Потърсим ли на картата село Лютиброд, ще го намерим край величествения пролом на река Искър, амфитеатрално разположено в близост до скалите във Врачанския балкан, наречени "Ритли", недалеч от Черепишкия манастир и черепишките скали. Реката ежегодно взимала жертви и оттук идва и името на селото- Лютиброд.
До 1878 година Лютиброд е носило и турското наименование Гечидкьой (Бродно село) или Гечид кьосе. Начало на проучванията на историята на Лютиброд поставя през 1871 година унгарският пътешественик и изследовател на българската история, култура и природа Феликс Каниц, гласи официалната информация за населеното място. Това разказа в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН кметският наместник Иван Коцев.
"В днешни дни в селото живеят около 400 души, а радостното е, че успяваме да задържим младите. Причината е, че има къде да работят- до скоро имахме цех, където работеха около 70 души, но след съкращенията преди месец, останаха към 25 заети. Имаме поделение към ТСВ (Транспортно строителство и възстановяване), където също работят 25 местни. Във варовите фабрики в Черепиш и към жп- то също има работа. До Мездра и Ботевград също има удобен транспорт, за работещи там. Това е най-важното- работа да има"- каза кметският наместник.
Успешно през трите си мандата на поста Иван Коцев е успял да се пребори с нерегламентираните сметища, които са били няколко на брой. Туширал е и броя на кражбите, които сега са единици и са извършени от местни хора.
В селото си имат футболно игрище, фитнес зала, клуб на пенсионера, читалище и дори музей с народни носии. Църквата "Св. Георги" е от 12-14 век, обявена за паметник на културата от национално значение. С помощта на неправителствена организация църквата е реставрирана и отворена за посетители. Отремонтиран е първо покривът, за да се запази отвътре. Но има още какво да се желае за стенописите, които имат нужда от реставрация- казва кметският наместник.
В близост до Люти брод се намира Черепишкият манастир, в който в началото на 19 в. се е криел Софроний Врачански. Недалече от селото е и местността "Рашов дол", лобното място на последните от Ботевите четници, убити заедно с две овчарчета от селото, заради което и Вазов е написал своя разказ "Баба Илийца".
"В тази връзка всяка година на 3 юни правим възпроизвеждане на боя. Тази традиция продължава от 1962 г. без прекъсване и днес независимо от смяната на политическите власти. Ние успяваме да запазим традициите такива, каквито бяха"- разказва още Иван Коцев.
За красивата природа около селото може още много да се говори. А който го е посетил, остава впечатлен от величествената гледка на Балкана и скалния феномен "Ритлите", които се виждат и от кабинета на кметския наместник. И която гледка всеки ден изпълва с гордост хората, живеещи тук- че са част от всичко това.
За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..
България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..
Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..
Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..
Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност. Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност. Защо..
Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност. Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...
Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...