Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По стъпките на Ботев

Тази година се отбелязват 137 години от подвига на Христо Ботев и неговите четници във Врачанския Балкан. Отново поклонници на този велик българин изминават пътя от козлодуйския бряг до лобното място на войводата в 67-ото издание на националния поход "По стъпките на Ботевата чета". Идеята се разраства през годините, като все повече желаещи се включват в нея. Трасето е дълго 120 километра, а този маршрут е определен непосредствено след Освобождението през 1878 г. от поборници и общественици, които полагат първите дървени паметници по пътя на Ботевата чета. 876 поклонници на Христо Ботев вървят тази година по пътя от козлодуйския бряг до Врачанския балкан в 67-ото издание на националния поход "По стъпките на Ботевата чета". Повече за историята на похода разказа сътрудникът ни във Враца Жоро Александров.

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

Началото на тази проява е поставено през 1947 г., когато 17 ентусиасти правят първия подобен преход и поставят началото на най-родолюбивата проява в българското туристическо движение. Идеята се разраства през годините, а все повече желаещи се включват в нея. Рекордът е поставен през 1976 г., когато според официалните протоколи в събитието са участвали 8 600 походници. Това е близо 10 пъти повече от сегашните участници. Подобно и на настоящите смелчаци, и онези в миналото, са били изпращани по най-тържествен начин от централния площад във Враца, като началото на похода обикновено е съвпадал с "Ботевите дни" в града под Околчица.

Любопитна е съдбата на трасето, по което ще минат походниците от козлодуйския бряг до Околчица. Тъй като то криволичи, защото следва истинския маршрут, по който е минала Ботевата чета, трасето е дълго 120 километра. Този маршрут е определен непосредствено след Освобождението през 1878 г. от поборници и общественици, които полагат първите дървени паметници по пътя до Ботевата Голгота. По-късно паметните знаци са сменени с каменни.
През 1901 г. комисия, в която участват Ботеви четници, съставя първия протокол за сраженията на смелчаците във Врачанския балкан. В чест на четвъртвековния юбилей от сраженията е поставен паметен камък, който е в основата на днешния монумент. През 1936 г. Ботевският комитет решава да издигне паметник на връх Околчица, като приема проект на арх. Петър Дограмаджиев и инж. Никола Новоселски- тяхното предложение е осмоконечен кръст, който е висок 28 метра. Строителството му завършва през 1939 г. Политическите промени в България сменят кръста със звезда, която престоява на паметника от 1947 до 1991 г., когато е свалена. Монументът приема автентичния си вид- с опълченски кръст.

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

Постепенно назрява идеята за очертаване на пътя на Ботевата чета с дървета. През 1946 г. трима изследователи на делото на Войводата- Димитър Осинин, Павел Делирадев и Иван Велков определят върху терена бойния път на четата. Три години по-късно, през 1949 г. този маршрут е маркиран с 53 указателни камъка и 6 плочи, а през 1954 г. започва и очертаването му с дървесна растителност. Официалното изграждане на алеята, която е позната вече като мемориален комплекс "Ботев път", започва на 27 май 1958 г.- т.е. преди 55 години. Пътят на Ботевата чета е определен от комисия през 1899 г. 14 лета по-рано или през 1885 г. на Милин камък започват първите чествания, посветени на гибелта на Христо Ботев и неговата чета. Първият Ботевски организационен комитет с председател кмета на Враца Иванчо Цветков, разработва устав на ежегодните чествания.

Тази сутрин, малко след 9 часа, участниците в 67- ия поред национален поход "По стъпките на Ботевата чета" се придвижваха към село Баница, което е на 20 км северно от Враца. Това каза в пряко включване в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН Георги Петков, председател на туристическо дружество "Веслец" и ръководител на похода:

© Снимка: www.banitsa-vr.com

"Походниците ще бъдат спрени край село Баница при паметника на Сава Катрафилов. Там ще проведем малко тържество и програма от великотърновската организация, за да посветим тази програма на Сава Катрафилов. След това походът ще влезе в 13 часа в бивака, където ще почиваме. Довечера ще имаме Ботева вечер." Тази година, за разлика от миналата, походниците са с около 60 души повече, каза още Георги Петков. Най-голяма е групата на Враца- 200 човека. След нея е групата на Крумовград- 45 души, от Айтос са също 45 участници, 50- от Велико Търново и още много малки групи от цялата страна. 20 са походниците от Видин. А относно времето, Петков е категоричен, че има споразумение между владиците във Видин и Враца:

"Ние засега вървим пред дъжда. Времето е слънчево, но има лек бриз, който ни охлажда. Организацията е прекрасна. Децата вървят много хубаво." Националният поход приключва на връх Околчица на 1 юни, а ще бъде закрит в 8:30 часа на 2 юни с награждаване на най-добрите участници в спортно-туристическите игри.

По време на Ботевите дни режисьорът и оператор от Мездра Искрен Красимиров ще представи новия си художествено-документален филм "Ботев: От Голгота към Свобода". Главни участници са шестима ученици от СОУ "Христо Ботев"- толкова, колкото са били и първите походници по стъпките на Ботевата чета. В ролята на техен учител по история е Александър Владимиров, който е от школата на Георги Врабчев. Във филма четниците тръгват не от Козлодуй към Околчица, а по обратния път- от Балкана към кораба "Радецки", като търсят отговор на въпроса: "Можеше ли Ботев да бъде спасен?"

"Идеята на филма е интересна и иноваторска. Шестима ученици правят една реплика, римейк на първия поход "По стъпките на Ботевата чета" и заедно с младия си учител, като едни пилигрими, минават по стъпките на четта, но обратно от Балкана към Козлодуй. И търсят отговора на въпроса дали Ботев е можел да бъде спасен и какво е причинило неговата гибел",
разказа пред Жоро Александров режисьорът Искрен Красимиров.

"Целта на филма беше всеки да открие своя Ботев и го открихме до някаква степен. Научихме нови неща за него, които досега не сме знаели. ... Моят Ботев е един изключително велик човек, непреклонен пред нищо", казаха едни от участниците в лентата- Ерик и Николай.

Премиерата на филма ще бъде утре, в 18:30 часа в кино "Метропол" във Враца, в сградата на общинската управа.
По публикацията работи: Лилия Димитрова и Пламен Коцев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45