Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Марияна Далийска: "Увеличава се нуждата от медицински физици"

Днес се отбелязва за първи път у нас Международният ден на медицинската физика. На 7 ноември през 1867 е родена Мария Склодовска- Кюри, френски учен физик и химик от полски произход, пионер в областта на радиологията и първият носител на две Нобелови награди, както и единствената жена носителка на отличието в две различни области на науката- физика и химия. Рождената дата на учения е избрана за Международен ден на медицинската физика. Основната тема за обсъждане през 2013 г. е рискът при медицинското облъчване. Сред организаторите на проявите е Българското дружество по биомедицинска физика и инженерство. В много градове на страната днес се организират отворени врати под мотото "Ела и разбери какво работи медицинският физик".

© Снимка: РАДИО ВИДИН

Медицинската физика в България съществува от близо столетие, когато се проведени и първите лъчелечения на онкологично болни хора, разказа пред сътрудника ни Жоро Александров Марияна Далийска, ръководител на лабораторията по клинична дозиметрия и лъчезащита в Комплексния онкологичен център във Враца.

"Тази работа е комплекс от работа на специалист лекар-радиолог, медицински физик и рентгенови лаборанти. Новото в тази професия е, че медицински физици не трябва да има само и единствено при лъчетерапията, а във всички останали области на медицината, където се използват източници на йонизиращи лъчения. Говоря най-вече за диагностиката, защото най-голямото лъчево натоварване на населението в целия свят се дължи на медицинската диагностика. За тази цел трябва да има навсякъде, където се използва такава апаратура, като компютър томографи, мамографи, различни графични апарати, скопични апарати, трябва да има медицински физици, които да следят как апаратурата работи и как най-добре тя да се използва, така че дозите за населението да са най-ниски, а информацията за лекаря да е най-добра."

Всъщност клиничните медицински физици са тези, които поддържат специализираната апаратура, така че тя да не навреди на пациента. Увеличава се нуждата от такива специалисти, но все още са малко работните места за тях в България, каза още Марияна Далийска.

"В България трябва да бъдат обучени достатъчен брой медицински физици, за да могат да поемат работата, която е нужна във всяка една болница и отделение, където се използват такива апарати с йонизиращо лъчение. Нуждата от медицински физици нараства както в нуклеарната медицина, така и в рентгено-диагностичните отделения, които са във всяка една болница.... Тази професия не е много популярна може би, а и все пак има малко места в България за такива специалисти. В Шуменския университет, в Пловдивския и Софийския има такива специалности, но младите хора се отдръпнаха от точните науки, за съжаление. Ако има деца, които искат да работят тази професия, нека се обърнат към нас, за да разберат колко е интересно да се работи в такава междинна сфера между точните науки и медицината."


За професията на рентгенолога и има ли рискове за здравето при рентгеновите изследвания разговаряхме с д-р Данчо Кечашки, рентгенолог от видинско лечебно заведение.

"Категорично мога да заявя, че няма риск за здравето на хората при изследване с рентгенов апарат. От 26 години работя това и съм хванал старите апарати, които имаха друго устройство. Те облъчваха десет пъти повече. И въпреки това, по онова време нямаше случай в България и във Видин на работещ и на пациент, заболял вследствие на рентгенова диагностика. Съвременнита апарати са модерни и са съобразени с изискванията за правилна експлоатация, изключват всякакви рискове за човешкото здраве. Но разбира се, това е, ако се спазват правилата от страна на рентгенолозите и лаборантите. При спазването им, рискът е нулев. Друг е въпросът, когато се налагат многократни изследвания или при бременни в първите три месеца- тогава се преценява ползата от изследването да е по-голяма от риска от вредата "

Още по темата можете да чуете в аудио файла.
По публикацията работи: Пламен Коцев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59