Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Част от превозвачите искат мораториум

Нерегламентиран превоз = затвор

Превозът трябва да се извършва по занятие, със заплащане и икономическа облага

Снимка: Любо Андреев


Нерегламентираните автомобилни превози да се наказват със затвор прие парламентът в средата на декември. Вместо от 3 до 5 години, наказанието е намалено на от една до три, след като народните представители преодоляха президентското вето. Държавният глава по-рано върна законопроекта с мотива, че не са уточнени критериите за разграничаване на нерегламентирания превоз от споделеното пътуване.

Промените в закона са насочени срещу сивия сектор, коментира народният представител от ВМРО и член на комисията по транспорта Деан Станчев.

"Самият мотив на закона е да ограничи нерегламентираните превози на пътници, които поставят в неравностойно положение фирмите с лиценз и разрешително - т.е легалните фирми. Появяват се хора, които изведнъж им взимат дейността. Това не е лобистки закон, а удар срещу сивата икономика. Подпомагаме честността, за да отиват парите при реалните фирми. Промените бяха подкрепени от голяма част от бранша".

В случаите, когато нерегламентираният превоз е извършен от две или повече лица и те са се сговорили предварително, предвиденото наказание в първоначалните текстове беше лишаване от свобода от 5 до 10 години и глоба от 5 000 до 15 000лева.

Окончателният текст гласи:

"Който без разрешение, регистрация или лиценз, които се изискват по нормативен акт или акт на Европейския съюз, извършва по занятие обществен превоз на пътници, се наказва с лишаване от свобода от една до три години, като моторното превозно средство, послужило за извършване на деянието, се отнема в полза на държавата, независимо чия собственост е".

Уточнено е, че превозът трябва да е извършен по занятие и с икономическа облага. Ако се заплати горивото при споделено пътуване, това няма да се приема като икономическа изгода, решиха депутатите и по този начин го разграничиха от споделеното пътуване. Предишната редакция предвиждаше, че това е превоз "срещу заплащане или икономическа облага". Ако деянието е извършено от две или повече лица, сговорили се предварително, лишаването от свобода е от 2 до 5 години.
Деан Станчев
Подкрепяме криминализирането на нелегалните превози, коментира Петър Захариев, член на Управителния съвет на Националната асоциация на автомобилните превозвачи.

"От много години искаме да се справим със сивите и незаконни превози в нашия сектор, а такава мярка е криминализирането, за да се сведе до минимум ощетяването на държавата, на нас и като цяло е опасно за гражданите. До 70 % от общите превози в средата и чужбина са стигнали нерегламентираните превози през пандемичните месеци. Искаме ограничение, намаление, затова работим с транспортното министерство и съответната комисия, търсейки правилното решение".

Законът се нуждае от корекции, за да бъде прецизен и точен, допълни Захариев, който е и собственик на автобусна фирма от Монтана.

"В последния момент превозвачите се разделихме. Не останахме доволни от текста. Като идея трябваше да се случи, но изпълнението не ни прави доволни - така записан гол текста "който извършва по занятие" е опасен. Покрай незаконните могат да бъдат "удряни" и онези, които не слушат от законните. Тоест няма граница, в която да се движи контролния орган. Не ни харесва, че текстът е без дефиниция за незаконен превоз по занятие, какви са параметрите и кога този превоз е незаконен. Близка е границата със споделеното пътуване. Даде се основен текст, но насетне всеки контролен орган и съдебна институция, когато при нея попадне съотвеното дело, има широко поле за тълкуване. Случайните превози са против тези текстове - това са автобуси и микробуси, които извършват туристически пътувания, превоз до забележителности. Те са близо до попаденето под ударите на закона, ако нещо не е изрядно или сгрешено, пропуснато в последния момент".


От Националното сдружение "Случаен превоз" предупреждават, че пропускът в закона може да изпрати в затвора стотици хотелиери и превозвачи. Причината е, че превозвачите или хотелите, които разполагат с автомобил до 8 плюс 1 място, не подлежат на регистрация, обясни председателят Радка Мандилова.

"Изглежда, че законът е срещу сивата икономика. Ние не сме против да има закон, но сме против отварянето на широка врата, на едно поле за злоупотреба в бранша. Обществените превози на пътници съгласно Закона за автомобилните превози се извършват или от автобуси с 9 места нагоре, или с таксиметров автомобил - всичко, което не е такова средство, няма право да вози пътници срещу заплащане. Това е проблем за туризма, защото хотелите предлагат леки автомобили за трансфери на гостите, туроператорите използват бусчета за екскурзии, превозвачи работят с ВИП услуги - това са лимузините за сватби и специални събития. Всичко това към момента е наказуемо обаче. Искаме като допълнение към наказателните разпоредби да бъдат въведени нови такива за Закона за автомобилните превози, така че да подлежи тази дейност на разрешителен режим. В момента всичко е нерегламентирано, не съществува и механизъм за контрол. Сивият сектор ще продължи да си работи без фактури, а изрядните ще са обект на наказания. Липсва ни добър диалог с депутатите. Свързах се с Георги Свиленски от Комисията по транспорта. Уж ни разбираше, обеща да повдигне темата за дискусия, но и БСП, които бяха критици на Закона, подкрепиха текстовете. Ние сме изпратили готов законопроект, включващ мотиви и предложения".

От НССП и Бургаската регионална туристическа камара изразиха несъгласието си с приетите промени, искайки да бъде наложен мораториум върху промяната в Наказателния кодекс, с която осъществяването на нерегламентиран превоз в България вече може да те вкара в затвора. Двете сдружения твърдят, че промените са лобизъм в полза на Конфедерацията на автобусните превозвачи.

"Предлагаме да се наложи мораториум върху наказателните състави, докато не се реши проблемът. Ние предлагаме австрийски модел - да се въведат правила, нормален регламент, според който ако дадено предприятие отговаря на изискванията, може да извършва превоз на пътниците и без да има лиценз за автобусен превозвач. Друг проблем нямаме. Ако това не се случи, ще се обърнем към президента. Ако и това не доведе до резултат, ще се обърнем и към Европейската комисия. Говорим за противоречение, явно такова, с европейското законодателство".

Туристическият сектор отправи предложение за проект на закон за изменение и допълнение на Закона за автомобилните превози, с който да бъдат въведени в регулация превозите с 8-местните бусове. 

"В момента няма механизъм за контрол - всеки, който вози на черно пътници, не може да бъде контролиран. Това са частни лица, които се организират нагледно дори в социалните мрежи. Затова предлагаме предприятията и хората, извършващи превоз със средства до осем места, да се регистрират в Министерството на транспорта по облекчена процедура, да си впишат в талона на колата, че е сосбственост на дружеството. Тези, които оставят следи, че са извършвали такъв превоз, ще подлежат на закон, а тези без касовите бонове и фактури - ще останат без наказания. Има нужда от регулаторен и контролен режим".

С коментар по темата се включи и Иван Божинов от Дондуково, който ни написа:

"Има нерегламентиран превоз, защото няма регламентиран. Питам автобусните превозвачи: как човек може да се придвижи по линията Монтана - Смирненски - Лом или Лом - Белоградчик и да не изреждам други дестинации. Като имаше линия Видин - Велико Търново, защо я закриха? Не стига, че пускаха стари автобуси, но и караха хората да чакат по отбивките като стопаджии. Нали тази услуга се заплаща? Не знам депутатите, които са приели този закон, каква "трева" са пушили, но явно не им се е отразила добре. Нали човек от малкото населено място, за да си изпълни гражданския дълг, трябва да се придвижи до общината или областният център, ако няма собствен превоз или регламентиран такъв, как ще си изпълни гражданските задължения?"


С приетите промените в Кодекса за търговското корабоплаване се преодолява дублирането на административна и наказателна отговорност и се дава ясна дефиниция за обществен превоз на пътници, за да не може под ударите на закона да попада и т. нар. "споделено пътуване".




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00

Ще бъде ли спряно решението за повишение на минималната работна заплата?

От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като..

публикувано на 13.11.24 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова: Отново надделяват партийните, а не обществените, интереси

Депутатите от новоизбрания 51-ви парламент положиха клетва. По-трудната задача обаче е да сформират управляващо мнозинство. Ще се намери ли консенсус в парламента или резултатите от изборите вече предопределиха краткия му живот? Непреодолими ли са разделителните линии и докога политиците ще ни предлагат още от същото? Какви са изводите от първия..

публикувано на 12.11.24 в 13:59

Подходящо ли е по-късно начало на учебния ден за по-малките ученици?

Учениците от първи до четвърти клас да започват по-късно училище, предлагат родители. Със започването на учебните часове в 9:00 часа, а не в 7:30 или 8:00 ч.,  учениците ще могат да са по-ефективни в усвояването на знанията и да се представят по най-добрия начин, посочват от Асоциация "Родители". Като пречка за по-късното започване на учебния..

публикувано на 11.11.24 в 11:00