Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На плаж във Видин и Калафат- част първа (снимки+видео)

13
Снимка: Светослав Цветанов

Къде плажуват видинчани и къде съседите от румънския град Калафат? В два поредни понеделника ще ви покажем родните плажове по поречието на река Дунав и какви са местата за почивка и хващане на тен в съседна Румъния.

Дъждове ни връхлетяха, температурите паднаха, но след някой друг ден отново ще започнат жегите. Видинчани търсят прохлада в летните горещини край река Дунав. По плажовете в населените места по поречието на реката има хора и през седмицата, а в почивните дни напливът е още по- голям. Масово не се спазва забраната за къпане в Дунав, която издаде още през май областният управител на Видин Албена Георгиева. В нея се посочва, че през 2017 година кметовете на общини не са заявили водни обекти за общо ползване за къпане, а са издали заповеди за забрана на къпането през целия сезон. В заповедта на видинския кмет пише, че водните площи в селата по поречието на реката не отговарят на изискванията за водно- спасителна дейност и обезопасяване.

Затова и тази година къпането е забранено във водните площи на плажовете в Дунавци, Антимово, Гомотарци, Кошава, Сланотрън и Кутово на територията на община Видин. И понеже няма плажове, няма как да бъдат назначени спасители, няма медицинска помощ, нито чадъри и шезлонги. На места плажната ивица е с камъни, на други- с пясък, зависи какво е речното дъно и каква суша се е показала, след като е спаднало нивото на река Дунав.

СнимкаНа видинския плаж до крепостта "Баба Вида" забраната за къпане в реката не притеснява плажуващите - малки и големи се разхлаждат във водите на Дунав цяло лято. Тази година Общината монтира душове. От другата страна на крепостната стена има и каравана. Много видинчани обаче предпочитат да ходят на плаж извън града. Като Кристиян, Теди, Ади и Алекс. Срещнахме се на плажа в село Кутово. Обясниха, че градският плаж на Видин не се поддържа, мръсно е, има камъни и стъкла:

"Не влизаме много навътре... По принцип ме е страх да се къпя в Дунава и затова си седим само на брега.... От 10 години идвам и за този период нищо не ми се е случило... Аз съм за първи път на плаж на Дунава. Много е вълнуващо... Не съм ходила в Румъния, но имам огромно желание да ида, защото мисля, че там е по- хубаво, по- чисто... Момичетата са много гладни, затова ми се иска да има една караванка.... Да има тоалетна, сянка и малко да се изчисти."

Спасители, душове и тоалетна на плажа в Кутово няма. Въпреки това Емил Иванов и Мариан Митков идват почти всеки ден на плаж. Казват, че са свикнали:

"Ние сме си от тук, знаем да плуваме и не ни притеснява нищо. Водата е чиста, има пясък. Спасител искаме да има... Събота и неделя е пълно. Никой не се вълнува от забраната..."

"След училище дойдохме малко да разпуснем. Перфектно е, водата е топла. За първи път сме тук, засега сме доволни... Умея да плувам и нямам притеснения... Аз не влизам навътре", казаха Кристиян Иванов и Цветомир Димитров от Видин. Според тях би било добре да има магазинче или караванка на плажа. Знаят, че има забрана за къпане, но не я спазват. На градския плаж във Видин не ходят, защото казват, че е мръсно.

СнимкаПлажът в Кошава- друго село по поречието на река Дунав, също привлича много видинчани. В делничен ден обичайно няма много хора, въпреки горещините. Заварихме двама татковци и три деца да се къпят в реката.

"Почти всеки ден идваме. Пясък е, приятно е... Татковците знаят да плуват. По някой път ме е страх, защото няма спасител. Хората казва, че Дунав е каналът на Европа и затова ме е страх понякога. Чувал съм, че са се удавили хора и затова искам да има спасители", разказаха 7-годишният Стивън Станиславов и 14-годишният Мартин Спасов.

В делнични дни на острова до Кошава е тихо и спокойно. Ако не обичате да сте сред хора на плажа, това е идеалното място. Пясъкът обаче е много коварен и особено за тези, които идват за първи път с автомобил, защото колите затъват. Местните хора препоръчват да се паркира под тополите до дигата.

На другия плаж на Кошава до стария стадион също имаше малко хора. Каравана няма, няма спасител, чадъри и шезлонги също. Хората от селото си носят храна и напитки от вкъщи. За условията на плажуване си поговорихме с Елица Георгиева от Видин:

"Много добре се чувствам. С децата сме на плаж. Много се радват и седят все във водата. Ние се къпем откакто се знаем и засега нямаме никакви болести, вече 40 години. Спасители наистина няма, но децата знаят да плуват от малки. Засега тук няма смъртни случаи. Отсреща, в Румъния, е много хубаво- с чадъри, заведение, музика. Би било хубаво и тук да има, но няма кой да инвестира."

СнимкаНа плаж в Кошава идват и хора от града, и от съседните населени места. Кметът е поставил табела "Къпането забранено", както го задължава заповедта на кмета на Общината, но забраната не спира никого.

"При жегите, които са навън, нормално е, живеем близо до реката. Наглеждаме плажовете, ако се случи нещо, да сме готови да реагираме и да помогнем на хората. Водата е плитка, даже е чиста. Всеки си отговаря индивидуално сам за себе си. Когато знаят, че къпането е забранено, няма как да има спасители при забраната, която е издадена. Ако не съм аз, имам приятели, които са на терен и ако се случи нещо, сме готови да отреагираме бързо", каза кметът на Кошава Венелин Венелинов.

Срещу плажа на Кошава е плажът на село Четате в Румъния. Изгражда се по италиански патент- чадърите са с тръстика, има голям бар, джетове, водно колело. Музиката от румънския бряг се чува и на българския плаж.

СнимкаВ Ново село е единственият плаж с две каравани и сравнително добри условия за плажуване. Там винаги има хора и то не само новоселяни. Сътрудникът ни Светла Бондова разказва:

"Преди тридесетина години се ползваше цялата плажна ивица край селото. Всяка махала имаше своя фуния - това е пътят към Дунава и там се събираха млади и стари. Едни перат, други се къпят, трети хвърлят въдички. Сега има голям централен плаж, на който официално се открива летният сезон през юни. Две караванки осигуряват за плажуващите освежителни напитки и леки закуски. След като Общината е направила почистване на бреговата ивица в деня, когато се чисти цяла България, работниците от караванките продължават да се грижат за поддържането на района до края на август. Независимо, че населението в селото намалява, добрите условия, прохладата и хубавата гледка привличат предимно млади хора и от други места. Табелата "Къпането забранено" не може да спре никого в големите горещини."

Друг предпочитан плаж в Новоселска община е този в Ясен. Защо? Ще научите в "Посоките на делника" следващия понеделник. Ще ви покажем и при какви условия плажуват румънците и има ли там забрана за къпане в река Дунав.

Автор на снимките и видео репортажа е Светослав Цветанов.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59

Повече от година Старопатица чака помощ за ремонт на разрушени улици

Проблеми с покритието на мобилните оператори, безработица и бедност притесняват жителите на кулското село Старопатица . Възрастните се оплакват, че поради липсата на постоянна телефонна връзка са затрудени да търсят лекарска помощ, когато им се наложи. По-младите негодуват, че нямат работа и не могат да се грижат по най-добрия начин за децата си...

публикувано на 05.07.24 в 12:47
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Сценарият на дълбоката държава излезе извън коловозите на кукловодите

Кабинетът "Желязков" не получи одобрение.  Обречена ли е възможността за съставяне на редовен кабинет с втория и третия мандат?  Ще продължи ли да се задълбочава политическата криза в страната?  Какви трябва да бъдат приоритетите пред 50-тото Народно събрание?  Политическото статукво дискутираме с изборния експерт Стоил Цицелков. Радио ВИДИН :..

публикувано на 04.07.24 в 10:00

Европа ни отряза за еврото - какви са реакциите у нас?

Преди дни стана ясно, че приемането на еврото в България със сигурност се отлага. Страната ни ще поиска извънреден конвергентен доклад догодина, като очакванията на Министерството на финансите са да покрием критериите за членство в еврозоната в края на 2024 г. Най-ранната дата за присъединяване на България към еврозоната се очертава 1 януари..

публикувано на 03.07.24 в 10:45