Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За плана "Орешарски"

© Снимка: РАДИО ВИДИН

"Част от нещата, които трябва да се случат в най-спешен порядък, това са въвеждане на радикална прозрачност на бюджетните разходи и постъпки в посока реформиране на МВР."
Това каза в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН Петър Кичашки от непартийното движение "Модерна България". Наскоро негови представители се срещнаха с кандидата за министър-председател Пламен Орешарски и лидера на БСП Сергей Станишев, пред които представиха своето виждане за това кои проблеми трябва спешно да бъдат разрешени.

"Вижда се, че в МВР се излива огромен ресурс- над 1 милиард лева, който обаче не стига до редовите полицаи, няма пари за гориво, консумативи и т.н. Първият ресурс, който може да се вземе оттам са тези 100 милиона, които се харчат на година за подслушване. Това е един свеж ресурс, който може да бъде налят в социалната сфера", допълни Петър Кичашки. Движението е поставило пред Орешарски и Станишев и искането си за ревизия на Изборния кодекс и премахване на положенията в него, които позволяват манипулация на вота.

"Смятам, че в БСП са узрели за някои реформи. За премахването на партийната субсидия, едва ли ще постигнем съгласие с тях. Смятам обаче, че има воля за въвеждането на радикалната прозрачност на бюджетните разходи, което няма да струва нищо на Министерския съвет, но ще допринесе за връщането на доверието в институцията", каза още представителят на "Модерна България" и добави:

"Нашата визия за това правителство е, ако то извърши реформите за срок от една година, най-вече на Изборния кодекс, да могат да се случат догодина, наравно с евроизборите, едни честни парламентарни избори. Но към момента г-н Орешарски и г-н Станишев нямат желание да пуснат мандата след една година. Ще им бъде много трудно обаче да управляват през следващите четири години."

© Снимка: РАДИО ВИДИН

Край на натиска върху бизнеса, държавата няма повече да пречи на предприемачите. Това ще е първата стъпка за стабилизиране на икономиката, залегнала в плана "Орешарски". Стабилност, предвидимост, по-добър достъп до финансови ресурси, по-бързи и евтини административни услуги, повече квалифицирани кадри са другите мерки за подобряване на условията за бизнес.
Целта на правителството му е да вдигне доходите, да осигури работа и да помогне на най-бедните. Потърсихме мнението и на представителите на бизнеса. Разговаряхме с Красимир Кирилов, председател на видинската търговско-промишлена палата.

"Засега не чухме никакви конкретни мерки как ще се случат тези подобрения. Но е факт, че имат желание в крайна сметка да се спре да се пречи на бизнеса. Това, че дадоха назад с идеята за премахване на плоския данък е също една добра новина. Ако и административно бъдат облекчени малките и средни предприятия- това е една добра предпоставка за бъдещо развитие и растеж", каза председателят на търговско-промишлената палата във Видин, който допълни, че ще поиска да бъде направена среща между видинските предприемачи с новите управляващи:

"Ще направим постъпки за среща между представители на видинския бизнес с новото правителство. Досега са провеждани такива срещи с предишните управления, на които местните предприемачи са казвали от какво имат нужда. Но смятам, че въпреки това видинският бизнес не е достатъчно активен, а допитванията до него са били проформа и за отчитане на дейност. Надявам се това да се промени."
По публикацията работи: Лилия Димитрова и Пламен Коцев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59

Повече от година Старопатица чака помощ за ремонт на разрушени улици

Проблеми с покритието на мобилните оператори, безработица и бедност притесняват жителите на кулското село Старопатица . Възрастните се оплакват, че поради липсата на постоянна телефонна връзка са затрудени да търсят лекарска помощ, когато им се наложи. По-младите негодуват, че нямат работа и не могат да се грижат по най-добрия начин за децата си...

публикувано на 05.07.24 в 12:47
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Сценарият на дълбоката държава излезе извън коловозите на кукловодите

Кабинетът "Желязков" не получи одобрение.  Обречена ли е възможността за съставяне на редовен кабинет с втория и третия мандат?  Ще продължи ли да се задълбочава политическата криза в страната?  Какви трябва да бъдат приоритетите пред 50-тото Народно събрание?  Политическото статукво дискутираме с изборния експерт Стоил Цицелков. Радио ВИДИН :..

публикувано на 04.07.24 в 10:00

Европа ни отряза за еврото - какви са реакциите у нас?

Преди дни стана ясно, че приемането на еврото в България със сигурност се отлага. Страната ни ще поиска извънреден конвергентен доклад догодина, като очакванията на Министерството на финансите са да покрием критериите за членство в еврозоната в края на 2024 г. Най-ранната дата за присъединяване на България към еврозоната се очертава 1 януари..

публикувано на 03.07.24 в 10:45