Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Денят на Съединението през погледа на младите хора

Снимка: Радио ВИДИН

На 6 септември отбелязваме Съединението на Княжество България с Източна Румелия- урок, който показва на българите, че са силни, когато са обединени. Какво трябва да помним днес за Съединението? Потърсихме мнението на младите хора.

"Съединението е едно от най- големите български дела, чрез които нашият народ показва, че той не може да бъде спрян и че чрез общи усилия мечтите ни могат да бъдат осъществени. Трябва да запомним, че 6 септември е празник на общата вяра и общите усилия, чрез които мечтите са постижими", каза Изабел Спасова от Монтана, ученичка в 11 клас на ПГПЧЕ "Петър Богдан". 

"6 септември е много важна дата за нас- българите. Не само за тези в България, но и за всички по света. Трябва да помним защо се случва Съединението. Защото то показва решимост за преодоляване на една несправедливост, а именно- разпокъсването на българските земи и разделянето на българския народ", смята Цветелин Мечов- десетокласник от средно училище "Отец Паисий" в село Медковец, област Монтана.

"Трябва да разгледаме личностите, които са допринесли за това събитие, а не просто да отпочиваме. Трябва да отдадем необходимото значение на нравствения подвиг, а не само на самите действия", заяви Гена Филипова- възпитаник на ПГПЧЕ "Петър Богдан" в Монтана "Петър Богдан".

"6 септември е една дата на духа, дата на обединението. Най- вече трябва помним това, че когато сме съединени, тогава сме най- силни и въпреки всичко, което ни пречи, колкото и трудно да бъде едно нещо, когато сме заедно сме силни и нищо не може да ни спре. Това символизира 6 септември за българската история", допълни Станислав Тодоров- ученик в Професионална гимназия по търговия и ресторантьорство в град Враца. 

"Това е една от най- важните дати. Трябва да се помнят битките, трябва да се помнят саможертвите, трябва да се помни решителността на хората, която са имали преди и да се взима пример", каза Карамфила Симеонова- ученичка в средно училище "Васил Левски" в град Кула. 

"Най- вече трябва да помним и да не забравяме, че до Съединението се е стигнало с цената на много. 6 септември е дата, която трябва да напомня на всички българи, че "Съединението прави силата" и че заедно винаги ще бъдем по- силни, независимо от това какво се случва. Не трябва да губим вяра и желание за промяна към по- добро, защото за мен именно това е част от духа на всеки един българин", смята Нина Кирилова от Брегово, ученичка от 12 клас в Професионалната гимназия на туризъм "Михалаки Георгиев" във Видин.

"Денят на Съединението е една от най- паметните дати в българската история. Аз лично смятам, че трябва да се говори повече на такива теми, не само в часовете в училище. Съединението определя съдбата на България за години напред. Хората пренебрегват своите лични вражди в името на обединена България. Само 6 години след Освобождението нашият народ дръзва да наруши установеното от Берлинския договор статукво и да отхвърли неговите клаузи", така "вижда" Съединението Анна- Мария Арсенова от Монтана, студент първа година в София. 

Как българският народ извоюва своята мечта за единна държава? Можем ли днес да бъдем силни и обединени? Какво отговориха на тези въпроси младите хора от Северозапада може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Успешно ли е лято 2024 за туристическия бранш?

Посланието, което туристическият сектор в България излъчи за лято 2024 е "В България си желан". Около това се обединиха представители на туристическия бранш, държавни институции, експерти в областта на туризма, учени и общественици по време на форума "БГ туризъм - лято 2024", организиран в курортния комплекс Албена през юни. Служебният..

публикувано на 22.07.24 в 10:45

Хората в Челопек: Селото ни е хубаво и спокойно

Красива природа, чист въздух, богата история, спокойни и усмихнати хора. Така ни посреща Челопек - едно планинско село, сгушено в полите на Врачанския Балкан. Част е от община Враца и е разположено на по-малко от 10 км от големия град. Близостта до него е предимство, казват местните . В града намират работа, а децата им ходят там на училище...

публикувано на 19.07.24 в 14:50

Александър Михайлов: Антикорупционното говорене е просто мода

Продължава да се търси формулата за управление в българската политика.  От поредните предсрочни избори ни делят редица нестандартни и екзотични предложения, целящи да съставят кабинет.  Антикорупционните мерки ли са единствената възможност за преодоляване на превърналата се в перманентна криза?  Статуквото дискутираме с анализатора и автор в..

публикувано на 18.07.24 в 10:00

Задължително ли е висшето образование за успешна реализация на младите?

В разгара на лято 2024 поредният випуск средношколци вече пое по пътя на живота. Почти половината от младите хора не виждат възможности за реализация на трудовия пазар в страната. Някои се ориентират към висшите учебни заведения, а други предпочитат работа в чужбина, заради по-доброто заплащане. Голяма част от младите хора, завършили висшето..

публикувано на 17.07.24 в 10:45

Проф. Вили Лилков: Нужна е формула за съставяне на временно управление с конкретни задачи

Ситуацията в парламента, както и като цяло за българското общество е изключително тревожна, коментира професор Вили Лилков от "Синя България" . По думите му, последните парламентарни избори не са показали път пред българското общество, а много силно раздробяване на политическия пейзаж. На този фон  няма никаква възможност за съставяне на трайно..

публикувано на 16.07.24 в 16:06
Михаил Миков

Михаил Миков: Тежката политическа фрагментация е пречка за съставяне на редовно правителство

Тежката политическа фрагментация в страната е пречка за съставяне на редовно правителство, коментира председателят на 42-рото Народно събрание и бивш председател на БСП Михаил Миков . На последните избори той участва в политическото обединение "Левицата".      "Всичките опити да се състави правителство при такава фрагментация на Народното..

публикувано на 16.07.24 в 13:33

Обсъдиха състоянието на пътищата в област Видин

На проведено заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП), ръководено от областния управител на област Видин Ани Арутюнян, бе представен анализ на пътнотранспортната обстановка на територията на област Видин за второто тримесечие на 2024 г. В заседанието участваха представители на регионални институции и общини ,..

публикувано на 15.07.24 в 14:53