Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лечението при COVID-19- последователни стъпки и права на пациентите

Какво точно да правим, ако се почувстваме зле в ситуация на пандемия от COVID-19? Кои са последователните стъпки в лечението ни и какви са правата ни като пациенти? Неглижирано ли е лечението на хронично болните във време, когато се говори само за коронавирус?

Отговор на тези и други въпроси търсим от председателя на Сдружението на общопрактикуващите лекари в област Видин- д-р Емил Мушанов, председателя на Националната пациентска организация- д-р Станимир Хасърджиев, адвокат Пламен Стефанов от Видин и кметът на село Зверино, Стоян Петров.

Коронавирусът не се различава много по симптоматика от настинка или грип, но оплакванията се появяват в определена последователност, показват резултати от изследване. Ето защо много хора се питат как да различат двете заболявания и дали кашлицата им е просто кашлица или нещо по-сериозно. Каква е разликата между тях?

Ново проучване, проведено от Южнокалифорнийския университет установи, че симптомите на COVID-19 най-често започват в определен ред. Това откритие може да помогне на хората да различат настинка или грип от коронавирусна инфекция и да вземат мерки за самоизолация и лечение още при първи съмнения за болестта.

Симптомите на коронавирус най-често се появяват в следния ред:

1.   Температура
2.   Кашлица и мускулни болки
3.   Гадене и повръщане
4.   Диария

Изследването стига до извода, че при пациентите със сезонен грип първо се появява кашлица, а след това вдигат температура, докато при коронавирус е обратното. При грип симптомите започват рязко и по няколко наведнъж, а при коронавирус те се появяват постепенно. Резултатите на проучването подкрепят идеята, че треската трябва да се използва за скрининг и преценка за приемане в болнични отделения. Също така от честите симптоми на коронавирусната инфекция са загубата на вкус и мирис. Специалистите препоръчват хората да обърнат внимание точно за появата на тези оплаквания.


"В тази пандемия от коронавирус и във всяка друга ситуация, винаги съм апелирал за едно нещо- когато човек почувства някакво неразположение, което го притеснява, първото нещо, което трябва да направи е да се свърже със своя личен лекар", категоричен е председателят на Сдружението на общопрактикуващите лекари в област Видин, д-р Емил Мушанов:


"Лекарят ще прецени дали пациентът трябва да бъде насочен към лечебно заведение, където може да бъде направен PSR тест, или ще го приеме в кабинета си за преглед. Това е първото и основно нещо- контакт в порядъка на неотложност с личния лекар при всяко неразположение, особено в тази ситуация на COVID-19. Симптомите са най-разнообразни и при различните хора се проявяват по различен начин. Така че, контакт с личния лекар по телефона и при възможност преглед, но това се прави строго по преценка на лекуващия лекар.

Д-р Мушанов не подкрепя тезата за петте симптома като повод за назначаване на PSR тест:


"Смятам, че решението за петте симптома, които трябва да позволят назначаването на PSR тест, е пълно безумие. Не мога да приема такова нещо в никакъв случай. Какво значи пет симптома? Някои хора имат висока температура и кашлица, което са два симптома и са PSR положителни. Означава ли, че ако човек има два симптома, не е с коронавирус?" 

По думите на медика най-честите симптоми, които предполагат заразяване с COVID-19 са: висока температура- около 38 градуса, която не е постоянна- в даден момент от денонощието тя е висока, в друг момент се понижава и дори е нормална; кашлицата- суха, продължителна и мъчителна; може да се появят и болки в мускулите и ставите; може да има гадене и повръщане; разстройство. В по-тежките случаи се появява задух и недостиг на въздух, а много характерен симптом е липсата на обоняние и вкус.


"Наблюденията ми в днешната ситуация са, че ако някой има висока температура, най-често това е сигнал за коронавирус. Когато човек не се чувства добре и е с температура и кашлица, вероятността да е заразен с COVID-19, е изключително висока. При мен такива пациенти вече идват ежедневно. Много повече са, отколкото в началото на пандемията през пролетта..."


Какви са правата ни при пандемия от коронавирус, какво се случва с хронично болните, които се нуждаят от постоянни грижи, как се справят в малките населени места, където често няма медицински пункт и лекар и какви са съветите на адвоката при съмнение за нарушени права на  пациент- чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27