Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В прохладата на Искърския пролом

Потърсим ли на картата село Лютиброд, ще го намерим край величествения пролом на река Искър, амфитеатрално разположено в близост до скалите във Врачанския балкан, наречени "Ритли", недалеч от Черепишкия манастир и черепишките скали. Реката ежегодно взимала жертви и оттук идва и името на селото- Лютиброд.

До 1878 година Лютиброд е носило и турското наименование Гечидкьой (Бродно село) или Гечид кьосе. Начало на проучванията на историята на Лютиброд поставя през 1871 година унгарският пътешественик и изследовател на българската история, култура и природа Феликс Каниц, гласи официалната информация за населеното място. Това разказа в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН кметският наместник Иван Коцев. 

"В днешни дни в селото живеят около 400 души, а радостното е, че успяваме да задържим младите. Причината е, че има къде да работят- до скоро имахме цех, където работеха около 70 души, но след съкращенията преди месец, останаха към 25 заети. Имаме поделение към ТСВ (Транспортно строителство и възстановяване), където също работят 25 местни. Във варовите фабрики в Черепиш и към жп- то също има работа. До Мездра и Ботевград също има удобен транспорт, за работещи там. Това е най-важното- работа да има"- каза кметският наместник.

Успешно през трите си мандата на поста Иван Коцев е успял да се пребори с нерегламентираните сметища, които са били няколко на брой. Туширал е и броя на кражбите, които сега са единици и са извършени от местни хора.

В селото си имат футболно игрище, фитнес зала, клуб на пенсионера, читалище и дори музей с народни носии. Църквата "Св. Георги" е от 12-14 век, обявена за паметник на културата от национално значение. С помощта на неправителствена организация църквата е реставрирана и отворена за посетители. Отремонтиран е първо покривът, за да се запази отвътре. Но има още какво да се желае за стенописите, които имат нужда от реставрация- казва кметският наместник.

В близост до Люти брод се намира Черепишкият манастир, в който в началото на 19 в. се е криел Софроний Врачански. Недалече от селото е и местността "Рашов дол", лобното място на последните от Ботевите четници, убити заедно с две овчарчета от селото, заради което и Вазов е написал своя разказ "Баба Илийца".

"В тази връзка всяка година на 3 юни правим възпроизвеждане на боя. Тази традиция продължава от 1962 г. без прекъсване и днес независимо от смяната на политическите власти. Ние успяваме да запазим традициите такива, каквито бяха"- разказва още Иван Коцев.

За красивата природа около селото може още много да се говори. А който го е посетил, остава впечатлен от величествената гледка на Балкана и скалния феномен "Ритлите", които се виждат и от кабинета на кметския наместник. И която гледка всеки ден изпълва с гордост хората, живеещи тук- че са част от всичко това.

По публикацията работи: Ани Цекова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Хората в Челопек: Селото ни е хубаво и спокойно

Красива природа, чист въздух, богата история, спокойни и усмихнати хора. Така ни посреща Челопек - едно планинско село, сгушено в полите на Врачанския Балкан. Част е от община Враца и е разположено на по-малко от 10 км от големия град. Близостта до него е предимство, казват местните . В града намират работа, а децата им ходят там на училище...

публикувано на 19.07.24 в 14:50

Александър Михайлов: Антикорупционното говорене е просто мода

Продължава да се търси формулата за управление в българската политика.  От поредните предсрочни избори ни делят редица нестандартни и екзотични предложения, целящи да съставят кабинет.  Антикорупционните мерки ли са единствената възможност за преодоляване на превърналата се в перманентна криза?  Статуквото дискутираме с анализатора и автор в..

публикувано на 18.07.24 в 10:00

Задължително ли е висшето образование за успешна реализация на младите?

В разгара на лято 2024 поредният випуск средношколци вече пое по пътя на живота. Почти половината от младите хора не виждат възможности за реализация на трудовия пазар в страната. Някои се ориентират към висшите учебни заведения, а други предпочитат работа в чужбина, заради по-доброто заплащане. Голяма част от младите хора, завършили висшето..

публикувано на 17.07.24 в 10:45

Проф. Вили Лилков: Нужна е формула за съставяне на временно управление с конкретни задачи

Ситуацията в парламента, както и като цяло за българското общество е изключително тревожна, коментира професор Вили Лилков от "Синя България" . По думите му, последните парламентарни избори не са показали път пред българското общество, а много силно раздробяване на политическия пейзаж. На този фон  няма никаква възможност за съставяне на трайно..

публикувано на 16.07.24 в 16:06
Михаил Миков

Михаил Миков: Тежката политическа фрагментация е пречка за съставяне на редовно правителство

Тежката политическа фрагментация в страната е пречка за съставяне на редовно правителство, коментира председателят на 42-рото Народно събрание и бивш председател на БСП Михаил Миков . На последните избори той участва в политическото обединение "Левицата".      "Всичките опити да се състави правителство при такава фрагментация на Народното..

публикувано на 16.07.24 в 13:33

Обсъдиха състоянието на пътищата в област Видин

На проведено заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП), ръководено от областния управител на област Видин Ани Арутюнян, бе представен анализ на пътнотранспортната обстановка на територията на област Видин за второто тримесечие на 2024 г. В заседанието участваха представители на регионални институции и общини ,..

публикувано на 15.07.24 в 14:53

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00