Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Щом чуете името на село Брусен, това означава, че всички сме заедно – казва кметът Георги Николов

Снимка: Радио Видин


На 6 септември, когато  всички българи отбелязваме Съединението на България, екипът на радио Видин ви среща с жителите на село Брусен, община Мездра,  едно населено място, което може да се гордее със задружния си живот, с подкрепата, която хората си оказват, и с чувството на съпричастност и заедност. С една дума - Съединение. 

Село Брусен, община Мездра  ни посреща с движение от млади хора, деца, които играят в детските площадки, с чисти улици и озеленени площи. В сградата на бившето училище се помещава детската градина, в която са записани 27 деца от селото. Това е всъщност най-ценното в Брусен, децата и младите семейства. Те се задържат тук, тъй като намират работа предимно в близкия общински център Мездра и  в Ботевград. В селото се живее спокойно, сигурно и в екологична среда. кметство

430 са постоянно живеещите жители в селото. Голяма част от тях са млади хора, с най-голямо внимание се ползват децата. За това се създават облекчени условия за тяхното отглеждане: има  детска градина, детски  площадки, футболно игрище, редовен транспорт за извозването на учениците до училището в Мездра.

„Работа има в района, само този, който не му се работи за него няма работа. Хората работят предимно в Мездра в завод за кабели, за автомобилостроене, в Ботевград има завод за кабели, имаме наши работници там, покрай селото имаме база за строителни материали, две водни централи, в съседното село има арендатор, там също работят наши механизатори. Имаме цех за билки временна работа лятно време. Общо взето – всички работят.“ - споделя кметът Георги Николов.

Кметът Георги Николов е бил кмет преди демокрацията от 1987 до 1990 година, сега е кмет първи мандат, работата я приема като лично предизвикателство за своите умения да контактува с хората, да ги заразява със своя ентусиазъм и желание за нововъведения.  За своята работа споделя : „Приоритет са ни децата, строим детски площадки, поддържаме футболно игрище, за да има къде да спортуват. Щом чуете името на селото това означава, че всички сме заедно - кметство, читалище, футболен отбор, винаги се движим заедно, помагаме си, защитаваме честта на селото, ходим по разни мероприятия, сравняваме къде се намираме.“

А възможно ли е  да съществува населено място в Северозападна България, където да няма никакви проблеми? Оказва се, че може, ако се смята, че основната задача на кмета е да подобрява благосъстоянието и жизненото ниво на населеното място, за което се грижи.

В едно село винаги има проблеми, моята основна цел е подобряване начина на живот. И каквото можем правим за селото. В момента чакаме европейски проект да се осъществи за близо 1 милион лева с нов водопровод и цялостно преасфалтиране.“

Така живеят хората в село Брусен,-  леко, спокойно,  усещат, че са подкрепяни от местната власт и желаят да живеят не къде да е, а именно тук, в село Брусен. Заедно се подготвят за празника на селото. Празникът се прави винаги под голямото дърво, което дава сянка, уют и енергия на събралите се за веселба хора.Снимка

В село Брусен културният живот не спира, в селото има читалище с певческа група, клуб за народни тенци, библиотека, футболен отбор. Цветанка Костова е ръководител на певческата група "Детелини", тя работи активно с певиците, една от тях е Татяна Николова.  Българските народни песни  зареждат възрастните жени с желание за живот и за работа.

Георги Николов смята, че успява като кмет, защото дава личен пример със своята активност и защото работи за другите.

„През тези четири години най-много ме радва това, че хората станаха по-задружни. Всичко, което го правим го правим с доброволен труд, за изграждане на детските площадки. Това се получава, защото имам усещането, че го правя за хората.“

В селото всичко, което хората заедно са съградили, се пази, не се чупи, не се драска. В селото се грижат и за озеленяването, засадени са 200 дръвчета, от футболния отбор са засадени 80 тополи, направени са три беседки. И най-важното - винаги в засаждането  се включват и децата. Да имат отношение и отговорност към живата природа.деца в Брусен

В селото живеят и роми, повечето от тях са образовани. Приобщават се към обществения и културния живот, думата  "престъпност" не съществува.

Да чуем мненията на хората, които живеят в село Брусен: 

„Тук се живее спокойно, имаме малки деца. Имаме млади хора, но за тях няма реализация. Учудващо е ,че не напускат, може би защото корените им са тук. …На 22 години съм, имам малко дете и ще го дам на градината. Живее се тук добре. Добри са условията за децата, близо сме до града. Харесва ни, всеки ден идваме тук от Мездра, имаме си къща. За работа пътуваме, повечето хора от селото работят в Ботевград.“

Така видяхме село Брусен - заедно за развитието на населеното място, заедно в подкрепа за по-добър живот, заедно  в трудностите.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59