няколко години, като сега въпросът е по-скоро как да бъде употребено. Портфолиото е една папка, в която всеки учител поставя своята автобиография, дипломи, сертификати, грамоти на негови ученици. Това са материалните доказателства, по които ние всяка година правим част от оценяването за диференцираното заплащане на учителите",
обясни в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН Мариета Георгиева, директор на видинската професионална гимназия.

Според промените в закона, учителите ще пишат каква е мисията им, ще посочват силните и слабите си страни. Хубаво е обаче учителското портфолио да е пряко обвързано със заплащането на преподавателя.

© Снимка: РАДИО ВИДИН

"Портфолиото може да дисциплинира преподавателите, но трябва да се има предвид и голямата разлика между мотивацията на учителите в начален курс, прогимназия или гимназиален етап на обучение. На този етап не е редно учениците да оценяват учителите си, защото нямат житейския и професионален опит, за да го правят"
е мнението на Ели Цветанова, учител в гимназията.


"Добре е и учениците да оценяват преподавателите си, защото понякога учителите на преподават

© Снимка: РАДИО ВИДИН

добре учебния материал и това се вижда от техните възпитаници. Но от друга страна, често се случва учениците да не внимават в час, което е причина след това да изкарат ниска оценка. В тези случаи не е виновен преподавателя. Портфолиото ще бъде полезно за учителите, защото ще разберат кои са пропуските в работата им и по какъв начин учениците искат да учат",
каза Цветомир Нинков, ученик от 10 клас във видинската професионална гимназия.

"Всички учители се стараят да ни научат добре. Дори понякога преподавателите се допитват до нас за това как искаме да бъде предаден урок, за да е по-достъпен за нас. Когато учителите преподават така, че да ни е интересно, тогава и ние учим с желание", каза Кристина Георгиева, десетокласничка в ПГ "Проф. д-р Асен Златаров".
По публикацията работи: Лилия Димитрова и Пламен Коцев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Сега възможностите за правителство са малко по-големи, защото се намираме на кръстопът

Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание при 100% обработени протоколи, обявиха от Централната избирателна комисия. Големият въпрос е дали този фрагментиран парламент ще успее да излъчи редовно правителство и има ли как някоя от водещите партии да събере мнозинство от поне 121 народни представители. За резултатите и последствията от поредните..

публикувано на 29.10.24 в 12:50
Любен Добрев

Любен Добрев: Без изненади на изборите, въпросът беше колко формации ще влязат в парламента

Няма кой знае какви изненади на тези избори. Въпросът беше колко формации ще влязат и от друга страна - избирателната активност. Повишената избирателна активност не е точно така, защото предишните избори бяха през лятото, е сега хората са си вкъщи. Това коментира в сутрешния блок политическият анализатор Любен Добрев: "Последната кампания беше..

публикувано на 28.10.24 в 14:19
Мартин Дончев, зам.-кмет на Община Видин

Мартин Дончев: Средства има, очакваме съдействие от видинчани за оформяне на приоритетите за града

"Иска ми се малко по-рано да започнем планирането на следващия бюджет, където да включим и препоръки и идеи на жителите на Видин за развитието на града." Това каза в студиото на Радио ВИДИН заместник-кметът по "Финансово-стопанска дейност, бюджет и икономическо развитие" Мартин Дончев, след като изслуша анкета с жители на града.  "Ние от около 8..

публикувано на 25.10.24 в 16:13