Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В прохладата на Искърския пролом

Потърсим ли на картата село Лютиброд, ще го намерим край величествения пролом на река Искър, амфитеатрално разположено в близост до скалите във Врачанския балкан, наречени "Ритли", недалеч от Черепишкия манастир и черепишките скали. Реката ежегодно взимала жертви и оттук идва и името на селото- Лютиброд.

До 1878 година Лютиброд е носило и турското наименование Гечидкьой (Бродно село) или Гечид кьосе. Начало на проучванията на историята на Лютиброд поставя през 1871 година унгарският пътешественик и изследовател на българската история, култура и природа Феликс Каниц, гласи официалната информация за населеното място. Това разказа в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН кметският наместник Иван Коцев. 

"В днешни дни в селото живеят около 400 души, а радостното е, че успяваме да задържим младите. Причината е, че има къде да работят- до скоро имахме цех, където работеха около 70 души, но след съкращенията преди месец, останаха към 25 заети. Имаме поделение към ТСВ (Транспортно строителство и възстановяване), където също работят 25 местни. Във варовите фабрики в Черепиш и към жп- то също има работа. До Мездра и Ботевград също има удобен транспорт, за работещи там. Това е най-важното- работа да има"- каза кметският наместник.

Успешно през трите си мандата на поста Иван Коцев е успял да се пребори с нерегламентираните сметища, които са били няколко на брой. Туширал е и броя на кражбите, които сега са единици и са извършени от местни хора.

В селото си имат футболно игрище, фитнес зала, клуб на пенсионера, читалище и дори музей с народни носии. Църквата "Св. Георги" е от 12-14 век, обявена за паметник на културата от национално значение. С помощта на неправителствена организация църквата е реставрирана и отворена за посетители. Отремонтиран е първо покривът, за да се запази отвътре. Но има още какво да се желае за стенописите, които имат нужда от реставрация- казва кметският наместник.

В близост до Люти брод се намира Черепишкият манастир, в който в началото на 19 в. се е криел Софроний Врачански. Недалече от селото е и местността "Рашов дол", лобното място на последните от Ботевите четници, убити заедно с две овчарчета от селото, заради което и Вазов е написал своя разказ "Баба Илийца".

"В тази връзка всяка година на 3 юни правим възпроизвеждане на боя. Тази традиция продължава от 1962 г. без прекъсване и днес независимо от смяната на политическите власти. Ние успяваме да запазим традициите такива, каквито бяха"- разказва още Иван Коцев.

За красивата природа около селото може още много да се говори. А който го е посетил, остава впечатлен от величествената гледка на Балкана и скалния феномен "Ритлите", които се виждат и от кабинета на кметския наместник. И която гледка всеки ден изпълва с гордост хората, живеещи тук- че са част от всичко това.

По публикацията работи: Ани Цекова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29

Събитията и темите на фокус през 2024 година

Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..

публикувано на 30.12.24 в 11:03

Георги Дамяново: Мечтата на кмета Нина Петкова за туризъм и развитие на селото

Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото,  за..

публикувано на 27.12.24 в 13:12

Радио ВИДИН отвътре

Основният закон в журналистиката е, че тя е свързана с резултат. Нейната цел е да влияе на общността и общество по най-прогресивния начин . Преди 40 години, а може би и повече, Радой Ралин в типичния си откровен и неудобен стил ни каза, че " когато журналистиката стане ялова, ражда сензации ". Вече 15 години обаче Радио ВИДИН е непоклатим..

публикувано на 26.12.24 в 10:05

На Коледа - за духовния смисъл на Рождество

Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..

публикувано на 25.12.24 в 10:45