Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За днешното село Акациево или някогашното Раяновци

7
Снимка: Радио Видин
Днес гостуваме в едно село на около 7 км от Видин- Акациево. Макар близостта си до областния град, селото е с прогресивно намаляващо население. От над 300 души в 60-те години на миналия век, днес постоянните жители са около 50. Живеят скромно, препитават се от пенсиите и от продукцията от градинките. Нужни са спешни мерки, които да задържат хората на село, казват хората. И дават за пример добрата идея на малкото италианско градче Бормида, чието население се е стопило до 394 души, и ще плаща пари на всеки, който се съгласи да закупи или наеме къща.

"На село е хубаво, принципно. Като гледате тази разруха, кой ще дойде, пари трябват...", смятат местните.

Животните в Акациево са оскъдни, както и хората. Емблематичните за селото гъски се отглеждат и днес. Посрещнаха екипа на радио Видин на площада пред запустялото училище.

СнимкаКметски наместник на Акациево е Георги Ангелов. Показа ни улиците - 13 на брой. След което го попитахме- как тече животът там, и защо не се продават имоти.

"Питат за имоти, но много им се виждат парите, като за без пари искат. Масива къща, направена, 15 000 лева, много им се вижда. Аз им казвам, започнете вие от основи да я правите, тогава да видим колко ще ви излезе... Не е добре...
, казва кметът.

Единственият чужденец в Акациево е италианец, а за преводач служи местната магазинерка, която била на гурбет в чуждата държава, разказа още кметският наместник. Питаме- коя професия е по-трудна, тази да се грижиш за човешкото здраве, или да бъдеш отдушник на хорските проблеми, които в малкото село се знаят от всички. Питаме го, защото 20 години е бил фелдшер в селата Ботево и Симеоново.

"Когато бях фелдшер имаше закон- събота, неделя, там си денонощно в амбулаторията, там спиш, седели сме по 24 часа, после на повикване. Вдигнат те от сън и за дете. И дупки на уши сме пробивали. Сега отново се налага да помагам, освен с чиновническата работа, кръвно да премеря, инжекция да ударя. На мен това не ми пречи, важното е да помагам!"
, обяснява Георги Ангелов. За днешния живот в селото казва още, че хората се отчуждават все повече един от друг, и макар че са една шепа хора, е обичайно да се скарат и да не си говорят, когато се срещнат сутрин на магазина.

Преди много години, на няколко километра западно от Видин, имало запазена жилищна кула на турския чифликчия Тахир бег. Долният етаж бил изграден от камъни с бойници. Горният етаж служел за жилище на чифликчията. А най-отгоре била кулата-наблюдателница. Сега постройката е разрушена. В кулата в миналото често си играели децата на Акациево. Едно от тях било днешният кмет Георги Ангелов, който с желание разказва спомените си.

Марин Маринов"Кулата беше от моста надолу, с бойници, с гипсови орнаменти. Един миндер голям имаше, после дървени стълби до втория етаж, там всичко от гипс беше направено. Там, казват, бил грамофона на кадъната. Много красиво беше. Но по времето на тогавашния учител Желязков счупиха кулата. Имаше и турска воденица, после взета от д-р Косовски, рентгенолог. После фамилията му си взе имота, 160 дка."  


Най-старият жител на Акациево е 91- годишният дядо Марин Маринов. Помни с детайли миналото на селото и разказва за предишното име- Раяновци. Оказва се, че то идва от работата на раята през турско време:

"Това село е било от 15 къщи и сме били роби на бея, с 300 дка земя. Той викал, дошла раята, и тогава кръстили селото Раяновци. После смениха името на Акациево, да не се обърква пощата. Има Раяновци в Белоградчишко, затова."


Още за селото може да чуете в звуковия файл.

Снимките засне Светослав Цветанов



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59