Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Психолог в училище: Децата идват с агресията си

Снимка: архив

Според международно изследване страната ни е на второ място сред 54 държави по физически тормоз на учениците. Новият доклад на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие откроява тревожна тенденция сред 15-годишните ученици у нас. Всички показатели за тормоза в училище в страната ни са по-високи от средните, сред 54-те държави, включили се в изследването. "Фрапиращ случай на агресия в училище. Маскирани четвъртокласници бият своя съученичка. И жертва, и агресори са четвъртокласници, а мястото на действието - ямболското училище "Христо Смирненски" - това е само едно от заглавията от последните дни, които четем във вестниците и електронните медии. 

У нас 9,1% от учениците казват, че са били бити или блъскани от други ученици поне няколко пъти в месеца. Делът на децата с това оплакване у нас е двойно по-висок от средното. Потърсихме коментар от директора на Професионалната гимназия по туризъм "Михалаки Георгиев" във Видин Евлогия Манджукова

"Щастливият човек, който живее в нормална и естетическа среда, не е способен на това. За съжаление, нашето общество е едно от най- нещастните общества. Насилие винаги е имало, има и сега, но не в тази форма. Сега причините за него са много повече" - казва Евлогия Манджукова

Макар и с по-малка разлика, у нас повече деца се оплакват общо от различни видове тормоз и дори, че им се присмиват поне няколко пъти в месеца. Една трета от деветокласниците се чувстват аутсайдери в училище. За пръв път изследването, което измерва знанията и уменията на деветокласниците по математика, литература и природни науки, огласява данни за физическото и емоционално състояние на децата. Те са на базата на анкети за удовлетвореността от живота, очакванията за бъдещата реализация и техните притеснения. 


Посещението ни в Професионалната гимназия по туризъм "Михалаки Георгиев" във Видин продължи с разговор с ученичките Доника Каменова и Емили Емилова


"В нашето училище не сме ставали свидетели на агресия. Имаме охрана и разчитаме на нея. За съжаление, по улиците, обаче, се случват подобни сцени. Нерядко те са на етническа основа, което е грозно и нелицеприятно. Мисля, че има доста по- цивилизовани методи да се реши даден проблем, а не чрез насилие и обиди" - казват ученичките. 

По начин на прекарване на времето си извън училище децата у нас не се различават съществено от своите връстници и даже в някои отношения стоят по-добре. Например 78,3% от 15-годишните спортуват преди или след училище. Как спортът може да укроти агресията- това попитахме Виктор Найденов, дългогодишен преподавател по физическо възпитание и спорт.


"Децата днес нямат мотивация за движение. Има няколко единици и покрай тях се опитвам да увлека и останалите, което е много жалко. Преди имаше много по- активни спортисти. Всичко започва според мен от семейната среда, където се копира моделът на поведение. Ние се стремим всеки ден да им даваме добри примери за разрешаването на определен проблем" - каза Виктор Найденов.


Венцислав Величков се срещна с ученици от СУ "Св. Св. Кирил и Методий" в Брегово и техните родители и ги попита има ли сигнали за агресия в тяхното училище. Отговорите чуйте в звуковия файл. Каква е причината за агресията в българските училища- за това говорим с психолога в учебното заведение в Брегово Жана Станкулова


"Моите лични наблюдения показват, че децата идват със самата агресия- и от семейството, има и много хиперактивни деца и когато има такива в един клас, всички останали влизат в един омагьосан кръг. Доста страшно е положението дори при първокласниците, защото те нямат никакъв контрол, когато изпаднат в подобно състояние на агресия" - казва Жана Станкулова


Почти половината ученици у нас - 46,2%, се оплакват, че много се напрягат, когато учат и голяма част от българските ученици се притесняват да не получат ниски оценки. В сравнение с връстниците си в другите страни нашите деветокласници, обаче изпъкват с амбиции, че искат да са от най-добрите ученици в класа си и че искат да могат да изберат най-добрите възможности, като завършат. И на финал - според 84,1% от българчетата помощта на родителите е голяма и те търсят разговор с тях след училище. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45