Почти пролетните температури тази зима са едно от малкото неща, които радват угнетения от високи сметки за тока и парно българин. Оказва се, че този "бонус" от природата има обаче и своите негативни страни. Бум на популацията от хлебарки е отчетена повсеместно тази зима в България, сочат данни на популярен сайт за контрол на вредителите. За разлика от други години, когато броят на инсектите рязко спадал в следствие на минусовите температури, тази година се наблюдава точно обратното. Причината за това е, че обикновено хлебарките изпадат в летаргия през зимния период, при което тяхното размножаване се свежа до минимум, а от там и самите ние ги засичаме по-рядко в домовете си.
"Разчитаме на съвременните препарати, предлагани в магазинната мрежа и по този начин решаваме проблемите с хлебарките в домовете си" - споделиха видинчани в анкета по днешната тема.
Според специалистите обаче високите зимни температури не се единствената причина за тази тревожна тенденция. Оказва се, че в последните години общините и фирмите, които стопанисват подземната инфраструктура (канализации и шахти на телекомите) са свели разходите си за дезинсекция до минимум.
"Изключително важно условие е жилищата да бъдат подържани в добри хигиенни норми. Избягвайте оставянето на отпадъци в кошчетата и неизмити прибори в мивките" - заяви Пролетка Нинкова, управител на Дезинфекционна станция Видин.
За да се предпазим поне частично от тази заплаха- хлебарките, професионалистите съветват да "запушим" всички входове, през които шестокраките неканени гости могат да ни навестят. Важно е и да се възползваме от кампаниите за пролетно почистване, тъй като отстраняването на ненужните вещи и багаж в жилищата ни намалява и броя на потенциалните "гнезда", в които инсектите могат да се заселят.
"Във Враца се забелязва двойно увеличение на сигвалите, подадени от граждани за обеззаразяване в сревнение със същия период но миналата година." - сподели в "Посоките на делника" сътрудника ни Жоро Александров.
Още по темата можете да чуете в аудио файла към материала.
От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..
След 26 дни безплодни опити и 10 гласувания Народното събрание най-накрая успя да си избере председател - експертът по конституционно право и преподавател в Софийския университет доц. Наталия Киселова, която влезе в парламента като част от гражданската квота на БСП-Обединена левица. Този акт "отпуши" процедурата за съставяне на правителство и днес..
На страната ни е необходимо ново райониране за нуждите на европейската статистика и кохезионната политика. Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по отношение на безвъзмездната помощ от ЕС в изпълнение на кохезионната политика (на сближаване и преодоляване на икономическите дисбаланси). Обособяването на районите..
Екипът на Радио ВИДИН гостува на Роман, който се намира в пределите на област Враца. Градът е административен център на общината, в която попадат 12 населени места. Името на Роман идва от средновековната Романова крепост. Релефът на общината е ниско планински и хълмист, като територията ѝ изцяло попада в пределите на Западния Предбалкан...
Как да се намалят жертвите на пътя? Крачка в правилната посока ли са промените в Закона за движение по пътищата, които служебното правителство одобри, но предстои разглеждането и гласуването им в парламента, който има повече от неясно бъдеще. Къде блокира системата, която от декада не може да се пребори с един от големите проблеми за..
Как да се намалят жертвите на пътя? Крачка в правилната посока ли са промените в Закона за движение по пътищата, които служебното правителство одобри, но предстои разглеждането и гласуването им в парламента, който има повече от неясно бъдеще. Къде блокира системата, която от декада не може да се пребори с един от големите проблеми за обществото?..
Средната възраст на лекарите в страната е над 50 години, а в 13 области в страната, сред които и Видин, по данни на Българския лекарски съюз, над половината от лекарите са на повече от 61 години. Прогнозата е за тежка криза в здравеопазването след 10 години. Във Видин основната част от лекарите, добили специалност са в..