Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За днешното село Акациево или някогашното Раяновци

7
Снимка: Радио Видин
Днес гостуваме в едно село на около 7 км от Видин- Акациево. Макар близостта си до областния град, селото е с прогресивно намаляващо население. От над 300 души в 60-те години на миналия век, днес постоянните жители са около 50. Живеят скромно, препитават се от пенсиите и от продукцията от градинките. Нужни са спешни мерки, които да задържат хората на село, казват хората. И дават за пример добрата идея на малкото италианско градче Бормида, чието население се е стопило до 394 души, и ще плаща пари на всеки, който се съгласи да закупи или наеме къща.

"На село е хубаво, принципно. Като гледате тази разруха, кой ще дойде, пари трябват...", смятат местните.

Животните в Акациево са оскъдни, както и хората. Емблематичните за селото гъски се отглеждат и днес. Посрещнаха екипа на радио Видин на площада пред запустялото училище.

СнимкаКметски наместник на Акациево е Георги Ангелов. Показа ни улиците - 13 на брой. След което го попитахме- как тече животът там, и защо не се продават имоти.

"Питат за имоти, но много им се виждат парите, като за без пари искат. Масива къща, направена, 15 000 лева, много им се вижда. Аз им казвам, започнете вие от основи да я правите, тогава да видим колко ще ви излезе... Не е добре...
, казва кметът.

Единственият чужденец в Акациево е италианец, а за преводач служи местната магазинерка, която била на гурбет в чуждата държава, разказа още кметският наместник. Питаме- коя професия е по-трудна, тази да се грижиш за човешкото здраве, или да бъдеш отдушник на хорските проблеми, които в малкото село се знаят от всички. Питаме го, защото 20 години е бил фелдшер в селата Ботево и Симеоново.

"Когато бях фелдшер имаше закон- събота, неделя, там си денонощно в амбулаторията, там спиш, седели сме по 24 часа, после на повикване. Вдигнат те от сън и за дете. И дупки на уши сме пробивали. Сега отново се налага да помагам, освен с чиновническата работа, кръвно да премеря, инжекция да ударя. На мен това не ми пречи, важното е да помагам!"
, обяснява Георги Ангелов. За днешния живот в селото казва още, че хората се отчуждават все повече един от друг, и макар че са една шепа хора, е обичайно да се скарат и да не си говорят, когато се срещнат сутрин на магазина.

Преди много години, на няколко километра западно от Видин, имало запазена жилищна кула на турския чифликчия Тахир бег. Долният етаж бил изграден от камъни с бойници. Горният етаж служел за жилище на чифликчията. А най-отгоре била кулата-наблюдателница. Сега постройката е разрушена. В кулата в миналото често си играели децата на Акациево. Едно от тях било днешният кмет Георги Ангелов, който с желание разказва спомените си.

Марин Маринов"Кулата беше от моста надолу, с бойници, с гипсови орнаменти. Един миндер голям имаше, после дървени стълби до втория етаж, там всичко от гипс беше направено. Там, казват, бил грамофона на кадъната. Много красиво беше. Но по времето на тогавашния учител Желязков счупиха кулата. Имаше и турска воденица, после взета от д-р Косовски, рентгенолог. После фамилията му си взе имота, 160 дка."  


Най-старият жител на Акациево е 91- годишният дядо Марин Маринов. Помни с детайли миналото на селото и разказва за предишното име- Раяновци. Оказва се, че то идва от работата на раята през турско време:

"Това село е било от 15 къщи и сме били роби на бея, с 300 дка земя. Той викал, дошла раята, и тогава кръстили селото Раяновци. После смениха името на Акациево, да не се обърква пощата. Има Раяновци в Белоградчишко, затова."


Още за селото може да чуете в звуковия файл.

Снимките засне Светослав Цветанов



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45