Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Има ли решение проблемът с питейната вода в Чупрене

Снимка: Радио Видин
Днес пътуваме в прохладата на Чупренския балкан. В този див и примамлив кът на Стара планина можете да се насладите на чист въздух и плодове. Предполага се, че името на село Чупрене е свързано с добива на медна руда. В околностите на селото са открити останки от древни крепости, използвани от римските войски. Селото е административен център на едноименната община. Жителите са около 500. През 30-те години на миналия век селото е наброявало около 1800 жители. Днес не е толкова оживено, хората казват, че живеят спокойно. Миналата седмица, когато посетихме Чупрене, жителите се вълнуваха най-много около това ще има ли нова кариера за добив на строителни материали в Белоградчик. По-късно дойде новината, че инвеститорът се е отказал от участието си в търга. Основният проблем на хората обаче е качеството на водата. Нерядко тя е жълтеникава, мътна, с характерен мирис. Приканиха ни- ако не вярваме, да я опитаме.

"Мирише на кал, купуваме всеки ден вода за пиене. Изсекоха гората, въпреки, че е вододайна зона. Трябва да изчистят резервоарите ли, какво ли? Те какво правят- слагат хлор на неизчистеното и пием хлорна вода. Има шадраван, надвесете се над него, ако не вярвате...", казаха хората, които срещнахме по улиците на общинския център.

Проблемът с качеството на водата идва от алпийското водохващане. Преди повече от 45 години е изградена водоснабдителната група "Репляна Чупрене", която осигурява вода на 25 населени места в общината и извън нея. Водохващанията са алпийски тип и осигуряват достатъчно вода. Периодичен проблем е замърсеността с физически примеси, отчитат и от общината. Проблемът може да бъде решен, водят се преговори и ще се търси финансиране, за да може в най-скоро време това да се оправи, категоричен е кметът на общината Ваньо Костин.

Снимка"Алпийско водохващане, при първия порой всичко влиза в реката. Водохващането е един бетонов праг на реката. Винаги сме имали проблеми. Няма съоръжения, които да пречистват водата, или да я утаяват. Започнали сме една инициатива между общината и ВиК-то, ако получим финансиране да бъде направен един утаител и да се поставят филтри на главния довеждащ водопровод. В момента сме на фаза идейно проектиране, за месец мисля, че ще се справим и после да намерим пари. Тук не решаваме проблема само на Чупрене, а на много населени места в общините Белоградчик, Ружинци и Димово", каза общинският кмет.

За проблема с питейната вода потърсихме и главния еколог на общината Георги Груев, който ни обясни, че е необходимо да се направи нов проект за водохващането им:

Снимка"Става въпрос да се направят тези проекти. Има нови възможности, предполагам проектантите ще променят всичко при алпийското водохващане..."

Липсата на свеж финансов ресурс е най-големият проблем за общините, особено малките, каквато е Чупренската община. Населението й за последните 40 години е намаляло пет пъти. Усилията на общинското ръководство да я направят просперираща туристическа дестинация дават резултат, но бавно. Отдавна се говори и за развитието на ски зоната "Миджур", сега е отворена и процедура за провеждане на консултации по изготвения Предварителен проект на Общ устройствен планна Туристическа и ски-зона Миджур, землище на с. Горни Лом, каза кметът Ваньо Костин.

Жалкото е, че държавата за 30 години не е помислила за запазването на провинцията. И макар, че в Чупрене имат добра инфраструктура, това не може да задържи младите хора, отчита с болка кметът.

"Без да се хваля, сме три стъпки пред другите- училища, безплатни детски градини, пътища, читалища, пенсионерски клубове...И какво от това, нито се увеличава трафика, нито расте бизнеса. Няма продукт, който да е трайно на пазара и да акумулира приходи. Скъсахме с българското, с традициите и оттук всичко се разпадна..."

Дългогодишният кмет на Чупрене Ваньо Костин е песимист за демографските процеси, които се развиват в българския Северозапад. И докато малката община с 2000 души население запада, за пример дава германски град с 3000 жители, където индустрията процъфтява, а нетният приход в бюджета е милионен.

Целия разговор с хората, кмета и еколога на Чупрене може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00

Крие ли рискове новият проектобюджет?

От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..

публикувано на 11.12.24 в 10:45
Андрей Вълчев, народен представител от БСП-Обединена левица

Андрей Вълчев: Надявам се страстите да утихнат и политиците да проявят държавническо поведение

След 26 дни безплодни опити и 10 гласувания Народното събрание най-накрая успя да си избере председател - експертът по конституционно право и преподавател в Софийския университет доц. Наталия Киселова, която влезе в парламента като част от гражданската квота на БСП-Обединена левица. Този акт "отпуши" процедурата за съставяне на правителство и днес..

публикувано на 10.12.24 в 13:32

Защо е необходима реформа в районите за планиране в страната

На страната ни е необходимо ново райониране за нуждите на европейската статистика и кохезионната политика. Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по отношение на безвъзмездната помощ от ЕС в изпълнение на кохезионната политика (на сближаване и преодоляване на икономическите дисбаланси). Обособяването на районите..

публикувано на 09.12.24 в 14:50

Роман - градът с многото мостове

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Роман, който се намира в пределите на област Враца. Градът е административен център на общината, в която попадат 12 населени места. Името на Роман идва от средновековната Романова крепост.  Релефът на общината е ниско планински и хълмист, като територията ѝ изцяло попада в пределите на Западния Предбалкан...

публикувано на 06.12.24 в 13:00