Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За всекиго по нещо от културните прояви в Северозапада

Културните прояви в общините е основната тема днес в "Посоките на делника". След успешния фестивал "Дунавски вълни" във Видин, културните прояви продължават.

© Снимка: РАДИО ВИДИН

"На 30 и 31 август в крепостта "Баба Вида" и около нея ще се състои средновековен фестивал. Ще има демонстрация на средновековни занаяти, вярвам, че този фестивал има бъдеще. Месец октомври е традиционно силен за видинска община в културно отношение, защото на 26 октомври- Димитровден, е духовният празник на града. И тогава за видинчани и гостите на града ще има много изненади",
съобщи Силвана Сюлейман, старши експерт "Култура" в Община Видин.

Община Брегово също има изработен културен календар до края на годината. Само преди ден приключи традиционният празник на общината.

"По традиция бреговчани празнуваме 9 септември, с обща трапеза, преди това със специална програма отбелязваме годишнината от този ден и почитаме паметта на загиналите", разказа Сергей Здравковски, секретар и изпълняващ задълженията на заместник кмет на Общината.

Лятото е сезон, в който културните институции почиват и е по-беден на събития. Оказва се, че това не важи за община Кула. Сътрудникът ни Христела Александрова предава, че лятото там е наситено със събития, особено през настоящия месец август, когато се провежда традиционният панаир.

© Снимка: РАДИО ВИДИН

"В рамките на Кулския панаир, както всяка година, на 23 и 24 август, ще се проведе поетическият панаир "Йордан Йончев". Очакваме да дойдат поети от цялата страна. През месец октомври ни предстои Международен пленер, той също е традиционен за града и за читалището. До тази година беше с участието на български и сръбски художници, тази година ще поканим и художници от Румъния. Няма да пропуснем и ловно-рибарската вечер, която я правим към края на октомври",
каза Маргарита Вълчева, секретар на читалището в Кула.

Обикновено в последните месеци от годината културните календари на общините обедняват откъм събития. В Мездра обаче, в началото на месец септември, на Археологически комплекс "Калето" археологът Георги Ганецовски продължава разкопките в непроучената част и туристите ще имат уникалния шанс да присъстват при откриването на находките. Това предаде от железничарския град Петко Котларски. На 6 септември- Деня на Съединението, всички читалища от общината организират свои тържества, а в село Типченица се провежда фолклорният събор "Типченица пее".

В разгара на лятото в Община Монтана са в трескава подготовка за култулната програма през зимата и по-специално за Коледните и Новогодишните празници, съобщи сътрудникът ни Биляна Борисова. Преди това, Регионалният исторически музей в града ще чества своята 60-та годишнина. На 2 декември, когато по традиция се празнува обявяването на градския статут на Монтана, се очаква на сцената на Драматичния театър да гастролира Нешка Робева с един от нейните уникални спектакли. Със скромна програма ще се отбележат Съединението на България- 6 септември и Независимостта- на 22-ри същия месец. Асен Асенов, директор на общинския Младежки дом в града в момента подготвя и бенефис на поредната му възпитаничка, която заминава да учи в музикална гимназия. През септември в Регионалната библиотека "Гео Милев" пък ще обявят финала на маратона на четенето и ще кажат името на победителя.

© Снимка: Петя Генова

      Участници във фестивала "Балканът пее и танцува" в Берковица.
Община Берковица традиционно има богата културна програма, а от предстоящото до края на календарната година, най-важното събитие безспорно е празникът на града, който се отбелязва на 8 септември, разказва Петя Генова.

"Амбицията на Общината е да направим един хубав празник за жителите и гoстите на Берковица. Тържествата ще започнат с отбелязване на Съединението на 6 септември. Пиано бар на открито, фолклорният фестивал "Балканът пее и танцува" и вечерни концерти ще изпълват празничните дни", каза заместник кметът Радослав Найденов. С тържествена литургия ще бъде отбелязана 200-годишнината на църквата "Рождество на Пресвета Богородица" в Берковица. Част от честванията е и вече традиционният турнир по ръгби "Димитър Гаврилов". През месец октомври ще се проведат традиционните Радичкови дни, по повод рождението на писателя. Двигател на проявите е Музейният комплекс. На 4 декември ще се отбележи Освобождението на Берковица. Разбирa се, както във всички общини и в планинския град ще се организират различни прояви, свързани с изпращането на старата и посрещането на новата година.

Още от културния календар на общините- чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Лилия Димитрова и Пламен Коцев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45